تاکنون بیش از ۱۲۲ میلیون دُز واکسن کرونا تزریق شده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهرام دارایی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از 122 میلیون دُز واکسن در اختیار مردم قرار گرفته و تزریق شده است گفت: بر اساس پیش بینی ها بیش از 180 میلیون دُز واکسن در انواع مختلف خارجی و داخلی برای مصرف هموطنان تامین شده و ذخایر کشور ما برای پیشبرد اهداف کمیته علمی برای نیل به واکسیناسیون حداکثری کافی است اما برای تامین دُزهای تکمیلی و حتی در مواردی برای سفر به برخی کشورها نیاز به  تامین بیشتر برخی واکسن‌ها مثل آسترازنکا و اسپوتنیک داریم، در ابتدای شروع پاندمی کرونا و تولید واکسن در دنیا مبالغ زیادی به سبد کواکس واریز شد که تا به حال واکسن‌های مناسب را در اختیار ما قرار نداده اند اما ما به جد پیگیر هستیم تا بتوانیم این دو نوع واکسن را از طریق داخل و خارج از کشور در دسترس متقاضیان قرار دهیم.

وی در خصوص واکسن MRNA تولید داخل افزود: از ابتدای پاندمی کرونا بسیاری از شرکت‌های داخلی دانش بنیان تلاش کردند واکسن کرونا را تولید کنند. با وجود تولید واکسن در داخل کشور باز هم از پلتفرم‌های دیگر غافل نبوده ایم، پیش از این، ساخت واکسن با پلتفرم MRNA در سلول خاص مطرح شد که تا جایی هم پیش رفت اما یکی از شرکت‌ها مدلی را پیشنهاد داده که در حال طی مسیر است، سازمان غذا و دارو با این شرکت در تماس مستقیم است و به آنها کمک می‌کند تا واکسن خود را عرضه کنند. چون ما به این پلتفرم‌ها برای بیماری‌های مختلف در آینده نیاز داریم.  

رئیس سازمان غذا و دارو در خصوص اینکه آیا تدبیری برای کارت‌های واکسیناسیون جعلی که از سایت وزارت بهداشت صادر شده، اندیشیده اید گفت: مواردی گزارش شده و همکاران ما در ستاد وزارت بهداشت در حال پیگیری هستند. تخلفاتی توسط برخی عوامل گزارش شده و کارت‌های جعلی هم وجود دارد که هردو غیرقابل قبول هستند، کار عظیمی با کمک مردم در کشور انجام شد تا بتوانیم به رکورد واکسیناسیون برسیم. در این بین ممکن است مشکلاتی هم پیش بیاید که پذیرفته شده نیست.

دارایی در خصوص اینکه افزایش قیمت و کمبود برخی داروها تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ گفت: سازمان غذا و دارو هم مثل سازمان‌های دیگر برای تولیدات خود نیاز به پرسنل و مواد اولیه دارد که با افزایش هزینه‌ها در این حوزه طبیعتاً قیمت دارو هم افزایش می‌یابد. سازمان غذا و دارو بر خلاف سایر دستگاه ها این افزایش را نیمه دوم سال اعمال می‌کند. اما نگرانی بیشتر مردم از حذف ارز ترجیحی و تبدیل آن به ارز نیمایی است، ارز 4200 تومانی دارو که تامین نشده بود با دستور رئیس جمهور تامین شد. اما همین وقفه در زنجیره تامین دارو اختلال ایجاد می‌کند که موجب کمبود مقطعی می‌شود و باید برای جبران آنها تمهیداتی مثل بسیج نیروها را در دستور کار قرار داد، ارز ترجیحی به صورت مادام در دسترس نیست، امیدواریم تا با اجرای سیاست‌های بهتر و پوشش کامل بیمه بتوانیم در مواقعی که این ارز در دسترس نیست دچار کمبود دارو نشویم.

وی در خصوص اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیکی افزود: اجرای طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی کاری بسیار بزرگ است. کشور ما وسیع است حدود 85 میلیون نفر جمعیت دارد و قابل مقایسه با کشورهای کوچک و کم جمعیت نیست. اما تا کنون بیش از 95 درصد نسخه نویسی الکترونیک در کشور انجام شده و برخی استان ها تا 100 درصد هم پوشش داشته اند. در برخی استان‌ها مثل تهران و خراسان رضوی آمار کمتر است. اما به مراحل نهایی خود نزدیک است.

به گزارش فارس رئیس سازمان غذا و دارو در پایان تاکید کرد: نسخه نویسی الکترونیک پیش زمینه ای برای ایجاد پرونده الکترونیک است. با تکمیل فرآیند مکانیزه شدن مطمئن خواهیم بود که چرخه توزیع و تامین دارو و سیستم درمانی تحت کنترل و شفاف بوده و از نشت دارو و تضییع حقوق بیماران جلوگیری می‌شود. ضمن اینکه بازار سیاه هم کوچکتر خواهد شد.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.