پوشش همگانی سلامت هزینه های نظام سلامت را کاهش می دهد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حنان حاجی محمودی گفت: یکی از مهمترین وظایف سازمان بیمه سلامت ایران از ابتدای تاسیس تا کنون ایجاد پوشش بیمه ای برای افراد فاقد پوشش بیمه درمان در جامعه است. این افراد کسانی هستند که از طریق دستگاههای اجرایی و یا به صورت اجباری و بر اساس قانون کار تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرند. در این زمینه سازمان بیمه سلامت ایران به تناوب در سالهای مختلف از طریق صندوق خویش فرمایان، صندوق بیمه بستری شهری، ایرانیان و در حال حاضر از طریق صندوق بیمه سلامت همگانی اقدام به پوشش بیمه ای این افراد کرده است.

وی افزود: در بانک اطلاعاتی سازمان بیمه سلامت حدود 15 میلیون نفر بیمه شده در صندوق بیمه همگانی طی چند سال تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند و در طول زمان و بعد از دریافت خدمات، یا اعتبار بیمه ای خود را از دست داده اند و یا اقدام به تمدید دفاتر درمانی خود کرده اند، در حال حاضر حدود 6 میلیون نفر از این بیمه شدگان فاقد اعتبار بوده و این افراد می توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت و یا مراجعه به سامانه خدمات غیر حضوری شهروندی به نشانی: bimehsalamatiranian.ir نسبت به بیمه نمودن خود و اعضای خانواده خود اقدام نمایند.

مدیر کل بیمه گری و درآمد سازمان بیمه سلامت ایران گفت: پرداخت حق بیمه در این صندوق با ارزیابی وسع سنجیده می شود و تعیین دهک درآمدی خانوار در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و پایگاه رفاه ایرانیان می باشد و سازمان بیمه سلامت ایران با استعلام از پایگاه مذکور و تعیین دهک درآمدی متقاضی، اقدام به بیمه نمودن افراد می کند، بر اساس آیین نامه مصوب دولت در صورتیکه افراد در سه دهک اول درآمدی باشند از پرداخت حق بیمه معاف هستند و مابقی به تناسب می بایست در پرداخت حق بیمه مشارکت داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی سازمان بیمه سلامت حاجی محمودی در پایان گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا در کشور، افزایش مراجعات بیمارستانی و شلوغی دفاتر پیشخوان دولت، از آبان ماه سال 98 تا کنون ارزیابی وسع را طبق مصوبه ستاد ملی کرونا متوقف شده تا همه افراد جامعه بتوانند بیمه سلامت همگانی را به صورت رایگان دریافت کنند، لیکن در تبصره 14 قانون بودجه سال 1401، بر استمرار ارزیابی وسع تاکید شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه