در وضعیت بسیار خاص جمعیتی قرار داریم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، اولین جلسه هم اندیشی و همفکری در راستای فرزند آوری و اقناع تزریق واکسن امروز چهارشنبه 15 دی ماه سال 1400، با حضور مهندس محمد هاشمی رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مدیران روابط عمومی های دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور و خبرنگاران استانی به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

در این نشست سید حامد برکاتی مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آمزوش پزشکی با بیان اینکه در وضعیت بسیار خاص جمعیتی قرار داریم گفت: اولویت کنونی کشور در کنار مدیریت کرونا، جوان سازی جمعیت است.

وی افزود: رشد جمعیت در سال های گذشته 0.67 درصد بوده است، شاخص باروری کل در کشور اکنون 1.67 درصد است و رسیدن این آمار به کمتر از 1.5 درصد موجب ایجاد چاله جمعیتی و رسیدن به شاخص 1.3 درصد منجر به ایجاد چاه جمعیتی می شود که خروج از آن بسیار دشوار خواهد بود. کشورهایی که در چاه جمعیتی افتاده‌اند مانند برخی کشورهای اروپایی دیگر نتوانسته‌اند از آن خارج شوند. لذا کشور آلمان سالانه به مهاجرت پذیری روی آورده و سالانه ۳۰۰ هزار مهاجر می‌پذیرد، ژاپن هم پذیرای مهاجران است. شاخص TFR در این کشورها به زیر ۱.۳ درصد رسیده است.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به اینکه این کشورها مجبور می‌شوند برای پر کردن چاه جمعیتی سراغ راه‌هایی به جز زاد و ولد بومی خود بروند که خیلی نگران کننده است گفت: در پنج سال گذشته شاخص باروری تمام استان‌های کشور ۲۰ درصد افت داشته است. فقط در سال ۹۹ دو استان رشد منفی نداشته‌اند.

برکاتی ادامه داد: در 10 سال گذشته به طور متوسط سالیانه 2 درصد از جمعیت جوان کشور کاسته شده است، به نحوی که جمعیت جوان از 25 میلیون نفر در بازه زمانی اعلام شده به 20 میلیون نفر رسیده است. جوانان متولد نیمه اول و دوم دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ به مرور زمان از سن جوانی که تا ۳۰ سالگی است، خارج شده‌اند. متوسط سن جمعیت کشور که ابتدای انقلاب ۲۲ سال بوده اکنون به ۳۲ سال رسیده است. با آن جمعیت جوان‌تر انقلاب کردیم و جنگ را مدیریت کردیم الان با جمعیتی که ۱۰ سال مسن‌تر شده است و سه دهه بعدی به بالای ۴۰ سال خواهد رسید، بسیار چالش خواهیم داشت.

وی افزود: در ۱۰ سال گذشته به طور متوسط ۲ درصد از جمعیت جوان کشور کم شده و رشد سالمندی در حالی که رشد جمعیت مان هم اکنون ۰/۶۷ درصد است بیش از ۳.۵ درصد بوده است، در سال ۱۴۳۰ مطابق نقشه جمعیتی سازمان ملل، کشوری خواهیم بود با ۹۵ میلیون جمعیت که نزدیک به ۳۰ میلیون سالمند خواهد داشت، در آن زمان نیاز داریم تخت‌های بیمارستانی را ۳ تا ۴ برابر افزایش دهیم، زیرا اکنون ۵۰ تا ۷۰ درصد این تخت ها در اشغال سالمندان هستند.  ۳۰ سال دیگر که ما ۳۰ درصد سالمند داریم، کشورهای اطراف ما بین ۱۰ تا ۳۰ درصد سالمند هستند و پاکستان و عراق به ۳۸۰ میلیون و ۱۰۰ میلیون جمعیت با کمتر از ۱۰ درصد سالمند می‌رسند.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به اینکه دانشمندان اقتصاد که نوبل این رشته را دریافت کرده‌اند بهترین عامل رشد اقتصادی جوامع را رشد نرخ باروری می‌دانند گفت: به عنوان مثال هند جزو اقتصادهای بزرگ دنیاست. اقتصاد دان دیگری می گوید با کنترل اقتصاد جمعیت هم کنترل می شود.

به گزارش وبدا برکاتی در پایان گفت: هر انسانی که به دنیا می آید دو تا سه برابر از نبودنش بیشتر سود اقتصادی برای کشورها دارد، قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در راستای رفع چالش جمعیتی کشور مصوب شده است؛ در این قانون، انسدادهای قانونی برداشته، تسهیل‌گری‌ها و مشوق ها نیز در نظر گرفته شده است تا معضل پیری جمعیت برطرف شود. همین قانون برای حرکت جمعیت به سمت رشد کفایت می کند، رشد جمعیت نیاز به فرهنگسازی دارد و تحکّم پذیر نیست و ما نمی توانیم به خانواده ها بگوییم چند فرزند داشته باشند. تبیین سیاست های فرزندآوری نیازمند مساعدت و تلاش های همه و استفاده از تمام ظرفیت های رسانه ای در کشور است.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.