سردرگمی بیماران و مراکز درمانی حاصل دیرکرد اعلام تعرفه هاست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سید موید علویان با اشاره به این که سازمان نظام پزشکی با کار کارشناسی بهای تمام شده خدمات را محاسبه و تعرفه پیشنهادی خود را به شورای عالی بیمه ارائه داد گفت: علی رغم گذشت یک ماه از سال جدید هنوز موضوع تعرفه‌های پزشکی سال 1401 بلاتکلیف باقی مانده است‌.

رئیس سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ ادامه داد: برخی مسئولان تازه‌کار، فشار بی‌حد و حصری را برای عدم افزایش تعرفه‌های پزشکی به جامعه پزشکی وارد آورده‌اند و با بهانه قرار دادن شرایط اقتصادی کشور و این ادعا که افزایش تعرفه‌های پزشکی باعث گسترش فقر در کشور خواهد شد، در تلاشند تصویب تعرفه‌های ۱۴۰۱ بدون درنظرگرفتن گرفتن قیمت تمام شده خدمات پزشکی،  افزایش هزینه‌ها و تورم کمر‌شکن فعلی کشور صورت گیرد.

وی با گلایه از این که چرا بهای ارزانی خدمات باید از جیب پزشکان پرداخت شود افزود: بیمه ها باید بهره وری خود را افزایش دهند تا مردم خدمات بهداشتی و درمانی را ارزان دریافت کنند و نباید این ارزانی از جیب جامعه پزشکی محقق شود، تورم ۵۰ درصدی بر کشور حاکم است، در چنین شرایطی و با تعرفه‌های فعلی ارائه خدمات باکیفیت نه در بخش دولتی و نه در بخش خصوصی امکان پذیر نیست. همچنین تاخیردر اعلام تعرفه ها موجب سردرگمی بیماران ، مراکز درمانی و جامعه پزشکی در تعامل مالی با جامعه است.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی علویان در پایان گفت: سازمان نظام پزشکی معتقد است حل مشکل تعرفه‌ها تنها با اصلاح همه‌جانبه نظام سلامت بر مبنای اسناد بالادستی آن هم به طور جدی امکان‌پذیر است. اسناد بالادستی متولیان را ملزم به اجرای پزشک خانواده و نظام ارجاع، پایبندی به گایدلاین‌ها ،کنترل مصارف ،توجه به بیماری‌های صعب‌العلاج ،حمایت بیشتر از فقرا و پرداخت سهم بیشتری از هزینه‌ها توسط بیمه‌هاو ... نموده است، پایین نگه داشتن تعرفه ها و افزایش ظرفیت پزشکی راهکار برون رفت از مشکلات نبوده بلکه به افت کیفیت آموزش پزشکی نیز منجر می شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه