به هیچ وجه بنا نداریم دارو با قیمت بالا به دست بیماران برسد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد هاشمی با بیان اینکه اصل طرح ورود وزیر بهداشت از بخش خصوصی به دولت بی اساس و فرافکنی است گفت: دارو به تنهایی نمی تواند قیمت ثابت داشته باشد، بلکه قیمت آن متاثر از قیمت مواد اولیه، مواد بسته بندی، هزینه های تولید، سربار و مالی است و از آنجایی که تمامی این موارد دچار افزایش شده است، پس مگر می شود قیمت دارو را تغییر نداد؟ طبیعی است وقتی تمام مولفه های تاثیرگذار در قیمت دارو دچار تغییر می شوند، قیمت محصول نهایی نیز افزایش یابد.

سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ادامه داد: متاسفانه یکی از عوامل اصلی بالا رفتن قیمت دارو برخی تولیدکنندگان مواد اولیه هستند که وقتی قیمت ماده اولیه به شدت افزایش پیدا کرد، ارز دولتی گرفتند و با قیمت آزاد مواد اولیه را فروختند، درواقع، افزایش هزینه های تولید از جمله دستمزد کارگران و سایر نیروی انسانی تولید نیز در افزایش قیمت دارو موثر است. از آنجایی که امسال ۵۷ درصد حقوق کارگران افزایش داشته است، بالطبع یکی از شاخص های اثرگذار در قیمت نهایی هم همین موضوع است.

وی افزود: درحالیکه قیمت مواد بسته بندی به شدت افزایش پیدا کرده و قیمت مواد اولیه دارویی علیرغم اینکه ارز دولتی دریافت کردند نیز به شدت افزایش داشته است، جالب است قیمت را در محصول نهایی که ارز دولتی به آن تخصیص داده می شود، پایین نگه می داریم، اما در مواد اولیه قیمت نهایی را با آنکه ارز دولتی می گیرند، متاسفانه با نرخ آزاد حساب می کنند، مصاحبه شونده از حامیان شرکت های ماده اولیه ساز است و تمایل دارد که به این شرکت ها ارز دولتی تعلق بگیرد، نمی توان گفت وقتی همه مولفه های موثر بر تولید دارو قیمتشان تغییر کرده است قیمت دارو ثابت بماند.

هاشمی تصریح کرد: موضوع بعدی بحث ارز است. بعید به نظر می رسد یک فرد دانشگاهی در حالیکه معایب ارز دولتی را به روشنی می داند، بر اختصاص ارز دولتی به این شرکت ها اصرار ورزد، چراکه ارز دولتی باعث ایجاد فساد می شود. آیا جز این است که قاچاق معکوسی که نهادهای نظارتی آن را کاملا قبول دارند، زاییده ارز ترجیحی است؟!

سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: اگر بیمه ها نقش خود را به درستی ایفا کنند و همچون گذشته افزایش قیمت را پوشش دهند، قطعا هیچ فشاری به مردم نمی آید. ما به هیچ وجه بنا نداریم دارو با قیمت بالا به دست بیماران برسد و باید بتوانند متناسب با توانشان دارو خریداری کنند، لذا بهترین راهکاری که در تمام دنیا برای این کار پیش بینی شده است، بیمه ها هستند، زیرا بیمه ها با هزینه ای که از دولت یا بیمه شدگان دریافت می کنند این افزایش را پوشش می دهند.

به گزارش وبدا وی در پایان خاطر نشان کرد: در کشور ما بخش اعظم سازمان های بیمه گر مخصوصا  بیمه های پایه، دولتی هستند که باید هزینه های اینچنینی را پوشش دهند که اگر در این خصوص به درستی عمل شود، فشارش بر مردم وارد نمی شود؛ البته بیمه ها ادعا دارند که مطالبات خود را نتوانستند از دولت بگیرند که باید چاره ای برایش بیاندیشند.

پایان پیام/

1 نظر

مطالب مشابه