برای کنترل پاندمی کرونا باید به صورت جهانی عمل کنیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهرام عین اللهی در نشست با فیلیپو گراندی که در محل این وزارتخانه برگزار شد، ضمن خوش آمد گویی به حضار جلسه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران بیش از 40 سال است که میزبان حدود چهار میلیون پناهنده از کشور افغانستان است گفت: علاوه بر ارائه خدمات انسان دوستانه، موضوع بهداشت و درمان این عزیزان هم برای ما مهم بوده و اهمیت دارد و تلاش می کنیم در این حوزه هم به آنها خدمات لازم را ارائه دهیم.
 
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ما در ایران هیچ تفاوتی از نظر ارائه خدمات بین پناهندگان و مردم خود قائل نیستیم اظهار کرد: همواره تلاش کرده ایم خدمات بهداشتی و درمانی رایگانی را در اختیار این عزیزان قرار دهیم. به عنوان مثال همه عزیزانی که که به کرونا مبتلا بودند به صورت رایگان در مراکز درمانی پذیرش و درمان شدند.
 
وی افزود: پیش از آنکه کمکی از سوی سازمان های جهانی به ما برسد از منابع واکسن خود برای این عزیزان استفاده کرده و همه اتباع افغان را به صورت رایگان واکسینه کردیم چرا که براساس تفکر ما در دوران این همه گیری کشورهای برخوردار باید کشورهای غیربرخوردار را در جهان کمک کنند که متاسفانه این کار را نکردند. به عنوان مثال تاکنون در آفریقا تنها 6.5 درصد مردم واکسینه شده اند که این نابرابری بین کشورهای برخوردار و غیربرخوردار در جهان است که یک فاجعه ایجاد کرده است و از آنجایی که کرونا را نمی شود محدود کرد این امر به کشورهای برخوردار هم صدمه وارد می کند.
 
عین اللهی ادامه داد: به عنوان مثال امیکرون از آفریقای جنوبی آغاز شد و کشورهای برخوردار را هم متاثر کرده است که این موضوع نشان می دهد برای کنترل پاندمی کرونا باید به صورت جهانی عمل کنیم نه جزیره ای و منطقه ای. اگر کشوری برخوردار تنها مردم خود را واکسینه کند تضمینی برای اینکه در آینده مردم آن کشور به بیماری مبتلا نشوند، وجود ندارد و پاندمی متوقف نمی شود.
 
وزیر بهداشت تصریح کرد: ما در جمهوری اسلامی ایران هیچ تفاوتی بین کشورهای برخوردار و غیربرخوردار، ایرانی و غیرایرانی قائل نیستیم، کرونا یک بیماری همه گیر است و همان توجهی که به مردم خود می کنیم به اتباع خارجی هم داریم. تاکنون و با همراهی مردم کشورمان 113 میلیون دز واکسن در ایران تزریق شده است و به همه مراکز تزریق واکسن اعلام شده است هرشخصی چه ایرانی و چه غیرایرانی که برای دربافت واکسن به آنها مراجعه کرد حتما از هر نوع واکسنی که تقاضا دارند به آنها تزریق شود.
 
وی با بیان اینکه اتباع غیرایرانی بسیار به ایران اعتماد دارند و ما از آنها تشکر می کنیم افزود: در برخی از مراکز واکسیناسیون که شخصا حضور یافتم و آنها را دیدم از اینکه به دنبال سلامت آنها هستیم، خشنود بودند و ما هم خوشحالیم که توانسیتم برای آنها خدمتی انجام دهیم.
 
عین اللهی گفت: در جمهوری اسلامی ایران از نظر بهداشت و درمان پیشرفت های بسیار خوبی داشته ایم در تمام رشته های علوم پزشکی منخصص، فوق تخصص و فلوشیپ تربیت شده در کشور داریم؛ بسیاری از افراد از کشورهای مجاور علاقه دارند برای درمان به ایران مراجعه کنند و ما با آغوش باز آنها را پذیرا هستیم. امروزه اتباع خارجی بسیار زیادی از کشورهای دیگر به درمانگاه ها و بیمارستان های ما مراجعه می کنند و ما رسم مهمان نوازی را برای آنها به جا می آوریم، گردشگری سلامت نیز یکی از دستورکارهای ما است و این موضوع را به نحو احسن انجام می دهیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: بعضا مشاهده کردیم که افراد و کارمندانی که در یک اتاق هستند و کاری را انجام می‌دهند، فکر می‌کنند که باهم نزدیک بوده و ماسک‌هایشان را برمی‌دارند یا ارباب رجوعی وارد ادارات شده و مشاهده کردند که افراد ماسک ندارند. مهمترین مساله‌ای که می‌تواند ما را به خطر اندازد همین عادی‌انگاری است، ما در جهانی زندگی می‌کنیم که اداره‌اش دست ما نیست و اداره ویروس هم در دست ما نیست. همانطور که در کشور سویه اُمیکرون را نداشتیم، اما امیکرون وارد کشور شد. بالاخره با مسافرت‌هایی که در کشورهای مختلف انجام می‌شود، این اتفاق رخ می‌دهد.

به گزارش وبدا وی در پایان اضافه کرد: بر این اساس مهمترین مساله استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری و مسائل بهداشتی است که باید انجام شود. در عین حال اگر فردی احساس می‌کند که به کرونا مبتلا است و علائم پیدا می‌کند، حتما باید به پزشک مراجعه کرده و تست دهد، چه بسا در گذشته مشکلات‌مان برای افرادی بود که دیر مراجعه می‌کردند، بنابراین مراجعه به موقع به پزشک، تست دادن و تشخیص به موقع می‌تواند به میزان زیادی به درمان بیماری کمک کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه