کرسی آزاد اندیشی "مهاجرت نخبگان حوزه سلامت" برگزار شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، کرسی آزاد اندیشی با موضوع "مهاجرت نخبگان و دانش آموختگان حوزه سلامت" توسط سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی و با همکاری مرکز ملی گفت‌وگو، مناظره و آزاد اندیشی دانشجویان ایران با حضور استادان، دانشجویان و علاقه مندان این عرصه برگزار شد.

در این نشست که با هدف نقد و نظر در مورد مهاجرت نخبگان و دانش آموختگان حوزه  سلامت به ویژه در سالهای اخیر برگزار شد ابتدا بهرام صلواتی مدیر رصد خانه مهاجرت ایران با ارائه آمار و ارقام مربوط به مهاجرت نخبگان در سراسر دنیا به تشریح مقوله مهاجرت و بازگشت نخبگان پرداخت و ضمن تایید این نکته که در سالهای اخیر این مساله روند رو به رشدی داشته است گفت: این مساله در جهان نیز رواج نسبی دارد و ارقام ارائه شده در ایران با واقعیتها فاصله دارد و در خیلی از موارد در این زمینه سیاه نمایی نیز صورت می‌گیرد، باید با نگاه علمی و آکادمیک با این موضوع برخورد شده و از ارزیابی‌های شتاب زده پرهیز شود.

در ادامه پیمان سلامتی عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به مسائل و زیرساخت‌های فرهنگی، علمی و اجتماعی به آسیب شناسی مسائل مربوط مهاجرت نخبگان در ایران و به ویژه در حوزه سلامت و پزشکان پرداخت و واقعیت‌های موجود را فراتر از برخی از آمارهای ارائه شده دانست.

وی اظهار کرد: برداشت درست و واقع گرایانه از این موضوع و نیز تلاش برای برداشتن موانع و حمایت و جذب نخبگان در مسئولیتها و مشاغل معتبر و متناسب با زمینه تحصیلی آنها می‌تواند ما را در پیشگیری از تداوم این مساله به صورت زمام گسیخته جلوگیری کند.

سید محمد علویان رئیس هیأت‌ مدیره نظام پزشکی تهران با بیان اینکه مهاجرت فقط مخصوص حوزه سلامت نیست گفت: مهاجرت در سایر حوزه‌ها هم وجود دارد و در جهان در حال توسعه افراد برای اینکه بتوانند از نظر علمی اقتصادی و... رشد داشته باشند  بحث مهاجرت وجود دارد، این‌ یک امر طبیعی است که انسان‌ها تلاش می‌کنند در کار خود پیشرفت کنند و جاذبه‌ای که در کشورهای پیشرفته وجود دارد باعث شده بحث مهاجرت اتفاق بیفتد.

وی افزود: اطلاعات دقیقی برای اعلام عدد مهاجرت وجود ندارد، اطلاعات دقیق در مورد مهاجرت وجود ندارد ولی یکی از ایندکس‌هایی که می‌شود استناد کرد، افرادی هستند که مراجعه می‌کنند به‌  نظام پزشکی برای گرفتن تائید عملکرد و کارکرد از نظر اخلاقی در قبل از سال 98 زیر 2 هزار نفر بوده که در سال 99 و 1400 این افزایش چشم‌گیر داشته در 9 ماهه اخیر این عدد بیش از 2هزار 500 بوده که معمولاً  این افراد به ‌قصد مهاجرت این نامه را می‌گیرند؛ البته همه این نامه‌ها منجر به مهاجرت واقعی نمی‌شود  و البته تمامی کشورها این نامه تائید را نمی‌خواهند.

رئیس هیأت‌ مدیره نظام پزشکی تهران ادامه داد: از جمله مهاجرت‌ها افرادی که به امریکا می‌روند عمدتاً افرادی هستند که پزشک عمومی متخصص  یا محقق هستند و کشورهای جنوب حاشیه خلیج ‌فارس بیشتر پرستارها و ماماها را جذب می‌کنند و کمتر پزشکان متخصص به این کشورها مهاجرت می‌کنند، البته که ممکن به‌ صورت پروازی و پاره‌وقت خدماتی را در این کشورها ارائه کنند که این مهاجرت  محسوب نمی‌شود. استفاده از پتانسیل کشور در بحث بین‌الملل که ارزشمند هم هست در بحث کشورهای اروپایی هم متفاوت است؛ برخی کشورهای اروپایی با کمبود پزشک عمومی و ماما روبرو هستند که جذب این افراد را دارند.

علویان با اشاره به مهاجرت معکوس در کشور اظهار کرد: مهاجرت معکوس با توجه به اینکه شرایط زیست و کار در آن کشور چگونه هست امکان مهاجرت معکوس را قابل ‌تصور می‌کند.  برای مثال همکارانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند بستگی دارد در کدام کشور باشند، بعضی کشورها مانند آلمان شرط پذیرش  تحصیل رشته‌ها مختلف این است که شما بعد از فارغ‌التحصیلی باید به کشور خود مراجعه کنید که این مهاجرت معکوس نیست؛ در واقع رفت ‌و آمدی است که به ‌طور روتین اتفاق می‌افتد.

وی افزود: در اکثر موارد مهاجرت یک تصمیم شخصی است، ما باید افراد تحصیل‌کرده در حوزه سلامت که در  بخش‌های مختلف هستند را افراد باهوش و با استعداد بدانیم این‌ها شرایط خود را با شرایطی که در دنیا وجود دارد تطبیق می‌دهند، افرادی که خارج از ایران برای تحصیل وارد کشور می‌شوند بیشتر در حوزه دروس حوزوی و علوم انسانی است، در حوزه علوم پزشکی نتوانستیم نقش‌آفرینی قابل قبولی داشته باشیم این به دلیل محدودیت‌ها و عدم توانایی در تطبیق با استاندارهای جهان است.

در ادامه افشین منتخب عضو هیأت‌علمی دانشگاه شیراز با بیان اینکه در اکثر کشورهای دنیا مهاجرت هست گفت: ایران دنیای آکادمیکش تغییرات زیادی داشته از 22 سال پیش تحولات خیلی زیادی می‌بینم که اکثرا مثبت هست در حوزه مدیریت، آموزش، تحقیقات ما پیشرفت‌های قابل‌توجه داشته‌ایم اما پیشرفت‌ها کند بوده است، قلب تپنده دانشگاه را دانشجو می‌بینم و زمانی که دانشجو ضعیف می‌شود دانشگاه ضربه می‌خورد. من یک رکود و بی‌انگیزگی در دانشجویان احساس می‌کنم؛ شاید یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ما درگیری با کمیت است تا کیفیت.

رضا صادقیان استادیار بالینی دانشگاه پزشکی cusm با بیان اینکه با توجه به اینکه امکانات اینترنتی و شبکه‌های مجازی هست در حال حاضر مردم ارتباطاتشان بیشتر شده گفت: بهتر می‌شود با مراجعه به سایت‌های دانشگاه‌ها  اطلاعات در مورد دانشگاه‌ها کسب کرد و اینکه یک طرز تفکری در مورد دانشگاه‌های غربی بوده و هست و این مرتبط به این است که زمانی که در ایران هستند با چه افرادی در خارج از کشور صحبت می‌کنید و از رفتن به خارج کشور چه انتظاراتی دارید.

به گزارش فارس وی در پایان اضافه کرد: بعضی‌ها که می‌روند خارج از کشور و در رشته پزشکی موفق نیستند؛ هرچند در ایران درس خواندند و به رشته‌های دیگر مراجعه می‌کنند، در حال حاضر هزینه تحصیلات در خارج از کشور بالا هست و افراد با چالش‌هایی مواجه هستند از جمله تفاوت فرهنگ وجود دارد، باید برای موفقیت با فرهنگ آن کشور خود را وفق داد و نکته مهم بعدی این است که فرد در چه سنی از ایران خارج می‌شود؛ هرچه سن بالاتر باشد علایق و وابستگی به کشور بیشتر هست و تطبیق دادن با یک کشور جدید مشکل خواهد شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه