ارز ترجیحی ضد تولید بود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهرام عین‌اللهی در آیین بهره‌برداری از فاز نهایی بزرگترین کارخانه تولید کننده واکسن غرب آسیا در شهرک صنعتی دارویی برکت، ایجاد مجموعه برکت را یک افتخار درس و الگو برای کشور اعلام کرد.

وی افزود: همانطور که انسان‌های فداکار، عالم و مجاهد دفاع مقدس را مدیریت کردند در این مجموعه هم دانشمندان جوان و متدین یکی از بزرگترین مجموعه‌های علمی و محصول‌محور را به وجود آوردند، هنگامی که کرونا آمد، کشور تحت شدیدترین تحریم‌های پس از ترامپ قرار داشت و دشمن طمع کرد تا با وارد کردن فشار حداکثری، ایران را به زانو درآورد. خباثت دشمن در حدی بود که حتی حاضر بودند مرگ و میرها در جهان افزایش یابد تا به اهداف خود برسند.  

وزیر بهداشت با اشاره به تحولات اخیر در اوکراین گفت: شرایط اخیر اوکراین نشان داد امید بستن به دشمن کاری عبث بوده و ما هیچ راهی به جز خودکفایی و اتکای به خود نداریم، خودکفایی در تولید دارو و تجهیزات پزشکی یکی از برنامه های اصلی ما در وزارت بهداشت است.  

عین اللهی مهم‌ترین عامل موفقیت در کشور وجود نیروی انسانی کارآمد و متعهد دانست و گفت: با وجود این نیروها نباید در کشور کمبود دارو داشته باشیم همچنین با وجود این دانشمندان نابغه کشور نباید متکی به درآمدهای نفتی باشیم بلکه با ریل‌گذاری صحیح می‌توانیم از صنایعی مانند واکسن و داروسازی برای تقویت صادرات استفاده کنیم، فعال کردن شرکت‌های دانش بنیان، استفاده از هوش مصنوعی، استارتاپ‌ها، توسعه فناوری و پژوهش‌های محصول محور می‌تواند در این راه به ما کمک کند.

وی با تاکید بر اینکه "عدالت و تعالی نظام سلامت" یکی از برنامه‌های اصلی وزارت بهداشت است یادآور شد: رهبر معظم انقلاب بارها بر کسب مرجعیت علمی در کشور تاکید کرده‌اند و با وجود این همه ظرفیت‌های علمی، ایران می‌تواند محور فعالیت‌های علمی، پژوهشی و آموزشی در منطقه باشد، ستاد اجرایی فرمان امام و مجموعه برکت می‌توانند در عرصه بین المللی نیز پیشتاز باشند و با کمک به صادرات، توان علمی کشور را به جهانیان نشان دهند.

وزیر بهداشت ادامه داد: ما به دنبال یک جهش علمی و پژوهشی در کشور هستیم و به طور قطع توان این جهش در کشور وجود دارد، برنامه‌ریزی‌ها باید به گونه‌ای باشد که در کشور اصلا کمبود دارویی وجود نداشته باشد و در این راه از کمک همه خیران، سرمایه‌گذاران و عاشقان کشور استقبال می‌کنیم، تلاش مجاهدانه در مجموعه برکت نشان داد که مدیریت نقش اساسی در تحولات دارد، باید در عرصه دارو هم از یک کشور وابسته به یک کشور صادر کننده تغییر ریل دهیم، به واسطه فداکاری‌ها و اراده برای عبور از تنگناها، امروز ستاد اجرایی فرمان امام و مجموعه برکت در قله ایستاده است.  

به گزارش ایرنا عین اللهی در پایان اضافه کرد: کارهای بزرگی که در برکت انجام شده و به همه این امیدواری را می دهد که پس از این در زمینه مبارزه با هر ویروسی بیمه شویم، با این‌که وزارت بهداشت در زمینه تایید محصولات علمی بسیار موشکافانه و دقیق عمل می کند، واکسن برکت توانست از انواع و اقسام آزمایش‌ها با موفقیت عبور کرده و به عنوان یک واکسن بسیار موثر با کمترین عوارض شناخته شود، در برخی کشورها واکسیناسیون عمومی زیر ۱۰ درصد انجام شده است، امکان صادرات واکسن ایرانی به این کشورها وجود دارد.

پایان پیام/

مطالب مشابه