ایران در حوزه سلول های بنیادی در میان کشورهای منطقه رتبه نخست را دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، عبدالحسین شاهوردی گفت: بحث سلول های بنیادی در کشور بسیار مهم است و انواع سلول های بنیادی را در کشور داریم و این یک انقلاب بزرگی است که امروز در دنیا مطرح است، این علم منشا بسیاری از موضوعات علمی در دنیا است و به دنبال آن محصولات سلول های بنیادی شکل می‌گیرد.

رئیس پژوهشگاه رویان ادامه داد: خوشبختانه ایران در حوزه سلول های بنیادی گام های مطلوب و مثبتی را برداشته است و تحقیقات آن در سطح جهانی منتشر شده است. اولین دوره ای که تولید سلول های بنیادی در کشور صورت گرفت ایران جز ۱۰ کشور تولید کننده در دنیا بود، ایران در باب سلول های بنیادی در میان کشورهای منطقه رتبه نخست را دارا است، این در حالی است که برخی کشورها مانند ترکیه و عربستان و قطر نیز فعالیتهایی داشته اند.

وی تأکید کرد: با تکیه بر سلول های بنیادی،  بانک این سلول‌ها در کشور شکل گرفته  است که از آن جمله می‌توان به بانک خون بند ناف اشاره کرد، این بانک در درمان بسیاری از سرطان‌ها اثرگذار است و می‌تواند به راحتی سرطانهای خون و بسیاری دیگر را درمان کند، اگر کشور ما در باب سلول های بنیادی سرمایه گذاری نمی کرد، امروز برای هر پرک باید ۳۰هزار دلار هزینه می کردیم، در بانک خون بندناف ۱۵۰ هزار نمونه وجود دارد و سرمایه گذاری شده است، بانک های دیگر هم در حال فعالیت هستند.

به گزارش فارس شاهوردی در پایان به حوزه ناباروری نیز اشاره کرد و گفت: در دهه ۶۰ ما تجربه خوبی را داشتیم، بحث بیماران ناباوری مهم است و امروز علاوه بر آنکه بیماران خود را درمان می کنیم به دیگر کشور ها نیز خدمات ناباروری ارائه می‌دهیم، حدود ۸۰ مرکز ناباروری در کشور داریم که در دهه ۶۰ این خدمات را شاهد نبودیم.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.