ضرورت تزریق هر سه دز واکسن برای مقابله با گونه‌های نوظهور کرونا
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بحث بروز سویه دلمیکرون که در نتیجه ترکیب دو گونه دلتا و اومیکرون در برخی کشورها مطرح می‌شود، به گفته پزشکان ضرورت تزریق هر سه دز واکسن کرونا را برای مقابله با تمامی گونه‌های نوظهور ویروس کرونا بیش از پیش نشان می‌دهد.

به گزارش ایرنا، با بروز سویه اومیکرون در ۹ نوامبر ۲۰۲۱ به عنوان یکی از سویه‌های نگران‌کننده پس از گونه دلتا، احتمال ترکیب این دو سویه و پیدایی گونه "دلمیکرون" مطرح شد.

پیش از این نیز ترکیب سویه‌های ویروسی مختلف و ظهور یک گونه جدید از خانواده کرونا ویروس‌ها در نتیجه این ترکیب اتفاق افتاده بود.

به گفته برخی از متخصصان علوم پزشکی، با توجه به افزایش قدرت انتقال بیماری در سویه اومیکرون و همچنین شدت وضعیت بیماری در گونه دلتا، سویه دلمیکرون می‌تواند به عنوان یک بیماری شدید با قدرت انتشار قوی مطرح باشد.

برخی از کارشناسان حوزه سلامت معتقدند، اشخاص مبتلا به نقص سیستم ایمنی بدن می‌توانند هر دو گونه دلتا و اومیکرون را در خود جای دهند.

علیرضا ناجی رییس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این خصوص گفت: دلمیکرون ترکیبی از دلتا و اومیکرون و ملغمه‌ای از پروتئین اسپایک از دو واریانت بر سطح ویروس است، در حقیقت دلمیکرون یک واریانت جدید با جهش نیست، بلکه ویروسی ترکیبی از پروتئین‌های دلتا و اومیکرون است، گونه دلتا علائم شدیدی از بیماری کووید۱۹ داشته و سویه اومیکرون قابلیت انتشار بالایی دارد احتمال دارد، اشخاص مبتلا به نقص سیستم ایمنی بدن می‌توانند هر دو گونه دلتا و اومیکرون را در خود جای دهند، علائم دلمیکرون نیز طبیعتا همچون دلتا و اومیکرون باید تب بالا، سرفه‌های مداوم، از دست دادن حس چشایی و بویایی، آبریزش بینی، سردرد و گلو درد باشد.

در ادامه مهرداد روانشاد استاد علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس درخصوص سویه دلمیکرون گفت: در حال حاضر قطعیت علمی درباره بروز سویه دلمیکرون که اکنون در جامعه ایران و برخی کشورهای دنیا مطرح می‌شود، وجود نداشته و تحقیقات پزشکی در این رابطه باید تکمیل شود، این سویه که بنابر فرضیات پزشکی ترکیبی از دو گونه دلتا و اومیکرون است، صرفا در حد حدس و گمان بوده و اظهار نظر در خصوص احتمال پیدایی، قدرت انتقال و سرایت، شدت وضعیت بیماری و همچنین تاثیر واکسیناسیون مستلزم گذشت زمان است.

وی افزود: از منظر پزشکی "همانگونه که تاکنون نیز مشاهده شده است" امکان ترکیب سویه‌های ویروسی و پیدایی یک گونه جدید وجود داشته و خبر ترکیب گونه دلتا و اومیکرون هم می‌تواند اتفاق افتاده و حتی فاجعه‌آمیز باشد، اما در حال حاضر این پیدایی به مرحله اثبات نرسیده است، باتوجه به قدرت انتقال و شدت وضعیت سویه دلتا وضعیت بیماری در این گونه شدید بوده و ترکیب این سویه با اومیکرون "باتوجه به قدرت سرایت بالا" می‌تواند خطرناک بوده و امید است، به وقوع نپیوندد.

مجید مختاری فوق‌تخصص ریه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی نیز در این رابطه گفت: واکسیناسیون و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی می‌تواند جامعه را در مقابل هر یک از سویه‌های جدید کرونا مسلح کند، با تکمیل واکسیناسیون در صورت بروز "دلمیکرون" نیز هموطنان حداقل در مقابل گونه دلتا ایمن خواهند بود. بنابراین به‌منظور آمادگی در برابر هر یک از سویه‌های جدید ویروس کرونا باید ضوابط پیشگیرانه و تکمیل واکسیناسیون مورد توجه جامعه قرار بگیرد.

وی در خصوص سویه دلمیکرون اظهار کرد: بحث بروز سویه دلمیکرون در نتیجه ترکیب اومیکرون و دلتا از جانب آمریکای جنوبی، برزیل و هند مطرح شد. اما تاکنون مدرک معتبری مبنی بر مشاهده و پیدایی دلمیکرون از طرف جامعه بین‌الملل به دست نیامده است، اکنون علیرغم تاخیر در آغاز واکسیناسیون، جامعه از لحاظ شیوع بیماری، تعداد بیماران، میزان بستری و جانباختگان در وضعیت مساعدی قرار داشته و حفظ و پایداری این وضعیت مستلزم تداوم این شیوه‌نامه‌های بهداشتی است، دو تا سه ماه پس از دریافت دز دوم واکسن کرونا دز سوم تزریق شده و جمعیت واکسن‌نزده نیز باید به سرعت واکسینه شوند. ایرنا

پایان پیام/

مطالب مشابه