تست تشخیص "اُمیکرون" برای همه مبتلایان کرونا علمی و منطقی نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید کریمی در حاشیه جلسه کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا در جمع خبرنگاران گفت: درباره تشخیص امیکرون، ابتدا فرد باید تست بدهد که مشخص شود مبتلا به بیماری کرونا است یا خیر و سپس در موارد مثبت باید با کیت مخصوص نوع سویه را بررسی کنیم. امیکرون در خیلی موارد علائم ساده و همچون سرماخوردگی دارد که ممکن است خود فرد به پزشک مراجعه نکند یا درصورت مراجعه ممکن است پس از معاینه نیازی به انجام آزماشات بیشتر نبینند.

وی افزود: کیت تشخیص امیکرون به میزان کافی و تعداد زیاد در قطب‌های دانشگاهی کشور توزیع شده است و در صورتی که پزشک به امیکرون شک کند و نمونه را ارسال کند، تست تشخیصی امیکرون انجام خواهد شد؛ ولی اینکه بخواهیم برای همه مبتلایان از کیت تشخیص امیکرون استفاده کنیم علمی و منطقی نیست و باید در ابتدا تست PCR از فرد گرفته شود و تست تشخیصی امیکرون در صورت لزوم در موارد مشکوک انجام شود. اکنون کیت امیکرون  مشکل اصلی کشور نیست.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه امیکرون سرایت پذیری بالایی دارد تصریح کرد: در کشورهای اروپایی و آمریکایی به سرعت منتشر شده است و ما به بیمارستان‌ها و مرکز درمانی اعلام آماده باش کرده‌ایم. مهمترین نکته رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و تزریق دز سوم است.

کریمی درخصوص تزریق واکسن کرونا به کودکان گفت: درباره تزریق واکسن به افراد زیر ١٢ سال بحث و بررسی صورت گرفت ولی تصمیم قطعی هنوز نداریم. باید دانست که تصمیمات در ستاد ملی مقابله با کرونا باید مصوب و ابلاغ شود. در برخی کشورها واکسن کرونا به گروه سنی زیر ١٢ سال تزریق می‌شود و ما هم تا هفته آینده تعیین تکلیف خواهیم کرد.

وی در خصوص ورود پکسلوید به پروتکل درمان کرونا در کشور اظهار کرد: این دارو هنوز در پروتکل درمان کرونا نیست، اگر حس کنیم نیاز به تجویز باشد تولید و توزیع را پیگیری خواهیم کرد.

معاون درمان وزارت بهداشت در خصوص نسخه نویسی الکترونیکی نیز گفت: نسخه نویسی الکترونیکی به سرعت و شدت در حال پیشرفت است و باید دانست وقتی پروژه‌ای در سطح ملی اجرا می‌شود در ابتدا مشکلاتی وجود دارد، در گذشته نسخه نویسی کاغذی بود و حالا الکترونیکی شده است و از طرفی چندین دستگاه درگیر هستند و به تدریج مشکلات برطرف خواهد شد. هدف ما این است که به نسخه نویسی الکترونیکی و پرونده الکترونیک دست پیدا کنیم.

به گزارش ایسنا کریمی در پایان در خصوص امضای الکترونیک پزشکان نیز گفت: این موضوع باید از سوی نظام پزشکی عنوان شود. اکنون پیگیری وضعیت نسخه پیچی الکترونیک در بیمارستان‌ها در حال انجام است و عدم اتصال بیمارستان‌ها در نسخه پیچی یکی از مشکلات است که باید اصلاح شود.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.