در حال حاضر همه تخت‌ها در بخش ICU بیمارستان‌ها پر است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)،  بر اساس جدیدترین به روزرسانی‌ها، تعداد شهرهای با وضعیت قرمز از ۱۴۸ به ۹۹ شهر کاهش یافت. همچنین تعداد شهرهای با وضعیت زرد و آبی در کشور در حال افزایش است، بسیاری از کارشناسان بر این باورند که سرعت انجام واکسیناسیون در کشور سبب شده است که آمار کرونا در کشور کاهش پیدا کند.

حسین کرمانپور مدیر بخش اورژانس بیمارستان سینا در این خصوص گفت: تکمیل واکسیناسیون در افراد بالغ و کودکان سهم بسزایی در افزایش ایمنی جمعی حاصل از واکسیناسیون و کاهش بستری و مرگ و میر بیماران کووید-۱۹ دارد. همچنین توصیه‌های بهداشتی ارائه شده از روز نخست کرونا تا کنون، در پیشگیری از ابتلا به این بیماری، تاثیر بسیار زیادی دارد.

وی افزود: سویه اُمیکرون نسبت به سایر سویه‌های کرونا شیب تند صعودی و شیب تند نزولی داشته است، اُمیکرون که وارد کشور ما شد با یک شیب سرشکن به شدت بالا رفت. در شرایطی که بیمارستان‌ها خلوت شده و آمارهای ابتلا و مرگ و میر به شدت کاهش پیدا کرده بود، اُمیکرون تمام محاسیات پایان کرونا را به شدت بر هم زد و این رشد بی‌سابقه بیماری در همه جهان به یکباره رخ داد. اما نکته مهم در خصوص سویه اُمیکرون این بود که به همان سرعتی که رشد کرد به همان اندازه نیز سیر نزولی پیدا کرد.

مدیر بخش اورژانس بیمارستان سینا ادامه داد: زمانی که اُمیکرون به کشور ما وارد شد ما در بهترین زمان پاسخدهی بدن افراد به کرونا بودیم زیرا بیشتر افراد دوز اول و دوم واکسن کرونا را زده بودند و عده‌ای نیز دوز سوم را تزریق کرده بودند. واکسن به میزان کافی در کشور وارد شده بود و ادامه واکسیناسیون‌ها سبب شده بود که مردم نسبت به این سویه مقاوم‌تر باشند، این سویه نسبت به موج‌های قبلی بیماری‌زایی کمتری داشت. در این سویه ریه‌ها کمتر درگیر می‌شد و همین موضوع آمار مرگ و میر را تا حدود زیادی کاهش می‌داد.

کرمانپور گفت: با این وجود آمار بیماران و بستری‌ها افزایش پیدا کرده بود و قسمت زیادی از این بستری‌ها واکسن نزده بودند. البته تعداد افرادی که واکسن زده و بستری شده بودند نیز قابل توجه بود، اما این تعداد کسانی بودند که یا سیستم ایمنی بسیار ضعیفی داشتند یا اینکه واکسن نتوانسته بود سیستم ایمنی بدن آنها را تحریک کند، سازندگان تمام واکسن‌هایی که در دنیا تولید و عرضه شده‌اند هیچ کدام نگفته‌اند که ایمنی صد در صدی داشته‌اند و در بهترین حالت اعلام شده است که ایمنی این واکسن‌ها 94 تا 95 درصد بوده است و همیشه درصدی برای افرادی که ایمنی بدن‌شان نسبت به این بیماری تحریک نمی‌شد در نظر گرفته می‌شود. اصولا در کل دنیا 6 تا 15 درصد از افراد نسبت به واکسن واکنشی نشان نمی‌دهند، از سوی دیگر برخی از افراد دچار بیماری‌های زمینه‌ای هستند و تعدادی نیز به دلیل کهولت سن نتوانسته‌اند در برابر این سویه مقاومت نشان دهند.

وی اظهار کرد: تفاوت این سویه با سایر سویه‌های کرونا این بود که این سویه به کودکان نیز رحم نکرد، هر چند که خدا را شکر آمار مرگ و میر در کودکان به شدت پایین بود اما موجی از نگرانی را در بین خانواده‌ها ایجاد کرده بود، درست است از اواسط آذر ماه که اُمیکرون وارد کشور شد آمار مرگ و میر به نسبت چند ماه قبل بالاتر رفت اما این سویه زیاد در اوج باقی نماند و نسبت به سویه دلتا هم آمار مرگ و میر کمتری داشت و هم خیلی زود از اوج قله فروکش کرد.

به گزارش سلامت نیوز مدیر بخش اورژانس بیمارستان سینا در پایان اضافه کرد:‌ بر اساس تجربه وقتی می‌توانیم بگوییم آمارها کاهش پیدا می‌کند که تعداد بستری‌ها در بخش ICU کمتر باشد. در حال حاضر همه تخت‌ها در بخش ICU بیمارستان‌ها پر است و وقتی می‌توانیم به طور حتم بگوییم که از این موج عبور کرده‌ایم که آمارهای بستری به زیر 500 نفر برسد که در این حالت قطعا آمار مرگ و میر دو رقمی خواهد شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه