کاسبی میلیاردی از واکسن‌ستیزی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا) و به نقل از همشهری، افرادی کاسب با صرف هزینه های کلان، تبلیغات علیه تزریق واکسن کرونا را در دست گرفته اند تا به سودهای میلیاردی از فروش داروهای گیاهی شان برسند؛ داروهایی که مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست و حتی گفته می شود مصرف آن مضر است.

این گروه از ابتدای شیوع کرونا تاکنون کاسبی قابل توجهی برای فروش محصولات شان به راه انداخته اند. فعالیت این گروه ها در فضای مجازی هم قابل توجه است، به طوریکه نتیجه یک پژوهش نشان داده که آنها یک گروه تلگرامی با ۳ میلیون دنبال کننده در دست دارند و از آن طریق فیلم ها و خبرهای ضدواکسنی درباره عوارض و مضرات تزریق واکسن را منتشر می کنند.

همچنین یکی از تریبون های آنها، نشریه ای بود که در آن اقدام به انتشار اخبار ضدواکسن می کردند. با پیگیری های وزارت بهداشت و از طریق ستاد ملی مقابله با کرونا، با این نشریه برخورد قضایی شد. برخی هم به گروهی پول می دهند تا علیه واکسن تبلیغ و در تجمع ها شرکت کنند.  

 کاسبی میلیاردی پشت ماجرای واکسن ستیزی

بررسی ها نشان می دهد، بیشتر کسانی که در فضای مجازی علیه واکسن ها تولید محتوا و به صورت ساختاریافته فعالیت می کنند، اهداف از پیش تعیین شده ای دارند. بررسی بسیاری از محتواهای تولیدشده از سوی آنها در نهایت به سمت تبلیغ داروهایی است که مطالعات تأیید شده ندارند و حتی گفته می شود برای سلامت مضر هستند.

اینها را احمد مهری، اپیدمیولوژیست و کارشناس بهداشت عمومی که در زمینه فعالیت واکسن ستیزان فعالیت می کند، می گوید. او ادامه می دهد: «ما با افراد معدودی مواجهیم که مدرک مرتبط با رشته های پزشکی دارند اما باز هم علیه واکسن ها اظهارنظر می کنند. بیشتر مباحث مطرح شده از سوی آنها در پایین ترین سطح از توجیهات قرار دارد. همچنین براساس مطالعاتی که انجام داده ایم، مشخص شده که بیشتر سرگروه های جریان مخالفت با واکسن ها اغلب با تولیدکنندگان داروهایی ارتباط دارند که درباره محصولات آنها هیچ گونه مطالعات بالینی مورد تأییدی وجود ندارد. آنها با این روش، دنبال فضایی برای جذب مشتری و فروش محصولات شان هستند. آنها به مردم می گویند واکسن نزنید و سپس با تبلیغ داروهایشان، اعلام می کنند که از طریق همین داروها می توانند سیستم ایمنی بدنشان را تقویت کنند یا میزان استرس شان را کم کنند. گروهی از افراد هم فریب این اظهارنظرها را می خورند و هزینه های کلان برای خرید داروهایی می دهند که هیچ منفعتی برای سلامتی شان ندارد.»

مهری یکی از چالش های موجود برای پاسخگویی به دلایل ضدواکسن ها را فرصت کم در رسانه می داند و تأکید می کند: «در یکی از جلسات، مخالفان واکسن ۵۳گزاره به عنوان دلایل رد واکسن مطرح کردند. بیش از ۴۰مورد از موارد مطرح شده را می توان از طریق علم اپیدمیولوژی به طور قانع کننده پاسخ داد اما نیاز به زمان دارد و نمی توان تنها در ۲دقیقه این مباحث را جمع بندی کرد.»

او به برخی از این ادعا اشاره می کند: «آنها می گویند چرا واکسن ها با مجوز اضطراری تزریق می شوند؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که صدور مجوز اضطراری به معنی قابل تأیید نبودن یک دارو یا یک واکسن نیست، بلکه به دلیل مرگ ومیر قابل توجه ناشی از پاندمی ها ازجمله کرونا، اضطرار داریم که نخستین خطر بیماری یعنی مرگ را کاهش دهیم. این دیدگاه جدید نیست و از سال ها پیش هم وجود داشته است که در دوران پاندمی یکی از اقدامات مهم جلوگیری از مرگ بر اثر بیماری است. به همین دلیل شاید عوارضی نادر از واکسن یا دارو وجود داشته باشد اما جلوگیری از مرگ روزانه صدها نفر دارای ارزش بیشتری از عوارض بسیار جزئی است. اما ضدواکسن ها از همین حربه برای ایجاد هراس در مردم استفاده و در مناظره ها، تریبون ها، فضای مجازی به بهانه روشنگری و اقناع سازی علیه واکسن ها صحبت می کنند. از طرفی در مقابل آنها متخصصان فرصت کمتری برای پاسخگویی دارند.»

مهری درباره اینکه تبلیغ علیه واکسن ها به جز منافع مالی، چه دستاورد دیگری برای این گروه ها خواهد داشت، می گوید: «در اصل این افراد از ایجاد اختلاف بین پزشکان طب نوین و سنتی سود می برند، چرا که برای فروش داروهایشان نیاز دارند طب نوین را تخریب کنند و داروهای تأیید نشده شان را در قالب طب سنتی به خورد مردم بدهند.»

او در پاسخ به این سؤال که منابع مالی اقدامات ضدواکسن از کجا تامین می شود و آیا گروه خاصی از این افراد به عنوان لیدرهای جریان مخالف واکسن حمایت می کنند، توضیح می دهد: «ما شاهد یک تراکنش مالی میلیاردی ناشی از فروش اینگونه محصولات هستیم، به طوری که حتی در دوران کرونا با تبلیغات هدفمند و ساختاریافته و با حربه تأیید از سوی متخصصان، قیمت این محصولات چند برابر شد. چندی پیش در یکی از جلسات درخواست کردم که برای روشنگری درباره ارسال این محصولات، اداره پست گزارشی از میزان نقل و انتقال داروهای گیاهی به استان ها ارائه دهد تا مشخص شود چه میزان خرید و فروش این داروها در سطح کشور انجام شده است. این در حالی است که بیشتر داروهای تأیید شده طب سنتی که از سازمان غذا و دارو هم تأییدیه دارند، در داروخانه ها موجود هستند و نیازی به ارسال از طریق پست هم ندارند.»

مهری اینگونه فعالیت ها را اقدام علیه سلامت عمومی می داند و تأکید می کند: «برای جامعه پزشکی اثبات شده که واکسن های موجود نقش بسیار مهمی در کاهش ابتلا و مرگ ناشی از کرونا دارند و مخالفت و تولید محتوا علیه آنها به نوعی تهدید سلامت برای جامعه است. ما قانونی در این باره داریم و بارها از قوه قضاییه درخواست کرده ایم که جلوی این جریان بایستند.»

او درباره اینکه در مقابل چنین برنامه ریزی های هدفمندی برای هراس از واکسن ها چه باید کرد، می گوید: «مطالعه ای ملی از سوی متخصصان علوم اپیدمیولوژی و اجتماعی در تهران و برخی استان ها انجام شده و نشان می دهد که بیشتر افرادی که واکسن نمی زنند نگرانی از اثربخشی، نوع و محتوای واکسن دارند و باید درباره آنها اقناع سازی صورت بگیرد. این یعنی باید محتوای درست به مردم برسد تا آنها فریب ضدواکسن ها را نخورند. بر این اساس وزارت بهداشت باید سرعت انتشار اطلاعات را افزایش دهد و مطالعات انجام شده درباره اثربخشی و عوارض واکسن ها به صورت قابل درک   در اختیار مردم قرار بگیرد. این مسئله حتی درباره واکسن های داخلی هم باید وجود داشته باشد و مقالات پیش چاپ آنها در اختیار عموم قرار بگیرد تا آگاهی مردم در این باره افزایش پیدا کند.»

پایان پیام/

مطالب مشابه