WHO زیرسویه‌های جدید اُمیکرون را بررسی می‌کند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سازمان جهانی بهداشت روز گذشته "دوشنبه" اعلام کرد که در حال بررسی و مطالعه روی چندین مورد ابتلا به دو زیرسویه اُمیکرون است تا مشخص شود که آیا این زیرسویه ها مسری‌تر هستند یا خطرناک‌تر؟

این سازمان اعلام کرد که همچنین زیرسویه های BA.۴ و BA.۵ را برای بررسی‌های بیشتر به لیست خود اضافه کرده است. در حال حاضر دو زیرسویه BA.۱ و BA.۲ که اکنون در سطح جهان غالب هستند و همچنین BA.۱.۱ و BA.۳ تحت کنترل قرار دارند.

ویروس‌ها پیوسته در حال جهش هستند اما فقط برخی از جهش‌ها بر قابلیت آن‌ها در قدرت سرایت بیشتر، فرار از مصونیت ایمنی ناشی از واکسیناسیون یا سابقه ابتلا تاثیر می‌گذارند. به طور مثال، BA.۲ در حال حاضر تقریبا ۹۴ درصد تمام موارد توالی شده را به خود اختصاص داده است و نسبت به زیرسویه های دیگر قدرت سرایت بالاتری دارد اما شواهد موجود حاکی از آن است که احتمال ابتلا به نوع شدید بیماری ناشی از این زیرسویه کمتر است.

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، تنها چند ده مورد ابتلا به زیرسویه های BA.۴ و BA.۵ به پایگاه داده جهانی موسوم به GISAID گزارش شده است.

آژانس امنیت سلامت انگلیس هفته گذشته اعلام کرد که از ۱۰ ژانویه تا ۳۰ مارس موارد ابتلا به زیرسویه BA.۴ در آفریقای جنوبی، دانمارک، بوتسوانا، اسکاتلند و انگلیس مشاهده شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز تا هفته گذشته همه موارد ابتلا به زیرسویه BA.۵ در آفریقای جنوبی بوده است، اما روز دوشنبه وزارت بهداشت بوتسوانا نیز اعلام کرد که چهار مورد ابتلا به زیرسویه های BA.۴ و BA.۵ را شناسایی کرده است. همه مبتلایان از افراد ۳۰ تا ۵۰ ساله بوده اند که به طور کامل در برابر کرونا واکسینه شده و علائم خفیف بیماری را تجربه کرده اند. ایسنا

پایان پیام/

مطالب مشابه