ایران در واکسیناسیون علیه کرونا از کشورهای پیشرو است
 به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهرام عین‌اللهی با اعلام این خبر در همایش نکوداشت مشارکت‌های اجتماعی حوزه سلامت در تالار امام خمینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: عید بزرگ تولد امام حسین(ع) و روز پاسدار را تبریک می‌گویم. خوشبختانه پاسداران موفق شدند مجوز واکسن نورا را بگیرند و این واکسن به زودی در مراکز ما توزیع خواهد شد.

وزیر بهداشت ادامه داد: پاسداران عزیز تاکنون کمک‌های زیادی در بخش‌های بهداشت، درمان و ساختن واکسن به کشور انجام داده‌اند، هر کشوری باید به هویت و تاریخ خود برگردد تا بتواند وظیفه کنونی‌اش را بهتر بشناسد. هویت مهم‌ترین افتخار برای ملت‌هاست، ایران تاریخ بسیار غنی داشته و به ویژه پس از انقلاب شکوفا شده است. کار خیر کردن نیکوکاران هم ناشی از همین هویت تاریخی است. زیرا ایرانیان در طول تاریخ کارهای خیر زیادی به ویژه در حوزه سلامت انجام داده‌اند.

وی افزود: بسیاری از مراکز درمانی قدیمی را که می‌نگریم مزیّن به نام یک فرد خیّر بوده است. کار خیر در ماهیّت، هویت و بافت ما ایرانیان قرار دارد، علت این‌که کارهای خیر پایدار هستند، مردمی بودن این کارهاست. زیرا کارهایی که فرمایشی و دستوری باشند معمولا دوام ندارند، امروزه جهان در بوته آزمایش است و قدرت‌های پوشالی مثل آمریکا با هویت‌سازی جعلی برای خود می‌خواهند خود را قدرتمند جلوه دهند، در مقاطع حساس تاریخی این هویت واقعی کشورهاست که به کمک آنها می‌آید، گفت: کرونا نشان داد که قدرت کشورها در ثروت و امکانات خلاصه نمی‌شود. قدرت واقعی مردمی هستند که با حکومت‌ها سازگارند و خود را در صحنه می‌بینند.

عین اللهی گفت: حمایت مردم از واکسیناسیون جلوه ای از قدرت و هویت مردمی ایرانیان بود. در سایه مشارکت مردمی و تلاش‌ها بیش از ۹۲ درصد ایرانیان دز اول واکسن خود را دریافت کرده‌اند در حالی که این میزان در آمریکا ۶۰ درصد است، کشورهای ثروتمند غربی در کرونا تلفات بسیار زیادی دادند چون همراهی مردم را با خود نداشتند. همراهی مردم موجب میزان بالای واکسیناسیون در کشور و پشت سرگذاشتن بحران کرونا شد، در موج پنجم ۱۵ هزار بستری و بالای ۷۰۰ مرگ و میر روزانه داشتیم در حالی که میزان مراجعات به مراکز درمانی به نسبت در موج ششم یک دهم بود.

وزیر بهداشت تصریح کرد: موج ششم با وجود ۱۰ برابر شدن مراجعات، به دلیل همراهی مردم با حاکمیت و واکسیناسیون بالای جمعیت، تلفات بسیار کمتری داشتیم، برای موفقیت در نظام سلامت باید از طرح‌هایی پشتیبانی کنیم که مردم در آن‌ها نقش اساسی داشته باشند. در طرح‌ها و کارهای خیر زمینه مشارکت مردم بالاست، حمایت مردم از برنامه‌های ما در کرونا نشان داد باید به مردم فرصت داد در حل مشکلات دخیل شوند.  

وی با ستایش تلاش‌های کادر بهداشت و درمان و شهادت حدود ۳۰۰ مدافع سلامت در جریان اپیدمی کرونا افزود: در حالی که در بسیاری از کشورهای به اصطلاح پیشرفته بیماران کرونایی روی زمین می‌ماندند در ایران نه تنها چنین نبود بلکه مدافعان سلامت جان خود را هم فدای بیماران می‌کردند، خیرین می توانند کارهای مهمی انجام دهند. خیّر بودن محدود به گروه خاصی نیست. در کار خیر مقدار مهم نیست بلکه مشارکت مهم است، هر کس هرچقدر در راه خیر هزینه کند، عضو جامعه خیرین است. زیرا خداوند از هرکس به اندازه توانش انتظار دارد.

عین اللهی تاکید کرد: یکی از کارهای اصلی ما فراگیر کردن کارهای خیر است، همه می توانند در کارهای خیر مشارکت کنند ولی من از همکاران خودم بیشتر از بقیه انتظار دارم، نباید یک بیمار به دلیل نداشتن توان مالی از بهداشت و درمان محروم شود. پزشکان زیادی از گذشته تاکنون داشته‌ایم که نه تنها پولی از بیماران بی‌بضاعت نمی‌گرفتند بلکه داروی آنها را هم برایشان تهیه می‌کردند، پزشک و جراح شدن من و شما به مدد الهی بوده است، باید این فرصت را غنیمت شمرده و در کار خیر پیشقدم باشیم.

وزیر بهداشت گفت: از خیرین هم انتظار دارم کمک‌هایی که می‌کنند را شفاف سازی کرده و به اطلاع مردم برسانند. اگر هزینه‌ها شفاف باشد اعتمادها جلب می شود و مشارکت مردمی افزایش می‌یابد، بحث سازماندهی سمن‌ها و موسسات خیریه کار مهمی است که باید انجام شود تا کارهای خیر هدفمندتر و موثرتر انجام شوند، فرهنگسازی، تبلیغ کارهای خیر و تشویق مردم به مشارکت در امور خیر هم کار بسیار مهمی است. رسانه‌هایی مثل صدا و سیما باید این ایثارگری‌ها را به تصویر بکشند، کارهای خیر باید به صورت پروژه‌ای انجام پذیرد تا زمان مشخص داشته باشد و بتوان درباره آنها گزارش کار ارائه داد، مناطق محروم اولویت دولت است، حضور در مناطق محروم و کمک به آنها مانند گروه‌های جهادی، اولویت ماست.  

به گزارش وبدا وی در پایان با تاکید بر اولویت دادن به پیشگیری نسبت به درمان گفت: در اپیدمی کرونا دیدیم که پیشگیری بر درمان اولویت دارد و یک واکسن ۸ دلاری ارزش بیشتری از هزینه‌های درمان بیماران کرونایی که به رقم ۴۰ میلیون هم می‌رسد و معلوم نیست نتیجه هم بدهد، داشت، پروژه ساخت ۶ هزار خانه بهداشت را در دست اقدام داریم و هر فرد خیری می‌تواند یک خانه بهداشت به نام خودش بسازد.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.