تعطیلی مراکز درمانی در ایام نوروز به هیچ وجه قابل قبول نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهرام عین اللهی در اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، ضمن تبریک ولادت حضرت ولیعصر "عج" گفت: امروز، به لطف خداوند شرایطی در وزارت بهداشت ایجاد شده و افراد دانشمند، جهادی و متدین دورهم جمع شده اند که آمادگی خدمت خالصانه دارند. ما مدیون خون هزاران شهید بزرگوار و جانبازان عزیز هستیم که این شرایط را برای ما ایجاد کردند و در این فرصت تاریخی باید تلاش بیشتری داشته باشیم. خروجی کار مهم است و مردم ما باید احساس کنند که این مدیران متدین، ارزشی و ولایتمدار چه تغییراتی در وضعیت سلامتی و رفاه مردم توانسته اند انجام دهند و لحظه ای نباید غفلت کنیم زیرا مدیون خون شهدا هستیم.

وی افزود: مدیرانی که منصوب می شوند باید مردمی باشند تا بتوانند خواسته های مردم را عملی کنند. لحظه ای تنبلی و بی حوصلگی قابل قبول نیست. قطعا توکل به خداوند نصرت را حاصل می کند و در عرصه های مختلف این را مشاهده کردیم. سالی که گذشت، سال پر حادثه ای در دنیا بود و فراز و نشیب های بسیاری داشتیم. در نیمه اول سال بسیاری از هموطنانمان را در اثر کرونا از دست دادیم، در کشورمان تقریبا هیچ خانواده ای نیست که حداقل عزادار یکی از عزیزانش نباشد. متاسفانه، در نیمه اول سال با پیک پنجم مواجه بودیم و حدودا روزانه ۵۰ هزار مراجعه، ۱۸ هزار بستری و ۸ هزار بستری آی‌سی‌یو و فوت بالای ۷۰۰ نفر را شاهد بودیم و تمام مراکز درمانی ما مملو از بیماران کرونایی بود. اما جا دارد که از تلاش های روسای دانشگاه ها تشکر کنیم. کادر سلامت توانست یک صحنه بسیار درخشان را در این دوران رقم زند و شعار "ما می توانیم" خود را ثابت کند.  

وزیر بهداشت ادامه داد: در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۰ با شروع دولت مردمی دکتر رییسی تلاش مضاعفی در دانشگاه ها آغاز شد و واکسیناسیون عمومی در سطح گسترده به عنوان مهم ترین اقدام در کنترل کرونا مطرح شد و دانشگاه های علوم پزشکی در کنار مردم صحنه های زیبایی را خلق کردند، بعداز دفاع مقدس کمتر صحنه های کمک های مردمی را به این شکل دیده بودیم، اما در زمینه واکسن مردم وارد صحنه شدند و واحد های شبانه روزی در کشور ایجاد و رکورد تزریق روزانه واکسن نیز به ثبت رسید و همین امر منجر شد که مردم ایمن شوند و در پیک ششم علیرغم اینکه میزان ابتلا و واگیری بیماری بیشتر بود، میزان بستری و مرگ و میر به شدت قبل نبود؛ درحالیکه در نقاط دیگر دنیا شاهد مرگ و میر زیادی بودیم.

عین اللهی خطاب به روسای دانشگاه های علوم پزشکی تاکید کرد: ایام نوروزی که در پیش داریم با سال های گذشته متفاوت است؛ به هرحال کرونا همه چیز را دستخوش تغییر کرده است و کادر سلامت مانند همیشه باید در صحنه باشند، در واقع حوزه سلامت تعطیلی ندارد. کوچکترین ضعفی در حوزه بهداشت قابل قبول نیست. روسای دانشگاه ها نیز باید صحنه های خدمت به مردم را شخصا مدیریت کنند، مخصوصا در شهرهایی که مسافرپذیری بیشتری دارند، در ایام نوروز نظارت های میدانی باید مکررا انجام شود. تعطیلی مراکز درمانی به هیچ وجه قابل قبول نیست و مراکز درمانی به خصوص بیمارستان ها باید در آماده باش کامل باشند، پزشکان و پرسنل بهداشت و درمان نیز باید آمادگی کامل داشته باشند. اینکه کار را به انترن و رزیدنت بسپارند و اساتید حضور نداشته باشند، قابل قبول نبوده و تخلف است. در مراکزی که آموزشی نیستند نیز باید برنامه ریزی های لازم انجام شود.

وی ضمن تاکید براینکه در ایام تعطیل نوروز هیچ یک از گروه های درمانی تعطیل نیستند اظهار کرد: ویزیت روزانه هم باید حتما انجام شود و گروه های مختلف باید طبق برنامه ریزی انجام وظیفه کنند. رزیدنت ها برای درمان بیمار مسئولیتی ندارند و مسئولیت اصلی درمان بیمار با اساتید است و اساتید باید در فیلد حضور داشته باشند و روسای دانشگاه ها باید براین امر نظارت دقیق داشته باشند، همچنین مرخصی و سفر خارج از کشور روسای دانشگاه ها در ایام نوروز ممنوع است. روسای دانشگاه ها و معاونین شان باید در داخل کشور حضور داشته و نظارت مستقیم داشته باشند، انتظار داریم که برنامه های سال آینده دانشگاه ها به صورت آمایشی انجام شود و هر دانشگاه با توجه به توانمندی خود به خصوص در حوزه پژوهشی، عمل کند.  

وزیر بهداشت اضافه کرد: شورای عالی سلامت جوانان به منظور کادرسازی در حوزه وزارتی در روزهای آینده تشکیل خواهد شد و انتظار داریم در هر دانشگاهی مشاور جوان مشخص شده و در حوزه مرکزی، شورای عالی را تشکیل دهد. تاکید بر استفاده از "جوانان" در این حوزه است. زیرا نیاز داریم برای آینده کشورمان کادرسازی کنیم و هر کدام از روسای دانشگاه ها تلاش کنند که نیروهای جوان را در کنار نیروهای با تجربه قرار دهند تا آینده انقلاب نیز تامین شود، ارزشیابی عملکرد زیر مجموعه ها نیز نکته مهمی است که روسای دانشگاه باید این کار را انجام دهند، مخصوصا بخش هایی که گردش مالی بالایی دارند.

به گزارش وبدا عین اللهی در پایان گفت: در بحث خانه های بهداشت هم نیروهای بهداشت به هیچ وجه نباید جابه جا شوند. نیروهای بهداشت در جای خود خدمت کنند، ما خدمتگزار مردم هستیم و باید به این موضوع واقف شویم، مهمترین رکن دانشگاه ها، هیات علمی آنها است. روسای دانشگاه ها باید به این موضوع توجه کنند و با هیات علمی شان مرتبا جلسه داشته و مشکلات آنها را بررسی کرده و سعی کنند آنها را با نظام مقدس جمهوری اسلامی هماهنگ کنند. نکته دیگر اینکه روسای دانشگاه ها در جذب نیروها دقت لازم را داشته باشند و نیروهایی متعهد و متبحر جذب کنند.

پایان پیام/

1 نظر

مطالب مشابه