چند عامل موثر در گسترش اُمیکرون
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سازمان جهانی بهداشت روز گذشته "جمعه" اعلام کرد: شیوع سویه اُمیکرون به ترکیبی از چند عامل از جمله ساختار این سویه و افزایش ارتباطات اجتماعی مربوط می شود.

"ماریا ون کرخو" مدیر فنی سازمان جهانی بهداشت گفت: به دنبال ثبت رکورد موارد جدید ابتلا ظرف یک هفته، افراد باید در مورد کاهش میزان قرار گرفتن در معرض ویروس و کنترل انتقال بیماری بیشتر دقت داشته باشند، سویه اُمیکرون بر اثر عوامل متعددی در میان مردم منتقل می شود. فاکتور نخست، جهش‌های موجود در ویروس است به آن اجازه می‌دهد راحت‌تر به سلول‌های بدن انسان بچسبد.

وی با اشاره به دومین دلیل گسترش این سویه از ویروس افزود: با پدیده ای مواجه هستیم که به آن فرار ایمنی می گویند و بدان معنی است که افراد می توانند مجددا به ویروس آلوده شوند حتی اگر پیش از این به ویروس آلوده شده یا در برابر بیماری واکسینه شده باشند، دلیل دیگر این است که ما شاهد تکثیر این سویه از ویروس در مجرای تنفسی فوقانی هستیم و این سویه با دلتا و انواع دیگر که در مجرای تنفسی تحتانی و در ریه ها تکثیر می شد، متفاوت است.

به گزارش ایسنا مدیر فنی سازمان جهانی بهداشت در پایان گفت: اما علاوه بر این عوامل، گسترش ویروس همچنین می تواند به دلیل ارتباط بیشتر افراد، گذراندن زمان بیشتر در فضاهای سرپوشیده در فصل زمستان و عدم رعایت دستورالعملهای بهداشتی مانند فاصله گذاری فیزیکی انجام می شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه