تصادفات اولین عامل مرگ و میر در کشور است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهرام عین اللهی در نشست نوروزی روسای اورژانس پیش بیمارستانی که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن اعیاد شعبانیه و سالروز ولادت حضرت ولیعصر (عج) گفت: در آستانه نزدیک شدن به ایام نوروز، سفرهای نوروزی و آمادگی برای خدمت رسانی هرچه بهتر به مردم هستیم. نیروهای اورژانس نیز به لحاظ نوع خدمتشان، شبانه روزی در حال تلاش هستند که نوعی جهاد محسوب می شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: ایران، از جمله کشورهای حادثه خیز در آسیا و جهان است، زیرا دارای اقلیم های مختلف و کشوری چهارفصل است. ایران همچنین جاده های زیادی داشته و جزو نوزدهمین کشور جهان از لحاظ پهناوری جاده ای، است. ایران بیش از 293 هزار کیلومتر جاده دارد که بسیاری از آنها استاندارد نیستند، به غیر از کرونا که در دو سال اخیر جهان را گرفتار کرده است، تصادفات اولین عامل مرگ و میر در کشور است.

وی تصریح کرد: در علم پزشکی، زمان طلایی از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر پس از وقوع حادثه، فرد دچار خونریزی یا ضربه شود و در زمان طلایی به او امدادرسانی نشود، امکان نجات یافتنش کمتر می شود و چنانچه در زمان طلایی امدارسانی شده یا به مرکز درمانی منتقل شود، به احتمال بیشتری می توان نجاتش داد. نیروهای اورژانس در زمان طلایی خود را به بالین بیمار می رسانند و اقدامات حیاتی و پیش بیمارستانی را انجام می دهند. اگر می خواهیم شاخصه های سلامت در کشورمان بالا رود، باید به اورژانس توجه کنیم. یعنی اولین گام ها باید در حوزه اورژانس باشد.

عین اللهی ضمن تاکید به استفاده از روش و تجهیزات به روز در حوزه اورژانس گفت: گام بعدی این است که اورژانس به روز شده و از تکنولوژی های جدید استفاده کند.

وزیر بهداشت به آموزش های دوره ای اشاره کرد و گفت: سازمان اورژانس باید گام های مهمی در حوزه آموزش مردم و همچنین کادر اورژانس بردارد. ما در زمینه اورژانس نیاز به نیروهای ورزیده و آپدیت داریم. لازم است در برنامه های آموزشی بازنگری و تغییراتی ایجاد شود. تدوین دوره های آموزشی در سطوح مختلف الزامی است. از طرفی، شاید بهتر باشد که نیروهای اورژانس به صورت تخصصی آموزش ببینند؛ یعنی اورژانس روانی، قلبی و تصادفی و...

وی در خصوص آموزش مردم افزود: بسیاری از حوادث به دلیل عدم آشنایی مردم با مخاطرات یا اقدامات اولیه برای امدادرسانی اتفاق می افتد. بنابراین، باید آموزش عمومی برای مردم را جدی بگیریم. این آموزش ها می تواند از سطح مدارس آغاز شود، مدیریت در حوزه اورژانس بسیار مهم است. زیرا همانطور که گفته شد، کشورمان، حادثه خیز است و با وقوع هر نوع حادثه ای، مدیریت بحران اهمیت پیدا خواهد کرد.

عین اللهی ضمن تاکید بر استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها مانند تله مدیسین و آی تی در حوزه اورژانس خاطرنشان کرد: سهولت تماس مردم با اورژانس نیز یکی دیگر از نکاتی است که می تواند در ارتقای خدمات اورژانس کمک کننده باشد، در این زمینه، تعامل با مخابرات مهم است.

وزیر بهداشت در خصوص سرعت رسیدن به صحنه حادثه گفت: سرعت رسیدن اورژانس به بالین بیمار بسیار حیاتی است. سرعت رسیدن اورژانس به بیمار باید به حداقلی ترین زمان ممکن برسد. مردم باید احساس و یقین پیدا کنند که اورژانس هر لحظه در کنارشان است، علاوه بر تامین و ارتقای آمبولانس ها، باید به فکر ارتقای بالگردها و وسایل نقلیه دریایی نیز باشیم. امروزه از پهبادها در جاده ها در زمینه امدارسانی می توان کمک گرفت. کما اینکه در سپاه و وزارت دفاع نیز در زمینه پهباد پیشرفت های خوبی حاصل شده است.

وی در خصوص استفاده از نیروهای داوطلب اظهار کرد: این موضوعی است که باید روی آن کار کنیم. مثلا در مورد همیار پلیس کارهایی انجام شده، اما در مورد همیار اورژانس کار نشده است. در اوایل انقلاب مساجد در حوزه کمک های امداد اولیه فعال بودند و در زمینه آموزش فعالیت های زیادی داشتند.

عین اللهی ادامه داد: مردم ایران، مردمانی جهادی هستند. برای مثال، در مبحث کرونا و واکسیناسیون همه به میدان آمده و کمک کردند. اکنون به آمار تزریق روزانه بیش از یک میلیون و 500 هزار واکسن رسیده ایم که به دلیل حضور مردم در صحنه اتفاق افتاده است. اورژانس نیز باید از همراهی مردم استفاده کند.

به گزارش وبدا وزیر بهداشت در پایان تاکید بر اورژانس بیمارستانی و ارتقای خدمات مراکز درمانی پس از رسیدن بیمار، گفت: گاهی اورژانس پیش بیمارستانی تمام تلاش خود را می کند و بیمار را به موقع و با کمترین عارضه به مراکز درمانی می رساند، اما در بیمارستان به دلیل شلوغی بخش اورژانس، ممکن است بیمار دیرتر خدمت دریافت کند که این موضوع هم باید تقویت شود.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.