اُمیکرون نسبت به دلتا پایداری کمتری دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان قانون (پالنا)، پیام طبرسی با اشاره به قدرت سرایت بسیار بالای سویه اُمیکرون گفت: بر اساس اطلاعاتی که از آفریقای جنوبی و اروپا به دست آمده، میزان بستری شدن مبتلایان با این ویروس حدود 70 تا 80 درصد کمتر از دلتا است اما با توجه به سرایت بسیار بالای این سویه، امکان افزایش مرگ و میر وجود خواهد داشت چنان که کشورهای انگلیس و آلمان همزمان با افزایش بیماران، مرگ و میر بیشتری را هم تجربه کرده اند.

دبیر کمیته تخصصی تشخیص و درمان کووید ادامه داد: خبر خوش این است که کمتر از یک ماه، شیب بیماری در آفریقای جنوبی رو به کاهش است و این اتفاق نشان دهنده این است که این سویه نسبت به دلتا، پایداری کمتری دارد و در صورت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و زدن ماسک و فاصله گذاری فیزیکی و واکسیناسیون دُز سوم و دقت بیشتر در بازگشایی‌ها شاید بتوانیم از این سویه عبور کنیم.

وی در خصوص اینکه آیا اُمیکرون می‌تواند پایانی بر کرونا باشد افزود: علائم ابتلا به سویه اُمیکرون شبیه سرماخوردگی است و شدت کرونای دلتا را که ریه ها را به شدت درگیر می کرد را ندارد. اگر جهشی در سویه اُمیکرون رخ ندهد شاید کرونا با اُمیکرون قابل کنترل‌تر باشد. اگرچه ما هنوز در ایران وارد فاز اُمیکرون نشده ایم. مرگ و میر در کشورهای اروپایی مثل انگلیس و آلمان بالا است. در کشور انگلستان روزی 100 هزار نفر و در آلمان روزی 80 هزار نفر مبتلا داریم و این نگران کننده است اگر دستورالعمل‌ها را رعایت نکنیم ممکن است با شرایطی شبیه این کشورها روبرو شویم به همین جهت واکسیناسیون باید سرلوحه تمامی موارد پیشگیری باشد.

طبرسی گفت: هنوز نمی‌توان نظر دقیقی در خصوص تاثیر واکسن‌ها بر این سویه از ویروس کرونا داد، آنچه مشهود است این است که مقاومت بدن فردی که دُز بوستر واکسن را زده در برابر اُمیکرون بالا است به ویژه اگر اینکه یکبار هم به کرونا مبتلا شده باشد، برای ایمنی بیشتر حتما باید دُز سوم واکسن هایی مثل سینوفارم که با پلتفرم ویروس کشته شده تهیه شده اند تزریق شود.افرادی هم که واکسن های اسپوتنیک و آسترازنکا زده اند باید پس از سه ماه از تزریق دُز دوم اقدام به تزریق دُز یادآور کنند.

دبیر کمیته تخصصی تشخیص و درمان کووید تصریح کرد: بر اساس گزارش های منتشر شده تزریق دُز یادآور آسترازنکا می تواند سطح آنتی بادی بدن را به میزان قابل توجهی افزایش دهد و حتی تولیدکننده این واکسن اعلام کرده مقاومت آسترازنکا در برابر اُمیکرون بالا است. افرادی که دُز یک و دو واکسن را از آسترازنکا زده اند منعی برای تزریق دُز سوم آسترازنکا ندارند. افرادی که با تزریق واکسن سطح آنتی بادی خوبی دارند می توانند از واکسن‌های پروتئینی مثل پاستور، اسپایکوژن که در ایران موجود است و یا کواکسین و نواوکس استفاده کنند که ضمن ایمنی‌بخشی بالای بدن از عوارض کمتری هم برخوردار هستند.

به گزارش فارس وی در پایان تاکید کرد: به تمامی هموطنان توصیه می شود دُز سوم و یادآور را تزریق کنند. این فاصله زمانی سه ماه پس از تزریق دُز دوم برای تمامی واکسن ها است، واکسن جدید ایرانی با پلتفرم MRNA نیز مجوز گرفته و در حال شروع فاز یک مطالعه بالینی است که چند ماهی طول می شکد تا نتیجه دهد.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.