هدف نظام سلامت دسترسی عادلانه خدمات سلامت دهان و دندان است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، جلیل کوهپایه زاده گفت: در مقایسه با کشورهای منطقه باید توجه داشت که کشورها آمارها را به سازمان جهانی بهداشت خود اظهاری می کنند و با ما مقایسه می شوند، نوع خود اظهاری ها با هم فرق می کند،به دلیل همین خود اظهاری لبنان عدد بالایی در دندان پزشکی دارد.
 
دبیر شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی کشور ادامه داد: وضعیت شاخص های دهان و دندان ما مناسب نیست. ما باید برای این موضوع به دنبال راه حل باشیم. خدمات دندانپزشکی به خدمتی لوکس تبدیل شده است، در تهران با وجود تعداد مناسب دندانپزشک وضعیت سلامت دهان و دندان مردم مناسب نیست. شرایط مردم در جایی که خدمات سلامت تخصصی و فوق تخصصی عمومی دندانپزشکی مانند شهرهای بزرگ داریم، مناسب نیست.
 
وی با اشاره به عدم پوشش بیمه‌ای خدمت دندانپزشکی و پرداختی از جیب مردم  در حوزه خدمات دندانپزشکی افزود: بیمه ها  پوشش مناسبی در خدمات دندانپزشکی ندارند وهیچ کمکی در پرداخت از جیب مردم در بخش دندانپزشکی انجام نمی‌دهند و بیمه ها باید در باقی خدمات دندانپزشکی ورود کنند تا هزینه ها تعادل پیدا کند. باید دانست که بازار سلامت بازار عرضه و تقاضای میوه نیست و نمی توانیم فکر کنیم با افزایش عرضه یا همان افزایش تعداد دندانپزشکان می توانیم تقاضا یا هزینه خدمات را تعدیل کنیم.
 
کوهپایه زاده گفت: هر کاری یک قیمت تمام شده دارد، در ایران عموماً هزینه ها و تعرفه های ما واقعی نیست. واقعیت این است که باید برای ارائه خدمات به مردم فکری کنیم، مردم باید به خدمت مناسب دسترسی داشته باشند. یکی از راهکارها می‌تواند افزایش باشد اما دوستان ما در مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی باید بیشتر تمرکز بر دسترسی، تأمین منابع لازم و کاهش هزینه ها برای جیب مردم داشته باشند که از طریق بیمه قابل انجام است.
 
دبیر شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی کشور با بیان اینکه تا سال ١۴٠٨ با افزایش ظرفیت دیده شده وزارت بهداشت به عدد مطلوب از نظر تعداد دندانپزشک به جمعیت خواهیم رسید گفت: ما همواره در این زمینه که باید هر کاری را بر اساس اصول به جلو پیش ببریم بحثی نداریم. ظرفیت تعداد دانشکده دندانپزشکی ما در سال ۷۸، هجده دانشکده بوده است که الان به حدود بالای ۴۰ دانشکده در بحث آموزش رسیده‌ایم.
 
به گزارش وبدا وی در پایان اضافه کرد: پیش بینی ما این است با افزایش ظرفیتی که در نظر گرفته ایم در سال ١۴٠٨ به ۶ دندانپزشک به نسبت ١٠ هزار نفر جمعیت برسیم که به سرانه دندانپزشک کشورهایی مانند آمریکا زیاد هم دور نیست، ما منابعی برای افزایش ظرفیت و به تبع آن تربیت دندانپزشک نداریم و نظام آموزشی در وزارت بهداشت امروز ۵٠ درصد کسری بودجه دارد. اگر منابع موجود و میزان افزایش ظرفیت را کنار هم بگذاریم؛ میتوانیم بهتر قضاوت کنیم، ما اگر زیر ساخت و منابع لازم را داشته باشیم برای آن برنامه نیز داریم.

پایان پیام/

مطالب مشابه