۱۳ سند همکاری ایران و کوبا در حوزه فناوری‌، سلامت و امنیت غذایی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهرام عین‌اللهی با بیان این خبر در مراسم اختتامیه هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و کوبا گفت: هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و کوبا طرحی نو و راهی جدید در گسترش همکاری‌های دو کشور بود، ایران و کوبا در بعد فناوری های نوین همکاری مشترک داشته اند که این همکاری‌ها از تولید واکسن هپاتیت B شروع شد و تا تولید واکسن  ضد کووید ۱۹ ادامه یافته است. 

وی با اشاره به تفاهم ایران و کوبا برای توسعه همکاری‌ها در صنایع غذایی و غلبه بر بحران امنیت غذایی جهان در آینده افزود: ایران شش سال است که ریاست کمیسیون‌های مشترک همکاری‌های شانزدهم، هفدهم و هجدهم ایران و کوبا را در بعد تجاری و اقتصادی بر عهده دارد و در کمیسیون هجدهم ۱۳ سند و یادداشت تفاهم همکاری در حوزه‌های مختلف به امضا رسیده که در پویاتر کردن فضای اقتصادی، فرهنگی و تجاری بین دو کشور نقش مهمی خواهد داشت. 

وزیر بهداشت ادامه داد: با وجود تحریم‌های ظالمانه و ناقض قوانین بین المللی توسط استعمارگران علیه ایران و کوبا این دو کشور در مهار کرونا موفق عمل کردند و حال آن که کشورهای  اروپا و آمریکا چنین موفقیتی نداشتند، هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور در زمینه های مالی، تجاری، بهداشت و درمان، امور بانکی، انرژی، نفت، کشاورزی، ورزشی، راه، علوم، معدن و تجارت دستاوردهای خوبی برای دو کشور به همراه داشت. 

عین اللهی در پایان از هیات کوبایی به ریاست ریکاردو کابریساس لوییس معاون نخست وزیر کوبا بابت حضور در ایران و همچنین معاونان و مدیران وزارتخانه‌های کشورمان برای همکاری در  تنظیم اسناد و امضای توافقنامه‌ها قدردانی کرد. 

در ادامه ریکاردو کابریساس لوییس معاون نخست وزیر جمهوری کوبا نیز در این مراسم از برگزاری نوزدهمین اجلاس همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و کوبا در سال ۲۰۲۳ در هاوانا خبر داد و گفت: از هم اکنون باید یک برنامه مشترک منسجم برای کمیسیون‌های بعدی تنظیم کنیم که تا سال ۲۰۲۶ قابل اجرا باشد، دو کشور ظرفیت های زیادی برای توسعه همکاری‌ها و اجرای برنامه‌های دراز مدت تا سال ۲۰۵۰ دارند که بخشی از آن در کمیسیون هجدهم در قالب تفاهمنامه‌ها و اسناد همکاری‌های مشترک به امضا رسید.

وی با ابراز خرسندی از سفر به ایران و دستاوردهای بزرگ هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و کوبا افزود: کوبا همیشه دوست متعهد ایران باقی خواهد ماند. 

به گزارش ایسنا در ابتدای این مراسم محمدحسین نیکنام مدیر کل همکاری‌های بین‌الملل وزارت بهداشت از تشکیل سه کمیسیون تخصصی برای تنظیم اسناد و تفاهم‌نامه‌های همکاری ایران و کوبا در هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌ها خبر داد و گفت: کمیسیون A در حوزه های سلامت، فرهنگی و اجتماعی، کمیسیون B در حوزه‌های انرژی، نفت و نیرو و کمیسیون C در حوزه‌های صنعت و تجارت به تنظیم اسناد همکاری‌ها پرداختند، سند اصلی همکاری های دو کشور دارای ۱۸ پاراگراف، ۷۳ بند و دو ضمیمه است. ۱۳ سند همکاری نیز بین وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف دو کشور در زمینه‌های مختلف به امضا می‌رسد. 

هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کوبا ۲۵ تا ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ در سالن همایش‌های هتل استقلال تهران برگزار شد.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.