اُمیکرون همچنان تهدیدی برای افراد مسن و بیماران زمینه ای است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، پیام طبرسی با اعلام این خبر که شیب کرونا در کشور رو به کاهش است گفت: در این مدت روندی رو به کاهش داشته ایم. برخی پیش‌بینی می‌کردند بعد از تعطیلات نوروزی با موج افزایشی روبرو شویم که خوشبختانه با افزایش قابل توجهی روبرو نبوده ایم.

دبیر کمیته تخصصی تشخیص و درمان کووید ۱۹ درخصوص آمار مبتلایان بستری و سرپایی گفت: بر اساس آمار وزارت بهداشت، طی ده روز گذشته در کشور موارد مثبت حدود ۲ هزار نفر و بستری‌ها از ۳۰۰ تا ۵۰۰ نفر متفاوت بوده است. به نظر می‌رسد شیب کاهشی کُندی در حال وقوع است.

وی در خصوص اینکه آیا کرونا در حال فصلی شدن است؟ افزود: این پیش‌بینی در مورد کرونا کاری مشکل است چون سویه‌های آن مدام در حال تغییر هستند. اما پس از ایجاد موج های متعدد و فروکش کردن دلتا بواسطه پوشش خوب واکسیناسیون در بسیاری کشورها، شدت اُمیکرون که رکورد تعداد مبتلایان را شکست از نظر بستری و مرگ و میر رو به کاهش است.

طبرسی گفت: آنچه مشخص است این است که اُمیکرون رفته رفته در افراد جوانی که واکسینه شده و بدون بیماری زمینه ای هستند در حال تبدیل شدن به یک بیماری در حد سرماخوردگی ساده است، اما همچنان این بیماری می‌تواند در افراد مسن و بیماران زمینه‌ای موجب عوارض شدید و درجه ای از کُشندگی شود به همین دلیل باید احتیاط‌های لازم را رعایت کنیم اما نگرانی‌هایمان به دلیل عدم وقوع موج‌های شدید کمتر شده است.

دبیر کمیته تخصصی تشخیص و درمان کووید ۱۹ در خصوص آخرین داروهای درمان کرونا در کشور گفت: داروهایی که در دنیا وجود دارد به غیر از داروی پکسلووید در کشور ما هم موجود است. داروی جدیدی هم که بر اساس مطالعات می‌تواند در بیمارانی که در آی سی یو بستری هستند و اکسیژن با دُز بالا دریافت می‌کنند موجب کاهش مرگ و میر شود منتظر ارائه مجوز توسط آژانس‌های معتبر جهانی است.

به گزارش فارس وی که در تهیه واکسن‌های اسپایکوژن و برکت همکاری داشته درباره چاپ مقالات واکسن‌های ایرانی در نشریه‌های بین المللی اظهار کرد: دو مقاله در خصوص واکسن برکت و یک مقاله از نتایج مطالعات فاز دو بالینی واکسن اسپایکوژن در مجله‌های بین المللی چاپ و منتشر شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه