سویه‌های جدید کرونا در برخی کشورها نگران کننده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حمیدرضا جماعتی در حاشیه برگزاری جلسه کمیته علمی کشوری کووید 19 گفت: در جلسه امروز، بحث استفاده از آنتی بیوتیک‌ها در دوره کووید 19 مطرح شد که یکی از اساتید نتایج مطالعات خود در این زمینه را توضیح داد.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا دامه داد: براساس این مطالعه، مشخص شد در 10 بیمارستان دانشگاهی و 43 هزار بیماری که در این 10 بیمارستان بستری شدند، 100 درصد بیماران حداقل یک آنتی بیوتیک و 50 درصد آنها حداقل 3 آنتی بیوتیک مصرف کردند که این میزان، بی رویه محسوب می‌شود، بیشترین آنتی بیوتیک مصرف شده در بخش‌های عادی، آزیترومایسین و بیشترین آنتی بیوتیک مصرف شده در بخش‌های ویژه، مِرُوپنم بوده است. هزینه‌ای هم که در این مدت برای استفاده از آنتی بیوتیک های بی رویه صرف شده، چیزی حدود 2 و 2 دهم میلیون دلار بوده است.

وی افزود: در این مطالعه همچنین مشخص شد در بیمارستان هایی که مصرف آنتی بیوتیک بیشتر بوده، میزان مرگ و میر بالاتری نیز گزارش شده است که علل مختلفی از جمله عوارض آنتی بیوتیک ها و تداخلات دارویی در این زمینه دخیل است، بنابراین لازم است آگاهی پزشکان در این زمینه افزایش یابد، زیرا استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک ها نمی تواند میزان مرگ و میر ناشی از کرونا را کاهش دهد، شاید به دلیل عوارض و تداخلات دارویی اثرات عکس نیز بگذارد. از سوی دیگر بار زیادی را به هزینه اقتصاد کشور تحمیل می کند. بنابراین لازم است از مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها در درمان بیماران مبتلا به کرونا جلوگیری شود.

جماعتی تصریح کرد: در این جلسه مقرر شد که کمیته‌های اقتصاد درمان که در بیمارستانها و دانشگاهها و معاونت درمان تشکیل شده بود، دوباره احیا شود. همچنین کمیته‌های استوارد شیپ که در مورد مصرف آنتی بیوتیک‌ها اقدامات مناسبی انجام داده بودند و از قبل از شیوع کرونا آغاز به کار کرده بودند،، دوباره احیا شود و پروتکل‌هایشان نیز در معاونت درمان ریوایز شده و به بیمارستان‌ها ابلاغ شود تا از مصرف بی رویه آنتی بیوتیک‌ها در بیمارستان ها و هزینه‌هایی که به بیمار و اقتصاد کشور وارد می‌کند، تا حدود زیادی جلوگیری کند.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا در خصوص استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفت: با توجه به اینکه گزارشاتی از بعضی کشورها مانند کشورهای آفریقایی و آمریکا برای بروز سویه‌های جدید B.1.1.7 ازCOVID-19 در این کشورها و همچنین بروز دوباره سویه‌های ترکیبی دلتا و اومیکرون در برخی کشورهای خاورمیانه وجود دارد، نگرانی‌هایی ایجاد شده مبنی بر اینکه ممکن است در آینده دوباره با موج‌هایی از ویروس کرونا مواجه باشیم، بنابراین توصیه کمیته علمی بر این است که پروتکل ها و شیوه نامه‌های بهداشتی حتما رعایت شود، به خصوص توسط گروه های پرخطر.

وی اظهار کرد: توصیه دیگر ما این است که گروه های پرخطر مانند سالمندان، افراد یا بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند و یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند، لازم است دُز چهارم واکسن کرونا را تزریق کنند، کودکان 5 تا 11 ساله هم که انجام واکسیناسیون کرونا برایشان به تصویب رسیده، حتما واکسیناسیون را انجام دهند، زیرا کودکان می توانند عامل انتقال بیماری باشند، بنابراین، چنانچه واکسیناسیون را انجام ندهند، با بروز سویه های جدید بازهم می توانند باعث انتقال و چرخش بیماری و بروز موج های جدید و تشدید بیماری در کشور شوند، افرادی که دُز سوم را هنوز تزریق نکرده‌اند نیز حتما مراجعه کنند و روند واکسیناسیون را تکمیل کنند، زیرا با توجه به شرایط، ممکن است در آینده‌ای نزدیک، با فرارسیدن فصول سرد پاییز و زمستان، با سویه‌ها و پیک‌های جدید روبرو شویم.

جماعتی با بیان اینکه پاندمی کرونا در دنیا و ایران به پایان نرسیده و وارد مرحله اندمیک نشده‌ایم گفت: در حال حاضر مشاهده می‌کنیم که مردم دچار عادی انگاری شده اند و با این تصور که آمار کرونا کاهش یافته و به پایان کرونا رسیده‌ایم، در اماکن عمومی، فضاهای سربسته، وسایل نقلیه عمومی، همایش‌ها، کنسرت ها، خیابان ها و ... ماسک‌های خود را برداشته اند، با جدیت تاکید می‌کنم که شیوه نامه‌های بهداشتی همچنان رعایت شود و به هیچ عنوان تصور نشود که کرونا پایان یافته است.

به گزارش فارس دبیر کمیته علمی کشوری کرونا در پایان درخصوص وضعیت کرونا در سایر کشورها گفت: درحال حاضر در اکثر کشورهای جهان، آمار ابتلا و فوت ناشی از کرونا در مقایسه با وضعیت قبلی خودشان، کاهش یافته است، اما سویه‌هایی که در کشورهای آفریقایی، آمریکا، اسراییل و فلسطین اشغالی گزارش شده، می‌تواند نگران کننده باشد و پیش درآمد به وجود آمدن موج های جدید در کشورهای جهان باشد؛ لذا باید از قبل آمادگی لازم را کسب کنیم و این آمادگی نیز با تزریق واکسن و تکمیل روند واکسیناسیون میسر می شود.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.