ساخت واکسن "نانویی" کرونا در ایران در مرحله نهایی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سید مهدی رضایت گفت: تعریف فناوری نانو حتی در کتاب‌های مدرسه هم وجود دارد و اکنون بیش از یک میلیون دانش‌آموز در این رابطه تحصیل کرده‌اند. به طور کلی تحقیق و توسعه در سطح مولکولی که منجر به تولید مواد، خواص و محصولات جدید بشوند فناوری نانو می‌گویند.

وی افزود: در طی سال‌های ۸۴ الی ۹۴ ما بحث توسعه منابع انسانی داشتیم چرا که نیروی انسانی بسیار کم بود. در آن زمان ما سالی ۱۰ مقاله در این زمانه داشتیم اما اکنون روزی ۳۵ مقاله بین‌المللی تولید می‌کنیم که نشان‌گر پیشرفت علمی کشور است، در ملاقاتی که در دهه ۸۰ با رهبر داشتیم مطرح کردیم که هدف ما ورود فناوری نانو به زندگی مردم است. باید در این قسمت اضافه کنم که ما در گذشته رتبه ۵۷ در پیشرفت علمی داشتیم اما اکنون چندین سالی می‌شود که رتبه چهارم پیشرفت علمی را داریم. در این رتبه‌بندی ابتدا آمریکا، چین و هند وجود دارند.

رئیس گروه توسعه سرمایه‌های انسانی ستاد ویژه توسعه و فناوری ادامه داد: نگاه ما در برنامه ۱۰ ساله دوم به سمت بازارهای کاری است. با وجود سختی‌ها و تحریم‌ها فناوری نانو تلاش می‌کند به کشورهای دیگر وارد شود که اکنون با بیش از ۴۰ کشور مانند کره، چین، عراق و افغانستان مراوده داریم، در حال حاضر ما بیش از ۴۰ هزار نفر نیرو تربیت شده بالا‌تر از کارشناسی ارشد در صنعت فناوری نانو داریم. بسیاری این افراد برای آموزش به کشورهای مختلف، حتی در آمریکای لاتین می‌روند و از آن کشو‌رها دانشجو قبول می‌کنند.
 
رضایت گفت: فناوری زمانی اثر خود را نشان می‌دهد که وارد زندگی مردم شود. در بحث فناوری نانو ما چند حوزه اولویت داریم که شامل آب، کشاورزی، انرژی ساختمان و سلامت می‌شود. یک مثال ملموس آن داروهای نانویی برای سرطان هستند که عوارض بسیار کمی نسبت به دیگر داروها دارند، اکنون با استفاده از فناوری نانو این داروها در ایران تولید داخلی شده‌اند و حتی به کشورهای دیگر صادر می‌شوند. برای مثال دارویی که در گذشته نمونه خارجی آن ۸۰۰ دلار بوده اکنون با بیمه به قیمت ۷۰ هزار تومان در می‌آید. 

وی اظهار کرد: ما توانسته‌ایم یکی دیگر از داروهای نانویی کشورمان را تا ۴ الی ۵ میلیون دلار به ترکیه صادر کنیم. اکنون ساخت واکسن‌های کرونا در کشور ما در بخش‌های نهایی با کمک فناوری نانو صورت گرفته‌اند، با افتخار اعلام می‌کنم شرکت‌های دانش‌بنیان ما مراحل آخر تولید واکسن‌های نانویی را طی می‌کنند که امیدواریم تا سال آینده در دسترس عمومی قرار گیرند، در بحث آب ما توانسته‌ایم تقریباً تمامی جوانب آن را با فناوری نانو کنترل کنیم. برای مثال ما می‌توانیم سموم آب و پسآب را دفع کنیم و استفاده دوباره داشته باشیم. به طور کلی در بحث فناوری نانو دانشمندان معتقدند تمام بخش‌های زندگی انسان حتی پوشاک افراد تحت تأثیر فناوری نانو قرار خواهند گرفت.

رئیس گروه توسعه سرمایه‌های انسانی ستاد ویژه توسعه و فناوری در خصوص چشم‌انداز فناوری نانو در ایران گفت: در سال ۱۳۹۹ گردش مالی فناوری نانو ایران به بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان رسید. ما در زمانی که تحریم‌ها به این سختی نبود صادراتمان به بیش از ۶۰ الی ۷۰ میلیون دلار رسیده بود، ما اکنون به سختی‌های محدودیت‌های صنعت و فناوری نانو عادت کرده‌ایم اما پیش‌بینی ما آن است که تا سال ۱۴۰۴ رقم‌هایی که پیش‌تر مطرح شد سه الی چهار برابر شوند.

به گزارش فارس رضایت در پایان اضافه کرد: در آخرین ملاقات خانواده نانو با رهبر، مقام معظم رهبری فرمودند علت پیشرفت شما در فناوری نانو آن است که در کنار ورود به موقع در این صنعت، برنامه داشته‌اید، همچنین مدیریت و تیم مناسبی در فناوری نانو فعالیت داشته‌اند. خوشبختانه ما با حمایت مقام معظم رهبری مواجه بودیم اما متاسفانه سال‌هایی هم وجود داشته‌اند که بودجه فناوری نانو نصف شد و چالش‌های مختلفی شکل گرفت، اما اکنون باز صحبت‌هایی با مدیران ارشد و مجلس شکل گرفته تا برنامه‌ریزی دقیق‌تری برای آینده فناوری نانو وجود داشته باشد و چالش‌ها برطرف شوند.

پایان پیام/

مطالب مشابه