در حال عبور از موج ششم پیک امیکرون هستیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا اولیایی منش درباره آمار میزان تزریق واکسن کرونا در استان تهران گفت: آمار تزریق دز اول ۹۲ درصد، دز دوم ۸۲ درصد و دز سوم نزدیک ۴۰ درصد است‌. این آمار نسبتا خوب است. آمار واکسیناسیون ۱۲ سال به بالا هم نزدیک به آمار متوسط تهران و کشوری است.

معاون بهداشت وزیر بهداشت درخصوص نحوه بیماریابی کرونا در پایتخت اظهار کرد: در سویه امیکرون و به طور کلی در زمان رسیدن به پیک‌ها، موضوع بیماریابی متفاوت می‌شود. حتی از نظر علمی اعلام می‌شود وقتی در پیک قرار داریم تست‌ها دیگر فایده ندارند و یا خیلی از کشورها شیوه خود را از تست PCR به رپید تست‌ها تغییر می‌دهند. وقتی در پیک قرار داریم بویژه در پیک امیکرون که به سرعت جمعیت زیادی از مردم با شدت خفیف آلوده شدند، اصلا تست کردن خیلی معنی ندارد و تست‌هایی که انجام می‌شود برای مطالعات اپیدمیولوژی و بررسی اینکه چند درصد آلودگی داریم، انجام می‌شود. ردیابی کل جمعیت در شرایط چنین پیک‌هایی معنا ندارد.

وی افزود: در کشورهایی که تست کرونا پیش‌تر به صورت دولتی انجام می‌شد، در شرایط گسترش امیکرون اعلام شد این تست‌ها سوبسید دولتی نخواهد داشت و آزاد حساب می‌شود. معنای آن این بود که تست خیلی فایده ندارد؛ چون یا افراد ناقل هستند یا گرفتار بیماری هستند. نه امکانات تست در حجم گسترش سویه امیکرون در هیچ کشوری وجود دارد و نه انجام تست ارزشمند است، در ایران هم اعلام شد هرکس علائم سندرمیک کرونا "علائم مشابه سرماخوردگی" پیدا کرد، می‌تواند ۵ روز تا یک هفته مرخصی استعلاجی بگیرد و افراد دارای علامت در خانه بمانند تا با بهبود علائم مجدد به کار بازگردند. اغلب کشورهای دنیا هم با این شیوه پیش رفتند. طی دوره امیکرون حدود ۴۰ هزار تست PCR و ۵۰ هزار رپید تست در تهران انجام شده است.

اولیایی منش در خصوص نوع زیرواریانت در گردش از سویه امیکرون در تهران گفت: تا جایی که مطلع هستم هنوز سویه BA1  در گردش است؛ اما سه زیر واریانت امیکرون تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و هر سه سویه بیماری خفیفی ایجاد می‌کنند، در خصوص وقوع قله موج ششم در تهران نیز از نظر آمار مراجعه موارد سرپایی مشاهده می‌کنیم که کم‌کم در شیب نزولی قرار می‌گیریم. اگر یک دفعه دچار پیک ناگهانی نشویم به نظر می‌رسد همین روزها درحال عبور از پیک امیکرون هستیم. اول موارد سرپایی کاهش یافته و سپس موارد بستری معمولی، ICU و در نهایت فوتی‌ها کاهش می‌یابند. با وجود این امر، توصیه می‌کنم به هیچ عنوان دچار ساده انگاری نشده و همچنان بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی اهتمام ورزیم؛ زیرا برای اینکه مطمئن شویم از پیک عبور کردیم به دو هفته زمان نیاز داریم.

به گزارش ایسنا معاون بهداشت وزیر بهداشت در پایان تاکید کرد: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی و متخصصین، طی یکسال آینده هم با کرونا دست و پنجه نرم خواهیم کرد؛ بنابراین توصیه می‌کنم به هیچ وجه موضوع تکمیل ۳ دز واکسیناسیون، ماسک، فاصله فیزیکی و ماسک را رها نکنیم. یکی از دلایلی که آمار بستری و مرگ و میر در موج امیکرون بالا نرفت، واکسیناسیون بود. باید پوشش واکسیناسیون به بالای ۹۵ درصد برسد. نمی‌توان پیش‌بینی کرد که امیکرون آخرین جهش کرونا بوده و دیگر جهشی نخواهیم داشت؛ این موضوع وابسته به رفتار مردم در تمام جهان است.

پایان پیام/

مطالب مشابه