اومیکرون فرعی بی آ. ۲ به سویه غالب جهان تبدیل می شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بوریس پاولین از تیم سازمان جهانی بهداشت در زمینه مقابله با کووید-۱۹ با اعلام این مطلب گفت: سویه BA.۲ به سرعت جایگزین سویه فعلی که BA.۱ نام دارد خواهد شد هر چند بعید است تاثیر آن قابل توجه باشد. البته داده‌های بیشتری برای تایید این مطلب مورد نیاز است.

این مقام ارشد سازمان جهانی بهداشت اضافه کرد: واکسن‌ها به روال سابق محافظت مشابهی را در برابر گونه‌های مختلف اومیکرون ایجاد خواهند کرد، با نگاهی به کشورهای دیگر که سویه فرعی جدید در حال سبقت گرفتن در آن‌ها است، ما هیچگونه موج بیشتر از حد انتظاری را در نرخ بستری شدن در بیمارستان‌ها شاهد نیستیم.

بنابر آخرین داده‌های به دست آمده از کشورها، سویه جدید BA.۲ در حال جایگزین شدن برای سویه اصلی اومیکرون در کشورهایی نظیر دانمارک است. داده‌های این کشور نشان می‌دهد سویه فرعی جدید به لحاظ شدت تفاوتی با سویه‌ کنونی اومیکرون ندارد، هرچند از پتانسیل جایگزینی آن در سطح گسترده برخوردار است.

یک تحقیق که در دانمارک انجام گرفته است، نشان می‌دهد سویه فرعی جدید به لحاظ نرخ سرایت بالاتر از سویه غالب فعلی است و بیشتر می‌تواند افراد واکسینه‌شده را آلوده کند. محققان می‌گویند در سویه فرعی جدید ۲۷ نوع جهش تشخیص داده شده که در نوع اصلی اومیکرون وجود نداشته‌اند.

در حال حاضر سویه فرعی جدید در فیلیپین، نپال، قطر، هند و دانمارک به شکل سویه غالب درآمده است.

دوریت نیتزان مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت، درباره ابتلای افراد به این سویه ویروس گفت: اگر با فردی که مبتلا است در یک اتاق باشید به آن مبتلا خواهید شد. ممکن است در همان لحظه ای که ماسک خود را برای نوشیدن و خوردن برمی‌دارید این سرایت اتفاق بیافتد و به همین خاطر هرگز نخواهید دانست چه زمانی آن را دریافت خواهید کرد. ما می‌توانیم این را در دانمارک ببینیم. این سویه خیلی سریع حرکت می‌کند.

وی در پایان اضافه کرد: به نظر نمی‌رسد خطر ابتلای مجدد برای افرادی که قبلاً نوع اصلی اومیکرون را گرفته‌اند وجود داشته باشد، چرا که این دو نوع زیاد با هم فرقی ندارند. هر چند هنوز تحقیقات کافی برای اطمینان وجود ندارد.

از آغاز همه‌گیری کرونا در جهان تا کنون دستکم ۳۹۷ میلیون نفر به آن مبتلا شده‌اند و بیش از ۵.۷ میلیون نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.