شیرخشک‌های رژیمی‌ یک‌میلیون نبود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، جریان از زمانی شروع شد که با اعلام گزارش‌هایی درباره کمبود شیرخشک رژیمی اطفال در بازار، سازمان غذا و دارو اعلام کرد حدود یک میلیون قوطی از این شیرخشک در گمرک وجود دارد که در حال طی فرایند ترخیص آن است.

ترخیص به صورت مشروط آغاز شد

در ادامه واکنش گمرک حاکی از آن بود که ترخیص محموله‌هایی مانند شیرخشک از گمرک، با حداقل اسناد و تائید وزارت بهداشت صورت می‌گیرد، بر این اساس شرکت واردکننده باید بعد از ترخیص کالا، طی مدت زمان تعیین شده نسبت به ایفای تعهدات خود جهت تکمیل اسناد ترخیص کالا اقدام کند. این در حالی است که واردکننده این شیرخشک‌ها، برای برخی محموله‌های قبلی تعهدات خود را به سازمان غذا و دارو و نهادهای مجوز دهنده  انجام نداده و  سازمان غذا و دارو نیز مهلت را  تمدید نکرده است، از سویی ثبت سفارش  و مجوز سلامت هم از سوی سازمان غذا و دارو تائید نشده بود، با این حال در نیمه  اول اردیبهشت ماه مجوز ثبت سفارش  توسط سازمان غذا و دارو تائید شد.

در نهایت گمرک اعلام کرد که صاحب کالا ۱۹ محموله شیرخشک رژیمی شامل سه محموله در بهمن و شش محموله در اسفند پارسال و ۱۰ محموله دیگر در فروردین وارد کرده که فرایند تائید ثبت سفارش توسط سازمان غذا و دارو  و صدور مجوز در حال انجام است و تقریبا قبل از نیمه اردیبهشت ماه اعلام شد که حدود ۱۲۰ هزار قوطی ترخیص شده است و برای مابقی هم به محض صدور تائیدیه لازم توسط سازمان غذا و دارو  ترخیص انجام خواهد شد.

فقط ۶۰۰ هزار قوطی رژیمی بود نه یک میلیون

اما پیگیری آخرین وضعیت ترخیص شیرخشک‌های رژیمی از گمرک نشان داد که محموله شیرخشکی که مورد تاکید قرار داشت، یک میلیون قوطی شیر خشک رژیمی و درمانی نبوده بلکه همراه با شیرخشک معمولی به مجموع بیش از ۹۰۰هزار قوطی می رسد و شیرخشک رژیمی و درمانی  در حد ۲۵ پارت ۲۴ هزارتایی است که در مجموع حدود ۶۰۰ هزار قوطی را شامل می‌شود و مابقی آن یعنی ۳۰۳ هزار و ۴۸ قوطی  مربوط به شیرخشک‌های دیگر یا  معمولی بوده  است.

۴۹۰ هزار قوطی رژیمی ترخیص یا آماده ترخیص است

طبق اعلام سید روح الله لطیفی سخنگوی گمرک ایران طی آخرین ترخیص صورت گرفته، حدود ۲۷۰ هزار قوطی از  محموله شیر خشک درمانی و دارویی و ۹۶ هزار و ۵۸۸ قوطی شیرخشک معمولی  ترخیص و تحویل صاحب کالا شده است و  تا فردا "سه شنبه" نزدیک به ۱۰۰ هزار قوطی دیگر از شیر خشک‌های درمانی  نیز ترخیص خواهد شد و ۱۲۰ هزار قوطی هم آماده ترخیص است، بنابراین حدود ۴۹۰ هزار قوطی شیر خشک درمانی ترخیص شده  و یا آماده خروج است.

حدود ۱۲۰ هزار قوطی ماند

وی با اشاره به اینکه از محموله حدود بیش از  ۶۰۰ هزار قوطی شیرخشک‌های درمانی  اطفال حدود ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار قوطی دیگر باقی می‌ماند، افزود: این میزان نیز با تائید سازمان غذا و دارو، از سوی گمرک قابل ترخیص خواهد بود و در اسرع وقت انجام خواهد شد.

صاحبان شیرخشک در مورد قیمت با سازمان غذا و دارو اختلاف نظر دارند

سخنگوی گمرک درباره اینکه آیا صاحب کالا جهت ترخیص و تحویل محموله‌های آماده، اقدام کرده است. گفت: با وجود همکاری کامل گمرک، ظاهرا اختلاف نظرهایی بین صاحب کالا "شیرخشک رژیمی" و سازمان غذا و دارو درباره اسناد و قیمت جهانی کالا وجود دارد که موجب تاخیر شده و اصرار صاحب کالا مبنی اصلاح و تایید اسناد توسط سازمان غذا و دارو را به همراه دارد، همچنین در مورد  شیرخشک‌های معمولی نیز  عدم نگارش ارز ترجیحی در مجوز حداقل اسناد سازمان غذا و دارو موجب عدم اقدام صاحب کالا برای ترخیص شده بود که از مجموع سه پارت شیر خشک وارده، یک پارت آن تا کنون توسط سازمان غذا و دارو اصلاح  و ترخیص انجام شده است، دو پارت دیگر نیز منتظر اقدام مشابه توسط سازمان مربوطه برای صاحب کالا است و از نظر گمرک منعی برای ترخیص آن وجود ندارد و هر چه است مربوط به صاحب کالا و سازمان تخصصی است. ایسنا

پایان پیام/

مطالب مشابه