تقویت ۷۵ درصدی سیستم ایمنی با تزریق دُز سوم واکسن کرونا
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حمیدرضا جماعتی در خصوص تزریق دوز سوم واکسن کرونا گفت: در تقسیم بندی اولیه سازمان بهداشت جهانی گفت که دو دوز واکسن برای افرادی که جوان هستند و کسانی که سیستم ایمنی خوبی دارند، ایمنی می دهد و این افراد می توانند دوز یادآور و بوستر هم بزنند. اما افرادی که سن بالای 60 سال دارند و به هر دلیل سیستم ایمنی ضعیفی دارند، دو دوز واکسن ایمنی کامل را به وجود نمی آورد بنابراین دوز سوم را برای ایمنی کامل باید تزریق کنند.

وی افزود: الان با توجه به جهش امیکرون و مطالعات انجام شده، دوز یادآور و بوستر دیگر مورد بحث نیست و اکثر دانشمندان اعتقاد دارند که همه واکسن ها برای اثربخشی دوز سوم را بزنند. زیرا بعد از یک مدتی که از دوز دوم می گذرد، در برابر همان دلتا ویروسی که ما برعلیه آن واکسن زده بودیم، سیستم ایمنی ضعیف می شود و برای اینکه سیستم ایمنی با قدرت بیشتر در برابر ویروس عمل کند باید دوز سوم زده شود، در امیکرون هم مشخص شد که ضعف سیستم ایمنی با شدت بیشتری نسبت به دلتا خودش را نشان می دهد طوریکه مطالعات نشان داده در مورد دلتا بعد از تقریبا 6 ماه از تزریق واکسن های فایزر و مدرنا، سطح آنتی بادی به 40 درصد رسیده، در حالیکه در مورد امیکرون مطالعه کرده اند و دیده اند که آنتی بادی ها فقط ده درصد کارایی دارند. بنابراین تزریق دوز سوم ضروری است.

دبیر کمیته علمی کرونا ادامه داد: در مطالعات اولیه انجام شده در مورد امیکرون، 40 درصد میزان بستری افراد مبتلا به امیکرون نسبت به دلتا کمتر است، اما این مطالعات اولا در افرادی انجام شده که دو دوز واکسن را زده اند، دوما اینکه امیکرون افراد جوان را بیشتر درگیر می کند که سیستم ایمنی قوی ای دارند، سوما اینکه سرایت زایی امیکرون بالاست و تعداد بیشتری را درگیر می کند بنابراین احتمال بستری و مرگ اگر واکسن زده نشود زیاد می شود، توصیه ما این است که واکسیناسیون با زدن دوز سوم کامل می شود. البته برخی کشورها به دلیل شروع زودتر واکسیناسیون، با توجه به جهش امیکرون  الان به دوز چهارم هم در افراد بالای 60 سال، کادر درمان و بهداشتی و افراد با نقص سیستم ایمنی رسیده اند.

جماعتی گفت: اما تحقیقات نشان داده سیستم ایمنی بدن بعد از گذشت 12 روز از تزریق دوز سوم تا حدود 75 درصد بالا می آید بنابراین ما فعلا می توانیم با همین دوز سوم پیش برویم تا مطالعات بیشتری در خصوص امیکرون به دستمان برسد، الان در آمریکا و کشورهای دیگر گفته اند که دو ماه صبر می کنیم تا ببینیم مطالعات در مورد امیکرون به کجا می رسد و چه نتایجی از دوز سوم میگیریم و اگر نیاز بود ممکن است تصمیم بگیریم دوز چهارم را شروع کنیم، برخی شرکت های واکسن سازی مانند فایزر هم به دنبال این هستند میزان کارایی واکسن ها را بر علیه امیکرون بسنجند که اگر موثر نیست واکسن های جدید را بسازند.تولید واکسن های جدید با توجه به شرایط بحرانی موجود حدودا 2 ماه طول می کشد تا اثربخشی اش بر علیه امیکرون مشخص و ساخته شود.

وی در خصوص دستاوردهای جدید کشور در خصوص واکسن سازی هم افزود: در کشور خودمان هم از زمانی که مورد امیکرون شناسایی شد، بعضی شرکت ها مانند انستیتو پاستور کار تحقیقاتی روی امیکرون شروع کرده اند تا اینکه واکسن خود را روی امیکرون تست کنند و اگر موثر نباشد حداقل سه ماه طول می کشد که واکسن تولید داخل بر  علیه امیکرون ساخته شود، هنوز تغییری در میزان ابتلا، بستری و مرگ و میر بر اثر ورود سویه امیکرون نداریم اما از نظر مطالعات اپیدمیولوژیکی اگر یک امیکرون در کشوری شناسایی شود، حداقل هزار بیمار مبتلا به امیکرون وجود دارد  بنابراین ممکن است در کشور ما نیز امیکرون به تعداد زیادی وجود داشته باشد.

دبیر کمیته علمی کرونا گفت: با توجه به میزان واکسیناسیونی که داشته ایم و اینکه اکثر افرادی که به امیکرون مبتلا می شوند، جوان هستند و سیستم ایمنی خوبی دارند، فعلا با تظاهری که در دلتا داشتیم و باعث پیک شد و باعث افزایش بستری افراد واکسینه نشده، مسن با بیماری های زمینه ای شد، مواجه نیستیم، استراتژی ما باید به این صورت باشد که هر اقدام پیشگیرانه ای را با توجه به احتمال غالب شدن سویه امیکرون در کشور در نظر بگیریم ، یعنی ماسک زدن، حاضر نشدن در امکان شلوغ و واکسیناسیون افراد بالای 18 سال و زدن دوز سوم باید به طور جدی دنبال شود تا از پیک بعدی جلوگیری شود.

جماعتی اظهار کرد: خبر خوشی هم در رابطه با داروهای خوراکی درمان کرونا وجود دارد، سازمان غذا و داروی آمریکا دو داروی "پکسلووید" و "مولنوپیراویر" را برای درمان کووید تایید کرده است. افرادی که در شرایط اولیه بیماری یعنی سه روز اول پکلووید را به مدت 5 روز مصرف کرده اند، حدود 70 درصد از پیشرفت بیماری و بستری و مرگ و میر آن ها جلوگیری شده است، در واقع اگر نتوانیم با اقدامات پیشگیرانه هم جلوی شیوع امیکرون را بگیریم باز هم پکسلووید به عنوان داروی خوراکی می تواند تا حدود زیادی جلوی بستری بیماران را بگیرد، مولنوپیراویر نیز حدود 30 درصد در 5 روز اول در افرادی که بیماری زمینه ای دارند، مسن هستند و واکسینه نشده اند در کاهش بستری و مرگ و میر می تواند موثر باشد.

به گزارش فارس وی در پایان در خصوص تولید داروهای مذکور در داخل گفت: کمیته علمی کرونا، تحقیقات مربوط به داروهای پکسلووید و  مولنوپیراویر را مدتیست با سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت مورد بررسی قرار داده و چند شرکت داخلی مولکول این داروها را ساخته اند  و این داروها را به تعداد قابل توجهی تولید کرده اند و منتظر جواب سازمان غذا و دارو هستند و تا دو سه هفته آینده تایید و وارد بازار می شوند، توصیه ما این است که بهترین واکسن در دسترس ترین واکسن است اما سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده که افراد برای دوز سوم از پلتفورم دیگری استفاده کنند تا سیستم ایمنی بدن در تمام جهاتش برعلیه ویروس وارد عمل شود. اما این قانون صد در صد نیست و اینطور نیست که افرادی که سه دوز واکسن یکسان زده اند ایمنی بخشی کافی ندارند.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.