وقوع پیک ششم کرونا محتمل است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حمید سوری درباره "آخرین وضعیت اپیدمی اُمیکرون در ایران و جهان" گفت: اکنون اُمیکرون بیش از 100 کشور از جمله ایران را آلوده کرده و عملا هشدار جهانی است تا اقدامات لازم برای کنترل و مهار آن انجام شود، در ایران نیز تاکنون موارد مشکوک فراوان است و علیرغم اینکه میزان کُشندگی به نسبت به دلتا کمتر است اما به علت اینکه فراوانی ابتلا خیلی بیشتر بوده و بیش از دو برابر است، لذا ما نگران فراوانی بستری و مرگ نیز در کل کشور هستیم.

وی افزود: اقداماتی که باید انجام گیرد متنوع است و بخش عمده مربوط به مردم و بخشی مربوط به مدیریت اپیدمی در کشور است. در مدیریت اپیدمی باید رفت و آمدها، مرزها و مواجهه افراد را کنترل کنیم، اعمال تدابیر لازم برای مقابله با اپیدمی ضروری است، اقداماتی مانند افزایش پوشش واکسیناسیون و در صورت نیاز دُزهای بعدی باید صورت گیرد، الان برخی کشورها دز چهارم را تزریق می‌کنند، چرا که بالاخره با آمدن واریانت‌های جدید اثر بخشی برخی واکسن‌ها کم می‌شود و لازم است ما حتما با دُزهای یادآور این را جبران کنیم. اینها مسائلی هست که در جامعه ما وجود دارد و باید به آن توجه جدی شود.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص اینکه با توجه به شرایط فعلی پیش بینی از وقوع پیک ششم را دارید؟ تصریح کرد:‌ بله، قطعا همین طور است. بالاخره شواهد آن نیز مشخص و قابل دیدن است. در جامعه کم کم تغییرات را احساس می‌کنیم، به شکلی که در برخی مناطق طغیان‌های از اپیدمی در کشور قابل مشاهده است و همه اینها موجب می‌شود روندی که داشتیم و به سرعت پایین می‌آمد، این روند بشدت کند شده و در نتیجه باعث نگرانی می‌شود، عمده ترین کاری که باید انجام گیرد این است که رعایت پروتکل‌ها را بیشتر کرده، واکسیناسیون را تقویت و مرزها را کنترل کنیم، متاسفانه رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح کشور به طور میانگین حدود 45 درصد است که رقم ناچیزی است.

سوری ادامه داد: البته فورانی که اپیدمی با واریانت امیکرون به دنبال خواهد داشت نگران کننده است، یعنی مثل آتشفشانی است که یک دفعه گدازهای آن دامن مردم و کشور را خواهد گرفت، بنابراین نباید دچار ساده انگاری شویم و فکر کنیم دیگر زندگی عادی پیش می‌رود، به طوری که بگوییم بیمارستانها که نسبتا خلوت است و مرگ و میر روزی 50 -60 نفر بیشتر نمی‌شود، تصور عادی انگاری اکنون بزرگترین خطری است که کشور را تهدید می‌کند، چه در مردم و چه در برخی مسئولان، در نتیجه امیدوارم این ساده انگاری هر چه سریعتر به هوشیاری کامل تبدیل شود و نگرانی از اینکه چه کنیم این مسائل به حداقل ممکن برسد.

به گزارش فارس وی در پایان در خصوص اینکه پیش بینی شما درباره آینده اپیدمی کرونا با توجه به فصل سرما و روزهای پایانی سال چگونه است؟ گفت: زمستان باعث می‌شود زندگی در فضای بسته بیشتر شود؛بنابراین این نگرانی را از فضای بسته داریم. با توجه به روندی که اکنون در کشورهای دنیا می‌گذرد، نگرانی این است که برای کشور ما نیز این سناریو تکرار و حتی شدیدتر شود، باید هوشیاری لازم را به خرج داد و حساس تر برخورد کنیم، اصلا نباید به شرایط موجود دلخوش کنیم و این شرایط بسیار شکننده است به طوری که در حد چند روز انفجاری شاهد یک تغییر اساسی در الگوهای اپیدمیولوژی باشیم و این نگرانی در جامعه وجود دارد.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.