طب ایرانی می‌تواند در گردشگری مورد توجه قرار گیرد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، نفیسه حسینی یکتا با بیان این مطلب گفت: طب ایرانی به عنوان یک مکتب طبی با رویکرد کل نگر، به عنوان علمی تعریف می شود که به ارائه اصولی برای حفظ سلامتی در تمام ابعاد آن باتوجه به مولفه های موجود در قالب شش اصل ضروری سبک زندگی می پردازد.

وی افزود: بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی، خانه های تاریخی در اقلیم های کویری را بازدید کرده و از معماری زیبای آن با یک حوض در میان حیاط مرکزی، لذت برده اند ولی هیچ گاه توضیح داده نمی شود که این حوض زیبا که مخصوص خانه های این مناطق است، تدبیری از سوی حکمای طب ایرانی برای تعدیل مزاج گرم و خشک این مناطق است.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت ادامه داد: ظرفیت طب ایرانی با نگاه ویژه به تفاوت های فردی، اقلیمی، خوراک و تنوع چشمگیر اقلیم های مختلف در کشور در صورتی که با برنامه ریزی صحیح در بستر گردشگری سلامت مورد نظر قرار گیرد، می تواند زمینه ساز عرضه طب ایرانی به دنیا به عنوان یک ویژگی منحصر به فرد ایران باشد.

حسینی یکتا گفت: سلامتکده های طب ایرانی به عنوان جاذبه های گردشگری و نیز مراکز ارائه دهنده خدمات طب ایرانی، دهکده های سلامتی، کویر درمانی، استفاده از آب گرم ها، دریاچه های نمک و تنوع بالای گیاهان دارویی می تواند در گره خوردن گردشگری سلامت و تندرستی با طب ایرانی در نظر گرفته شود.

به گزارش وبدا وی در پایان اضافه کرد: توسعه گردشگری و توجه به طب ایرانی، از اولویت های مهم دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت است و در تعامل با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سازمان های مردم نهاد و مرتبط و با تشکیل یک کمیته مشترک، مقدمات برگزاری یک رویداد با موضوع گردشگری و طب ایرانی فراهم شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه