سلامت کودکان ایرانی همتراز کشورهای توسعه یافته است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، کمال حیدری گفت: هفته جهانی واکسیناسیون را تبریک می‌گویم و خدا را شاکریم در جمهوری اسلامی با اهتمام همه مسئولان و دست اندرکاران که در تولید و توسعه بحث واکسیناسیون داشتند، بسیاری از بیماری‌هایی که یک زمانی برای کشور ما یک آسیب جدی تلقی می شد امروزه به شکلی حذف و ریشه کن شده و الحمدلله سلامت کودکان ایران در حد کشورهای توسعه یافته و در برخی از شاخص ها در منطقه و جهان بسیار پیشرو هستیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: به این بهانه به تمام دست اندرکاران واکسیناسیون و همکاران بهداشتی خدا قوت می‌گوییم و از حضور مردم در مراکز برای دریافت واکسن نیز قدردانی می‌کنیم، در بسیاری از بیماری‌ها ‌مثل سرخجه، سرخک و فلج اطفال توفیقاتی که حاصل شد براحتی به دست نیامد، حذف و ریشه کنی این بیماری ها در ایران مورد تایید سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته است، نگرانی ما از کشورهای اطراف است که دچار ناامنی هستند و برخی بیماری ها در آن‌جا شیوع دارد و از این نظر یک تهدید برای ایران محسوب می‌شوند.

وی افزود: کشور ما از بعد از انقلاب دچار تحریم ها و هجمه های زیادی شده، ولی با این حال عزم دولت و وزارت بهداشت بر ارتقای سلامتی و پوشش هرچه گسترده‌تر واکسیناسیون قرار گرفته است، بنابراین همه باید به پوشش واکسیناسیون اهتمام داشته باشند و کودکان خود را در پوشش کامل واکسن هایی که در مراکز بهداشتی عرضه می شود، قرار دهند، ایران گواهینامه حذف سرخک را دریافت کرده است، با این حال با توجه به مسائلی که در کشورهای همسایه شرقی رخ داده و مهاجرت هایی که از افغانستان و پاکستان صورت می‌گیرد، نگرانیم که با ورود این عزیزان به کشورمان و پراکندگی‌شان در استان‌های مختلف، افرادی که واکسن خود را دریافت نکرده اند در معرض بیماری قرار گیرند. همانطور که تعدادی از هموطنان عزیز به سرخک مبتلا شدند.

حیدری گفت: بنابراین خواهشمندیم افرادی که واکسن دریافت نکرده اند حتماً با مراجعه به مراکز بهداشتی نسبت به واکسیناسیون کودکان خود اقدام کنند، متاسفانه شاهد برخی اظهار نظرهای بی مورد در قالب طب سنتی بوده ایم که زحماتی که سال‌های متمادی برای واکسیناسیون انجام شده را خدشه دار می کند. این اظهار نظرات از بین رفتن بیماری هایی که زمانی از دغدغه های اصلی کشور بوده با واکسیناسیون را تحت الشعاع قرار داده است، از مردم می خواهیم همچنان به وزارت بهداشت و توصیه های معاونت های بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی اعتماد داشته باشند و نسبت به دریافت کامل همه واکسن ها در تمام مقاطع سنی اقدام کنند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت شعار سازمان بهداشت جهانی برای هفته واکسیناسیون ۲۰۲۲ "زندگی طولانی برای همه با واکسیناسیون" را مورد اشاره قرار داد و گفت: همانطور که ما خدمتگزار مردم در امر سلامت‌شان هستیم، امیدواریم مردم هم با مراجعه برای واکسیناسیون زندگی طولانی و با کیفیت خود را رقم بزنند، جا دارد از موسسات انستیتو پاستور، موسسه واکسن و سرم سازی رازی و سایر موسساتی که در عرصه تولید واکسن طی سال های متمادی تلاش کرده اند، قدردانی کنیم.

به گزارش ایسنا وی در پایان اضافه کرد: این موسسات در تولید واکسن برای بیماری های واگیر که آخرین مورد آن بیماری کرونا بود، بسیار زحمت کشیدند و نقش اساسی در مهار بیماری ها داشته اند. همچنین همت اندیشمندان ایرانی را در تولید واکسن های ضد کرونا که دستاورد بزرگی برای کشور بود، می ستاییم، امیدواریم با ادامه این روند در تولید واکسن های مختلف و پوشش گسترده‌تر واکسیناسیون موفق باشیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه