سالانه بیش از یک هزار پروتز برای کودکان ناشنوا تامین می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مسعود متصدی در مراسم معرفی برنامه ملی کاشت حلزون شنوایی در بیمارستان امیراعلم گفت: از هر ۷۰۰ نوزادی که متولد می‌شوند، یک نوزاد نیازمند کاشت حلزون است البته در این مسیر همواره با فراز و نشیب‌های مواجه بوده‌ایم که خوشبختانه هیات امنای صرفه جویی ارزی از دوران گذشته در تامین پروتز یاری‌رسان کودکان ناشنوا بوده است.

رئیس کمیسیون کشوری کاشت حلزون با اشاره به اینکه کودکانی را می‌شناسم که ۳۰ سال پیش کاشت حلزون شنوایی شده و اکنون‌ نقاش، آهنگ ساز ، معلم، پزشک، مهندس و... هستند و اکنون  پردازشگرهایی که برایشان گذاشته شده‌ قدیمی و مستعمل شده است گفت: اگر اقدام به موقع برای این افراد انجام نشود، بسیار دردناک تر از زمانی است که کاشت حلزون نشده اند زیرا اکنون در جامعه دارای شغل و مسئولیت اجتماعی بوده و با قطع ارتباط، شغل و مسئولیت اجتماعی آنها در معرض تهدید قرار می‌گیرد و حتی این امر می‌تواند آسیب ‌های جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

وی با تاکید بر ضرورت حمایت جدی از کودکان ناشنوای سراسر کشور افزود: خانواده‌ای که فقط یک فرزند خود را کاشت حلزون انجام داده است باید یک سوم حقوقش را صرف هزینه‌های جانبی کند؛ هر چند که در این زمینه خیریه‌هایی وجود دارند که باید سازماندهی شوند، همه توان خود را به کار خواهیم بست تا زمینه‌های لازم برای  کاشت حلزون شنوایی برای بیماران ناشنوای بیشتری فراهم شود و برنامه‌ریزی‌ها و هماهنگی‌هایی با معاونت درمان وزارت بهداشت انجام شده تا معضلات تعویض پردازشگر که جزو دغدغه های عمده خانواده‌های بیماران قدیمی است، حل شود.

در ادامه سید حسین صفوی رئیس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران نیز در این مراسم گفت: در دو سال گذشته با توجه به بروز همه‌گیری بیماری کرونا، تامین اقلام مورد نیاز برای مقابله با بیماری یاد شده، همچون لوازم حفاظت فردی، واکسن و کیت نیز به تکالیف محوله به هیات اضافه شد که این خدمت بسیار بزرگ توسط پرسنل ۱۰۰ نفری هیات امنای صرفه جویی ارزی انجام شد و شاهد افزایش کاشت حلزون هستیم.

وی افزود:  در سه سال گذشته اعتبارات مختص کاشت حلزون شنوایی را دریافت نکرده‌ایم اما با این وجود، تامین پروتز برای بیماران ناشنوا به ویژه کودکان نیازمند کاشت حلزون توسط هیات امنای صرفه جویی ارزی لحظه‌ای متوقف نشده و  در ادامه مسیر، باز هم همه توان خود را به کار خواهیم بست تا زمینه‌ تامین تعداد بیشتری پروتز حلزون گوش لازم برای بیماران ناشنوا فراهم شود، همچنین با سازمان غذا و دارو نیز جلساتی برگزار کرده‌ایم تا اقدامات لازم برای سرعت بخشی به تامین قطعات نیز فراهم شود و با رفع مشکلات، امسال شاهد اتفاق خوبی خواهیم بود.

رئیس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران تصریح کرد: هیات امنای صرفه جویی ارزی به منظور جذب حمایت سایر نهادهای ذیربط و سازمان‌های بیمه‌گر، پیگیری‌هایی را انجام داده و جلساتی با نهادهای مربوطه در این خصوص برگزار کرده است. پیش از این، اقداماتی توسط برخی موسسات خیریه مردم نهاد صورت گرفته اما آنچه حائز اهمیت است این است که به صورت هدفمند و برنامه‌ریزی شده نبوده‌ که نیازمند طراحی یک برنامه منسجم در سطح ملی هستیم.

به گزارش ایرنا صفوی در پایان گفت: ابتدای سال جاری برنامه‌ریزی‌ها و هماهنگی‌هایی با معاونت درمان وزارت بهداشت انجام شدتا معضل تامین پردازشگر شنوایی که جزو مشکلات اصلی خانواده‌های  بیماران قدیمی  کاشت حلزون شنوایی است، رفع  شود و در سال ۱۴۰۱ ما با تمام توان، در راستای حمایت از کودکان ناشنوا تلاش خواهیم کرد تا مطالبات آنها انجام شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه