اروپا به پایان همه‌گیری کووید ۱۹ نزدیک شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سازمان بهداشت جهانی "WHO" ادعا کرد بعد از گسترش سریع سویه اُمیکرون سرانجام ممکن است به پایان همه‌گیری در اروپا نزدیک شویم.

هانس کلوگه مدیر اروپایی سازمان بهداشت جهانی گفت: این احتمال وجود دارد که اروپا در حال نزدیک شدن به پایان پاندمی باشد، افراد باید همچنان احتیاط کنند چون کروناویروس توانایی جهش دارد اما پیش‌بینی می‌شود بعد از اُمیکرون شاهد دوره‌ای آرام باشیم.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال دوره‌ای آرام قبل از بازگشت احتمالی کووید ایجاد شود اما لزوما این همه‌گیری باز نمی‌گردد، به دلیل ترکیبی از تعداد نسبتا بالای عفونت‌های فعلی واکسیناسیون و کاهش فصلی مبتلایان در بهار آینده می‌توان به سطح ایمنی جهانی برای یک دوره چند هفته‌ای یا چند ماهه دست یافت.

منطقه اروپای سازمان بهداشت جهانی که ۵۳ کشور و قلمرو را پوشش می‌دهد، مانند بسیاری از نقاط جهان شاهد افزایش موارد ابتلا به اُمیکرون بوده است. به گفته مقامات بهداشتی در هفته منتهی به ۱۸ ژانویه درصد عفونت‌های اُمیکرون بیش از ۲ برابر شده و از ۶.۳ به ۱۵ درصد رسیده است.

سازمان بهداشت جهانی در اوایل این ماه اعلام کرد: ممکن است در عرض چند ماه نتایج آزمایش بیش از نیمی از جمعیت اروپا مثبت شود.

تدروس آدهانوم گبریسوس، رییس سازمان بهداشت جهانی، به صراحت گفته همه‌گیری در هیچ‌جا به پایان نرسیده است.

وی هفته گذشته اظهار کرد: اُمیکرون منجر به بروز ۱۸ میلیون عفونت جدید در سراسر جهان طی هفت روز شده و در نتیجه تعداد زیادی از کشورهای اروپایی افزایش قابل‌ توجهی در تعداد مبتلایان داشته‌اند.

دفتر منطقه‌ای این سازمان در آفریقا نیز هفته گذشته اعلام کرد موارد ابتلا به کووید در آن منطقه کاهش یافته و آمار مرگ‌ومیرها برای اولین بار از زمانی که موج چهارم ویروس تحت سلطه اُمیکرون به اوج خود رسیده کاهشی شده است.

نتایج مطالعات نشان داده سویه اُمیکرون مسری‌تر از دلتاست اما به‌ طور کلی منجر به شدت عفونت کمتری بین واکسینه شده‌ها می‌شود به همین دلیل این امیدواری ایجاد شده که کووید ۱۹ شروع به تغییر از یک بیماری همه‌گیر به یک بیماری بومی قابل کنترل‌تر مانند آنفلوآنزای فصلی کرده است، البته با گسترش گسترده اُمیکرون هنوز ممکن است سویه‌های دیگر ظاهر شود. ایسنا

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.