اولویت وزارت بهداشت توجه به مناطق محروم است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهرام عین اللهی در جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس و در پاسخ به سوال محمد مولوی در خصوص اقدامات صورت گرفته برای توزیع عادلانه پزشک و دسترسی به خدمات درمانی در کشور گفت: ما در شرایطی سکان وزارت بهداشت را در دست گرفتیم که کرونا در حال تاخت و تاز بود و آمار فوتی ها رقم بسیار بالایی بود، با انجام واکسیناسیون و تلاشهای شبانه روزی کادر درمان ما توانستیم موفقیت چشمگیری در کنترل کرونا کسب کنیم و در جامعه جهانی جزء ۱۰ کشور اول مبارزه با کرونا قرار بگیریم. مقام معظم رهبری نیز در شروع سال این موضوع را از شیرینی های سال ۱۴۰۰ تلقی کردند.

وی افزود: وظیفه ما تامین سلامت مردم است و ما برای سلامت مردم احترام قائل هستیم، اولویت ما در وزارت بهداشت توجه به مناطق محروم و ارتقای عدالت در دسترسی به خدمات سلامت است. در حوزه پزشکان عمومی و دندانپزشکان ۶۰ درصد از پزشکان طرحی به مناطق محروم تخصیص یافته اند، ما برنامه دیگری برای ارتقای عدالت و تعالی نظام سلامت مصوب کردیم، توزیع متوازن نیروی انسانی از نکات مهمی است و ما مطابق با قوانین مجلس وضعیت نیروهای انسانی متعهد به خدمت را مشخص می‌کنیم و نیروهایی که تعهد ندارند و در استان‌ها مشغول به کار هستند را جزء این توزیع نیروی انسانی قرار نمی‌دهیم ضمن اینکه لازم است در این قوانین تجدیدنظر صورت گیرد.

وزیر بهداشت گفت: هم اکنون یک قانونی تحت عنوان قانون عدالت در سلامت وجود دارد که ۳۰ درصد اجازه می‌دهد از مناطق محروم گرفته شود تا ۳ برابر باید تعهد بدهند بنابراین هیچ کس حاضر به فعالیت به این صورت نیست به همین دلیل راه‌حل بومی‌گزینی را ارائه دادیم. مسئله مهم دیگر بیمه است چرا که ما بعد از گذشت ۴۲ سال هنوز نتوانسته‌ایم مردم را به طور کامل بیمه کنیم تا جایی که حدود ۶ میلیون نفر از مردم بیمه نیستند و این ظلم است، هر چند با لطف و تدبیر مجلس قول می‌دهیم تا پایان امسال همه مردم را تحت پوشش بیمه قرار دهیم تا عدالت مورد نظری که در برنامه آوردیم انجام شود و این یک حرکت انقلابی بود که مجلس شورای اسلامی انجام داد.

عین اللهی تاکید کرد: در مورد پژوهش‌های کاربردی و موضوع دانش‌بنیان که رهبر معظم انقلاب به آن تأکید فرمودند برنامه‌های بسیار خاصی داریم و باید به سمت خودکفایی حرکت کنیم. همچنین بهبود سرانه پزشکی کاری است که باید اتفاق بیفتد و خوشبختانه در شورای عالی انقلاب فرهنگی این موضوع را مطرح کردیم و با افزایش ظرفیت دانشکده‌های پزشکی موافقت شد که در طول ۵ سال صورت گیرد.

وی با درخواست حمایت از نمایندگان مجلس در مسیر قانون گذاری اظهار کرد: یکی از نکاتی که انتظار داریم نمایندگان در رابطه با آن به ما کمک کنند ماندگاری پزشکان در مناطق محروم است. همچنین نکته مهم ما در امتحانات ورودی امسال بومی‌گزینی است و قطعا دنبال این هستیم که از مناطق محروم نیرو تربیت کنیم. از سوی دیگر توزیع نیروی انسانی به این شکل می‌شود که فارغ‌التحصیلان هر رشته بر اساس آماری که ارائه می‌شود و تعداد نیروهای متخصص که در آن منطقه وجود داشت با اولویت تخصیص به مناطق محروم انجام شود اما قطعا این میزان نیرو کافی نیست و باید تغییرات اساسی انجام شود.

وزیر بهداشت با اشاره به خدمات درمانی ارائه شده به مسافران نوروزی گفت: با توجه به اینکه امسال با چندین برابر مسافر در ایام نوروز مواجه شدیم همکارانمان زحمت زیادی کشیدند کما اینکه حدود دو میلیون و ۹۰۰ هزار نفر مراجعه داشتیم، ۱۳۰ هزار عمل  جراحی انجام شد، ۶۰۰ هزار بازرسی بهداشتی از نقاط مختلف شهر داشتیم، ۱۹ درصد مأموریت اورژانس و پیش بیمارستانی در جاده‌ها داشتیم، ۲۶۸ هزار مأموریت اورژانس و هزار و ۴۳۷ احیای قلبی و عروقی داشتیم. مسئله اصلی ما اصلاح ساختار پذیرش و تکمیل ظرفیت رشته‌های تخصصی است؛ همچنین افزایش حقوق دستیاران انجام دادیم.

به گزارش ایسنا عین اللهی در پایان گفت: آغاز رسمی نسخه‌نویسی الکترونیکی و پیشرفت ۹۸ درصدی داشتیم، طراحی، ساخت و توزیع کیت تشخیص امیکرون و تولید واکسن آن، تأمین ارز دارو با حمایت مجلس و دولت، تجهیز ۵۰ بیمارستان در ۲۲ نقطه کشور، ۲۲۰ طرح نیمه تمام هم داریم، تبدیل وضعیت ۶۳ هزار نفر از کارکنان مشمول ماده ۲۱ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران و بازنگری ساختار و تشکیلات بیش از ۴۰۰ شبکه بهداشت و درمان و ۴۰۰ مرکز بهداشت و درمان در شهرستان انجام گرفته، طرح احداث و تکمیل ۳۴۰ پروژه بهداشتی با زیربنای بیش از ۹ هزار مترمربع در ۶ ماه گذشته و افزودن دو هزار و ۸۹۷ تخت بیمارستانی، افزودن ۲۱ مولکول جدید دارویی به خدمات دارویی که تاکنون نداشته‌ایم و تأمین منابع لازم و آمادگی اجرای تعرفه پرستاری برای اولین بار از دیگر اقداماتی بوده که در این دوره از فعالیت خود انجام داده‌ایم.

پایان پیام/

مطالب مشابه