سازمان بهداشت جهانی در حال تلاش برای تغییر نام ویروس آبله میمون
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، تدروس آدهانوم قبریسوس در یک نشست خبری در ژنو گفت: سازمان جهانی بهداشت با شرکا و کارشناسان از سراسر جهان برای تغییر نام ویروس آبله میمون و بیماری ناشی از آن کار می‌کند، اسامی جدید را در اسرع وقت اعلام خواهیم کرد.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که گروهی متشکل از ۳۰ دانشمند در مقاله‌ای نوشتند که نیاز فوری برای تغییر نام ویروس وجود دارد.

آنان استدلال کردند که ارجاع ویروس به‌عنوان آفریقایی نه تنها دقیق نیست بلکه تبعیض‌آمیز است.

مدیر کل سازمان بهداشت جهانی گفت: بیش از ۱۶۰۰ مورد تایید شده از ۳۹ کشور گزارش شده است؛ هفت کشور که سال‌ها آبله میمون در آنها شناسایی شده است و ۳۲ کشور تازه مبتلا شده‌اند، هدف سازمان بهداشت جهانی حمایت از کشورها برای مهار انتقال و جلوگیری از شیوع با ابزارهای آزمایش شده ازجمله نظارت، ردیابی تماس و ایزوله کردن بیماران مبتلاست.

وی افزود: سازمان بهداشت جهانی همچنین دستورالعمل موقتی را در مورد استفاده از واکسن‌های آبله برای آبله میمون منتشر کرد و گفت که سازمان بهداشت جهانی واکسیناسیون انبوه علیه آبله میمون را توصیه نمی‌کند.

به گزارش ایسنا تدروس آدهانوم قبریسوس در پایان اضافه کرد: از آنجایی که شیوع آبله میمون غیرعادی و نگران کننده است، هفته آینده یک جلسه اضطراری تشکیل می‌دهد تا ارزیابی کند که آیا این شیوع یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی با نگرانی بین‌المللی است یا خیر.

پایان پیام/

مطالب مشابه