افزایش مقاومت بدن مقابل "اُمیکرون" با تزریق دز سوم واکسن کرونا
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، پیام طبرسی در حاشیه جلسه کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا درباره تاثیر واکسیناسیون بر کرونای اُمیکرون گفت: طبق مطالعات مختلف بین‌المللی نشان داده شده کسانی‌ که دز سوم یا بوستر را تزریق کردند، میزان ایمنی و مقاومت‌شان در برابر امیکرون بسیار بالا بوده است. حال اگر فردی قبلا کرونا هم گرفته باشد، ایمنی خوبی ایجاد می‌کند. بنابراین توصیه ما این است که همه دز سوم واکسن کرونا را تزریق کنند، شرایط کنونی ما مدیون واکسیناسیون انجام شده است، اگر ما هم واکسن تزریق نکرده بودیم، اکنون شرایط‌مان مانند کشورهای اروپایی بود.

وی در خصوص نوع دز سوم واکسن‌ها افزود: انواع واکسن‌ها در دنیا موجود است و ما هم شرایط خاص خودمان را داریم. در کشور ما حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد مردم یکبار به کرونا مبتلا شدند و وقتی این جمعیت واکسن‌های موجود را تزریق می‌کنند، ایمنی خوبی در آنها ایجاد می‌شود. اصل واکسن‌های با پلتفرم ویروس کشته شده هم سه دز شده است. یعنی کسی که سینوفارم می‌زند، سه دز باید تزریق کنند تا ایمنی مناسب داشته باشد. برای کسانیکه اسپوتنیک یا استرازنکا زدند، می‌توانند همان را یا واکسن‌های پروتئینی مانند پاستوکووک را تزریق کنند، ممکن است دو سه هفته آینده اسپایکوژن هم مجوز بگیرد که ضمن عوارض کمی که دارند، می‌توانند با عنوان دز یادآور هم استفاده شوند.

عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا در خصوص عوارض سویه امیکرون گفت: تاکنون طبق گزارش‌هایی که شده، عوارض امیکرون بسیار کمتر از دلتا بوده و قدرت بیماری‌زایی‌اش از دلتا کمتر است، هرچند که سرایتش بیشتر است. به هر حال امیکرون یک سویه جدید است و هنوز وسعتش در کشور مشخص نیست.

به گزارش ایسنا طبرسی در پایان اضافه کرد: از یک مورد هفته قبل با ۳۴ مورد رسیدیم و ممکن است تعداد بالا رود. بنابراین باید بر اساس سمت و سوی بیماری، رفتار تغییر کند. اکنون افزایشی در موارد مثبت گزارشی در کشور نداریم و هر روز تعداد موارد مثبت‌مان زیر ۲۰۰۰ نفر است که نشان می‌دهد هنوز با طغیان مواجه نیستیم، اما هر لحظه ممکن است اتفاقی رخ دهد و باید رصد کرد، رعایت نکات بهداشتی مانند استفاده از ماسک بسیار می‌تواند کمک‌کننده باشد.

پایان پیام/

مطالب مشابه