طرح اصلاح قانون پذیرش پزشکی در دستورکار کمیسیون آموزش و تحقیقات
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مهرداد ویس کرمی در رابطه با موضوع افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی دانشگاه گفت: یکی از بحث هایی که در کف جامعه مطرح بوده و همچنین مورد تقاضای نمایندگان است، بحث کمبود پزشک در نقاط مختلف کشور به خصوص مناطق محروم، شهرهای کوچک و نقاط دورافتاده است. بعضی راهکارهای مختلفی برای جبران این کار پیشنهاد می کنند که به هر حال شورای انقلاب فرهنگی مصوب کرد که ۲۰ درصد ظرفیت پذیرش پزشکی دانشگاه افزوده شده و طی فرآیندی افزایش پیدا کند.

رئیس کمیته آموزش و پژوهش پزشکی کمیسیون آموزش مجلس تصریح کرد: نکته جالب این است که الان حدود ۳۸ تا ۴۰ درصد پزشکان کشور در تهران و بقیه در کل کشور متمرکز هستند. نکته بعدی این است که آیا لزوما افزایش ظرفیت پزشکی به آن نتیجه دلخواه ختم می شود، به این معنی که آیا پزشکان ما به مناطق محروم خواهند رفت و مناطق محروم با این ۲۰ درصد از نعمت پزشک برخوردار خواهند شد؟

وی افزود: به نظر می آید که اقبال پزشکان طبق آمار موجود نسبت به مناطق محروم متاسفانه کم است و آن ظرفیت ۳۰ درصد توزیع عادلانه پزشک که می خواسته عدالت را از نظر پزشک در کشور ایجاد کند هم تا حالا پر نشده است. در واقع پزشکان رغبتی برای رفتن به مناطق محروم ندارند که یک دلیل اصلی آن این است که تعهداتی که در قانون مجلس آمده تعهدات سنگینی است و خیلی از پزشکان ترجیح می دهند از این سهمیه استفاده نکنند.

ویس کرمی گفت: ما در این کمیته با وزارت بهداشت و معاونت های درمان و آموزش وزارت بهداشت تعامل هایی داریم و طرحی را آماده کردیم تا ان شاءالله بتوانیم این افزایش ظرفیت پزشکی را به سمت مناطق محروم ببریم که هم ۳۰ درصد پر شود و هم اینکه افزایش ظرفیت پزشکی به صورت موثر و مفیدی به نفع نقاطی از کشور باشد که از نعمت پزشک و خدمات پزشکی کمتر برخوردار هستند.

رئیس کمیته آموزش و پژوهش پزشکی کمیسیون آموزش مجلس اضافه کرد: لازمه این کار این است که قانونی که قبلا مجلس نوشته اصلاح و تعهدات بازنگری شود، امتیازاتی داده شود و تسهیلاتی فراهم شود که همه اینها در قالب یک طرح آماده شده و سه شنبه همین هفته ساعت ۱۴ تا ۱۵ در دستور کار کمیسیون آموزش قرار دارد.

به گزارش ایسنا وی در پایان افزود: امیدواریم بتوانیم این طرح را به سرعت به صحن بیاوریم تا مورد تصویب قرار گیرد و این خواسته بحق مردم هم برآورده شود و از طرفی افزایش ظرفیت پزشکی مجددا به افزایش تراکم پزشکان در مناطق برخوردار و مخصوصا پایتخت منجر نشود، بلکه پزشکان ما به سمت مناطق محروم سوق داده شوند.

پایان پیام/

مطالب مشابه