روند همه‌گیری کرونا در استان‌های ایران
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، در حال حاضر مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۶ میلیون و ۱۶۹ هزار و ۱۱ نفر و مجموع جان باختگان این بیماری نیز به ۱۳۱ هزار و ۳۳ نفر رسیده است. البته روز شنبه ۲۷ آذر ماه ۱۴۰۰ مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد که در شبانه روز گذشته بیشترین مرگ و میر بیماران کرونایی مربوط به تهران با شش نفر و استان‌های آذربایجان غربی، فارس و خراسان شمالی با ۵ نفر بوده است. همچنین ۲۷ استان کشور در از ظهر جمعه "۲۶ آذر" تا ظهر شنبه "۲۷ آذر" مرگ و میر کمتر از ۵ نفر داشته اند و در ۱۷ استان، هیچ موردی از فوت بیماران کرونایی، ثبت نشده است.

در عین حال طبق آخرین نقشه رنگ‌بندی کرونایی که از سوی وزارت بهداشت منتشر شد،  با عبور کامل کشور از خیز پنجم کرونا، هیچ شهر قرمز و نارنجی در کشور وجود ندارد و تنها ۵۳ شهرستان در وضعیت زرد و ۳۹۵ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

در این شرایط، باید توجه کرد که تا کنون ۵۹ میلیون و ۶۲ هزار و ۲۵۶ نفر دُز اول، ۵۰ میلیون و ۱۹۰ هزار و ۶۳۴ نفر دُز دوم و سه میلیون و ۵۶۷ هزار و ۳۷ نفر نیز دُز سوم واکسن کرونا را در کشور تزریق کرده‌اند. بر این اساس مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۱۲ میلیون و ۸۱۹ هزار و ۹۲۷ دُز رسید.

در نمودار زیر می‌توانید مقایسه وضعیت واکسیناسیون علیه کرونا در ایران و جهان را تا تاریخ ۲۴ آذر ماه ۱۴۰۰ مشاهده کنید:

البته وزارت بهداشت هشدار داده است که به دلیل گسترش سویه امیکرون "کرونای آفریقای جنوبی" در بیش از ۸۰ کشور جهان، رعایت مراقبت‌های بهداشتی کماکان ضروری است.

همچنین بر اساس اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور در هفته منتهی به ۲۴ آذر ماه، ۴۸.۸۲ درصد است.

روند رعایت پروتکل‌های بهداشتی را از ۱۷ تا ۲۴  آذر ماه ۱۴۰۰ می‌توانید در نمودار زیر مشاهده کنید:


کمترین و بیشترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان‌ها

همچنین وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی به تفکیک استان‌های کشور از تاریخ ۱۷ تا ۲۴  آذر ماه ۱۴۰۰ در نقشه زیر قابل مشاهده است و همانطور که می‌بینید بالاترین میزان رعایت پروتکل‌ها در استان‌های  آذربایجان غربی، زنجان، گیلان، همدان، مرکزی، لرستان و هرمزگان با میزان رعایت ۵۴ تا ۶۴ درصدی بوده است. کمترین میزان رعایت پروتکل‌ها نیز در ۱۴  استان با میزان رعایت ۳۹ تا  ۴۴ درصدی بوده است.

بررسی هفتگی وضعیت موجود کرونا در کشور در هفته سوم آذر ماه ۱۴۰۰، مصادف با هفته ۹۵ همه‌گیری در ادامه می‌آید:

بر اساس معاونت بهداشت وزارت بهداشت، در هفته اخیر، مصادف با هفته ۹۵ اپیدمی در کشور، تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده در کشور ۱۶۴۷۳ نفر، تعداد موارد بستری جدید ۳۲۲۵ نفر و تعداد موارد فوتی جدید ۴۸۷ نفر بوده است.


مرور روند همه‌گیری در کلیه استان‌های کشور تا پایان هفته سوم آذر ماه ۱۴۰۰

تهران

در استان تهران نیز در هفته اخیر، تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده ۵۷۸ نفر، تعداد موارد بستری جدید ۵۴۰ نفر و تعداد فوتی‌های جدید ۱۲۹ نفر بوده است.

در عین حال در استان تهران، در هفته اخیر موارد بستری استان، نزولی و موارد فوت افزایش بارز داشته است. بروز موارد بستری معادل متوسط کشور و میزان مرگ‌ومیر از متوسط کشور پیشی گرفته است.

خراسان جنوبی

در هفته سوم آذر ماه موارد بستری و فوت استان، کاهش یافته است. بروز موارد بستری در بالاترین میزان نسبت به متوسط کشوری قرار گرفته و میزان مرگ‌ومیر استان نیز از متوسط کشور فراتر رفته است.

ایلام

در هفته سوم آذر ماه روند  بستری و موارد فوت استان کاهش یافته است. میزان بروز موارد بستری و میزان مرگ‌ومیر استان از متوسط کشور بیشتر است.

یزد

در هفته اخیر موارد بستری و موارد فوت کاهش یافته است. میزان موارد بستری و میزان مرگ‌ومیر استان از متوسط کشور بیشتر است.

کهگیلویه و بویر احمد

در هفته اخیر روند بستری و فوت استان کاهش یافته است. بروز موارد بستری و میزان مرگ‌ومیر از متوسط کشور بیشتر است.

سمنان

روند بستری کاهش و فوت روندی ایستا داشته است. میزان بروز موارد بستری و میزان مرگ‌ومیر استان از متوسط کشور بالاتر است.

اردبیل

در هفته اخیر روند بستری نزولی و موارد فوت استان افزایشی بوده است. میزان بروز و میزان مرگ‌ومیر استان از متوسط کشور بیشتر است.

آذربایجان غربی

در هفته اخیر موارد بستری و موارد فوت استان کاهش یافته است. بروز موارد بستری و مورتالیتی استان از متوسط کشور بیشتر است.

کرمان

در هفته اخیر موارد بستری و موارد فوت استان کاهش یافته است. بروز موارد بستری و میزان مرگ‌ومیر از متوسط کشور بالاتر است.

مازندران

در هفته اخیر، موارد بستری و فوت استان روندی ایستا داشته است. روند کلی سه ماهه اخیر نیز ایستا بوده است. میزان بروز موارد بستری از حد متوسط کشور بیشتر و میزان مرگ‌ومیر استان از متوسط کشور کمتر است.

خراسان شمالی

در هفته اخیر روند بستری و موارد فوت کاهش یافته است. میزان بروز موارد بستری از متوسط کشور بیشتر و میزان مرگ‌ومیر استان از متوسط کشور کمتر شده است.

قزوین

موارد بستری و فوت استان روند نزولی داشته است. بروز موارد بستری از حد متوسط کشور بیشتر و مورتالیتی استان از متوسط کشور کمتر است.

کرمانشاه

در هفته اخیر موارد بستری کاهش یافته و موارد فوت استان روندی ایستا داشته است. بروز موارد بستری استان از متوسط کشور بالاتر و مورتالیتی از متوسط کشور کمتر است.

زنجان

در هفته اخیر روند بستری و فوت استان کاهش یافته است. میزان بروز موارد بستری از متوسط کشور بیشتر و میزان مرگ‌ومیر معادل متوسط کشور است.

گیلان

در هفته اخیر روند بستری ایستا و موارد فوت استان کاهش یافته است. بروز موارد بستری و میزان مرگ‌ومیر معادل متوسط کشور بوده است.

کردستان

در هفته اخیر موارد بستری و موارد فوت استان روندی نزولی داشته است. بروز موارد بستری و مورتالیتی استان معادل متوسط کشور بوده است.

فارس

در هفته اخیر موارد بستری و فوت استان روند نزولی نشان می‌دهد. میزان بروز و مورتالیتی استان معادل متوسط کشور بوده است.

لرستان

موارد بستری و فوت استان کاهش یافته است. بروز موارد بستری معادل متوسط کشور و میزان مرگ‌ومیر استان از متوسط کشور کمتر شده است.

چهارمحال و بختیاری

موارد بستری و فوت استان روند نزولی داشته است. میزان بروز موارد بستری و میزان مرگ‌ومیر استان معادل متوسط کشور است.

آذربایجان شرقی

در هفته اخیر موارد بستری و فوت استان کاهش یافته است. بروز موارد بستری از متوسط کشور مختصری پایین‌تر و میزان مرگ‌ومیر از متوسط کشور بیشتر است.

خراسان رضوی

روند بستری استان نزولی و موارد فوت ایستا بوده است. بروز موارد بستری از متوسط کشور کمتر و میزان مرگ‌ومیر استان معادل متوسط کشور بوده است.

اصفهان

روند بستری نزولی و موارد فوت استان در این هفته ایستا بوده است. بروز موارد بستری از متوسط کشور کمتر و میزان مرگ‌ومیر از متوسط کشور بیشتر شده است.

البرز

در هفته اخیر کاهش روند بستری و موارد فوت استان مشاهده می‌شود. بروز موارد بستری و میزان مرگ‌ومیر استان از متوسط کشور کمتر است.

همدان

در هفته اخیر موارد بستری و فوت کاهش یافته است. بروز موارد بستری از متوسط کشور اندکی پایین‌تر و میزان مرگ‌ومیر معادل متوسط کشور است.

گلستان

روند بستری نزولی بوده و موارد فوت استان در این هفته افزایش مختصر داشته است. میزان بروز بستری و مورتالیتی استان از متوسط کشور کمتر است.

مرکزی

در هفته اخیر روند بستری و موارد فوت استان نزولی بوده است. بروز موارد بستری استان از متوسط کشور کمتر و میزان مرگ‌ومیر آن از متوسط کشور بیشتر بوده است.

قم

در هفته اخیر کاهش موارد بستری و موارد فوت استان مشاهده می‌شود. بروز موارد بستری و میزان مرگ‌ومیر استان از متوسط کشور پایین‌تر است.

بوشهر

روند موارد بستری کاهش و موارد فوت استان ایستا بوده است. میزان بروز موارد بستری و میزان مرگ‌ومیر از متوسط کشور کمتر است.

هرمزگان

در هفته اخیر موارد بستری و فوت استان کاهش یافته است. میزان بروز موارد بستری و میزان مرگ‌ومیر از متوسط کشور کمتر است.

سیستان و بلوچستان

در هفته اخیر موارد بستری و فوت استان کاهش یافته است. میزان بروز بیماران بستری و مورتالیتی از متوسط کشور کمتر است.

خوزستان

موارد بستری ایستا و موارد فوت استان در این هفته کاهش یافته است. بروز موارد بستری و میزان مرگ‌ومیر استان از متوسط کشور کمتر است.

ایسنا

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.