چالش ها و مشکلات تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی در کشور
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مریم قاسمی به موضوع ردیابی کالاهای تجهیزات پزشکی در کشور اشاره کرد و گفت: تمامی ملزومات و تجهیزات پزشکی در کشور قابل ردیابی است. به طوری که برای ورود مواد اولیه کد IRC وجود دارد و همه کالاها ددر سامانه تی تک ثبت می‌شوند، در واقع ردیابی و رهگیری ملزومات و تجهیزات پزشکی بر اساس کدهای یونیک صورت می‌پذیرد.

وی به مشکلات شرکت‌های تولید کننده تجهیزات پزشکی اشاره کرد و افزود: سازمان غذا و دارو، را بخشنامه‌هایی که پشتوانه قانونی ندارند، کار را برای تولیدکنندگان سخت می‌کند. به طوری که اخیراً بخشنامه‌ای داده که به تولید کنندگان تجهیزات پزشکی به ازای ارائه کالا به مراکز درمانی، وجه نقد دریافت نکنند و همین موضوع، بهانه‌ای شده برای مراکز درمانی که با شرکت‌های تجهیزات پزشکی تسویه نکنند، سازمان غذا و دارو به جای اینکه برای مشکل مطالبات معوق شرکت‌های تجهیزات پزشکی از مراکز درمانی، راهکار بدهد، با این قبیل بخشنامه‌ها، مشکلات را تشدید می‌کند.

دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی به موضوع قیمت گذاری کالاهای پزشکی اشاره کرد و گفت: از سال گذشته که بحث اصلاح قیمت‌ها مطرح شد، شرکت‌های تجهیزات پزشکی درگیر چالش هستند، کالاهایی که ارز ترجیحی می‌گیرند، مشمول قیمت گذاری سازمان غذا و دارو هستند، اما یک سری از کالاها که ارز ترجیحی نمی‌گیرند، از روال قیمت گذاری بیرون آمده اند.

قاسمی با انتقاد از قیمت گذاری دستوری ادامه داد: متأسفانه اصلاح قیمت‌ها متناسب با نوسانات بازار نیست و بعضاً شرکت‌های تجهیزات پزشکی، بایستی مدت زمان زیادی را منتظر بمانند تا کمیسیون قیمت گذاری تشکیل شود، در خصوص تأثیر ارز ترجیحی بر بازار تجهیزات پزشکی کشور نیز مشکل حوزه تولید تجهیزات پزشکی، یک مشکل جهانی است. به طوری که در تأمین مواد اولیه و قطعات مورد نیاز برای تولید تجهیزات پزشکی دچار مشکل شده ایم.

وی به تأمین نقدینگی برای تهیه مواد اولیه و قطعات مورد نیاز در تولید تجهیزات پزشکی اشاره کرد و افزود: مدت زمان تأمین مواد اولیه که شاید تا ۷ ماه بود، الان خیلی بیشتر شده است، کمبود نقدینگی باعث بروز مشکل در تأمین مواد اولیه از بازار جهانی شده است و کار برای تولیدکنندگان سخت‌تر شده است، مواد اولیه بعضی کالاها، تماماً از بازار جهانی تأمین می‌شود که اغلب شامل قطعات الکترونیکی با کیفیت است.

به گزارش مهر دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی در پایان در خصوص اهمیت ارز ترجیحی در بازار تجهیزات پزشکی کشور گفت: انجمن صنفی تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی، خواهان شفافیت و اولویت بندی در تخصیص ارز هستند. یعنی نباید مکانیزم توزیع ارز به گونه‌ای باشد که استثنا ایجاد کند، اگر قرار باشد توزیع ارز ترجیحی در بازار تجهیزات پزشکی خارج از اولویت بندی باشد، تولیدکنندگان آسیب خواهند دید و بهتر است که ارز ترجیحی نباشد.

پایان پیام/

مطالب مشابه