ایران بزرگترین کشور منطقه در حذف مالاریا
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد مهدی گویا گفت: سه سال است که با تلاش همگانی همکاران سختکوش ما به ویژه در دانشگاه‌های علوم پزشکی بندرعباس، کرمان، بم، ایرانشهر و جیرفت انتقال محلی مالاریا در کشور نداشته‌ایم.

وی افزود: امیدواریم همین امسال یا سال آینده موفق شویم گواهینامه حذف مالاریا را دریافت کنیم. این موفقیت نه تنها یک دستاورد بزرگ بهداشتی برای کشور است بلکه از آنجا که حذف مالاریا یکی از اهداف هفده‌گانه توسعه پایدار جهانی اعلام شده است، یک دستاورد توسعه‌ای برای ایران و منطقه مدیترانه شرقی محسوب می‌شود.

ایران بزرگترین کشور منطقه در حذف مالاریا

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر با اشاره به این که هیچ کشوری در منطقه با وسعت و جمعیت ایران به این موفقیت بزرگ دست نیافته است، بیان داشت: در جریان همه گیری کرونا طی دو سال اخیر شاهد جابجایی‌های عظیم جمعیتی در منطقه بودیم که وضعیت مالاریا را نگران کننده کرد.

گویا اضافه کرد: تا سال ۲۰۱۹ شاهد کاهش مرگ ناشی از مالاریا بودیم ولی در سال ۲۰۲۰ شاهد افزایش موارد ابتلا و مرگ ناشی از این بیماری شدیم. به طوری که در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۲۲۷ میلیون و در سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۲۴۱ میلیون نفر به مالاریا مبتلا شدند.

وی با بیان این که مرگ ناشی از مالاریا در جهان از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ بالغ بر ۶۹ هزار مورد افزایش یافت، اظهار داشت: اکثر موارد مرگ مربوط به کودکان زیر ۵ سال بود. موارد مرگ ناشی از مالاریا در جهان طی سال ۲۰۲۰ نیز ۶۲۷ هزار نفر تخمین زده می‌شود که ۸۰ درصد از آن در آفریقا و کودکان بوده‌اند.

غفلت کنیم مالاریا شعله‌ور می‌شود

وی با اشاره به اینکه برنامه مالاریا در ایران و جهان مورد تهدید جدی قرار دارد، ادامه داد: در فروردین امسال در جمعیت غیرایرانی موارد ابتلا در استان سیستان و بلوچستان ۶ برابر افزایش یافت. بنابراین این بیماری ممکن است در اثر غفلت در کشور شعله‌ور شود.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: قدمت مالاریا در ایران سه هزار ساله بوده و بیش از نیم قرن است که با آن مبارزه می‌کنیم. خوشبختانه از سال ۹۶ تاکنون شاهد موردی از ابتلا بر اثر انتقال محلی نبوده‌ایم. تعداد موارد ابتلا از ۹۸ هزار و ۱۶۰ نفر در سال ۹۱ به ۱۰۰۸ نفر در سال ۱۴۰۰ رسیده است که از این تعداد ۶۹۳ نفر ایرانی و مابقی غیرایرانی بوده‌اند.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، گویا در پایان یادآور شد: ایران تا سال ۲۰۲۵ به گواهی اخذ مالاریا نائل می‌شود. موارد ابتلای بومی از سال ۲۰۱۸ تاکنون در کشور به صفر رسیده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه