چرا باید حداکثر دریافتی یک نیروی طرحی زیر خط فقر یا همتراز با آن باشد؟
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، منصور جعفری نمین با اشاره به این که دستیاران جزو همکاران ساعی و سختکوش جامعه پزشکی هستند گفت: یکی از نقاط قوت هر سیستم آموزشی بویژه در حوزه پزشکی توجه اساسی و زیر بنایی به امر تربیت دستیاران پزشکی است زیرت مهمترین اساس و بنای تامین سلامت عمومی جامعه وجود نیروهای آموزش دیده با متدهای روز است.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی ادامه دا: اگر نیروهای در حال آموزش به جز دغدغه یادگیری علم ، پیوسته با مشکلات خارج از اراده خود مواجه باشند، توان و تمرکز لازم برای یادگیری را از دست داده و نهایتا ًبا خیل متخصصانی روبرو خواهیم شد که در پایان دوران دستیاری به لحاظ کیفی و هم در زمینه کاری انگیزه لازم را نخواهند داشت.

وی افزود: دستیاری دوره ای است که به علت فشار کاری بالا، استرس فراوان، مسائل معیشتی و صرفِ زمان زیاد، بهترین دوران عمر فرد را شدیدا تحت تاثیر قرار می دهد، زمانی که همکاران وارد دوره دستیاری می شوند به دلیل این که عموما از روی علاقه و آینده شغلی این حرفه را انتخاب می کنند، انتظاراتی نیز از سیستم آموزشی و در کل حاکمیت نظام سلامت دارند، عمده مشکلات دستیاران، بحث معیشت و عدم توجه به ارزش و حجم کاری بالای آن ها است، نیروهای جوان طرحی نیز با همین مسئله مواجه هستند و ارزش خدمات چیزی نیست که با نگاه حداقلی به آن، بتوان انتظار کیفیت را داشت.

جعفری نمین با اشاره به تفاوت ارزش و بهای نسبی خدمات پزشکی در کشورهای همسایه در مقایسه با ایران گفت: انصافا نیروهای پزشکی ما از توان و علم بسیار بالایی برخوردارند و طبیعی است که دستیاران و نیروهای طرحی وقتی با چنین شرایط حداقلی مواجه می شوند، انگیزه ای برای خدمت پس از پایان تعهدات ندارند، نظام سلامت به جای افزایش ظرفیت اسمی و یا افزایش سنوات تعهدات باید به فکر ایجاد زمینه مناسب و انگیزشی برای ماندگاری پزشکان در مناطق محروم باشد.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی با اظهار تاسف از این که چرا باید حداکثر دریافتی یک دستیار و یا یک نیروی طرحی زیر خط فقر یا همتراز با آن باشد اظهار کزد: با نیروهای ارزشمند و عالِم جامعه چه می کنیم؟! همین سیاست های غلط و فشارهای وارده باعث ایجاد زمینه های مهاجرت و خروج نخبگان از کشور شده و یا در جایی هم با به بن بست رسیدن آمال و آرزوها راه خودکشی در پیش گرفته می شود.

وی با بیان این که طی یک سال اخیر و با پیگیری هایی که توسط دستیاران و سازمان نظام پزشکی انجام شده زمینه طرح مشکلات بیشتر و اقداماتی نیز آغاز شده است افزود: هنوز فاصله ضرورت ها با مقتضیات بسیار زیاد بوده و باید با برنامه های کوتاه و بلند مدت این وضعیت در اسرع وقت سامان داده شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی جعفری نمین در پایان با اشاره به این که سازمان نظام پزشکی نیز به سهم خود هر آن چه لازم باشد برای بهبود وضعیت دستیاران و نیروهای طرحی انجام خواهد داد اضافه کرد: امیدواریم متولیان اجرایی بویژه وزارت بهداشت که وظیفه تربیت دستیاران و نیروهای طرحی را بر عهده دارد به این امر اهتمام بیشتری داشته باشد.

پایان پیام/

1 نظر

مطالب مشابه