جزئیات مصوبات اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا در موج هفتم بیماری
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محسن فرهادی گفت: همیشه تاکید کرده ایم برای کنترل و مهار بیماری کرونا دو برنامه مشخص و واضح وجود دارد که شامل پوشش واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌های بهداشتی است رعایت پروتکل‌ها، شامل شستن دست‌ها، زدن ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و…، است که باید جدی گرفته شود.

وی به تصمیمات اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره کرد و افزود: تزریق دوز یادآور مهم‌ترین تصمیم ستاد است. از همین رو افرادی که ۶ ماه از زمان تزریق دوز دوم و سوم واکسن آنها گذشته است باید دوز یادآور را تزریق کنند، دوز یادآور بدون در نظر گرفتن دوز دوم و سوم تعریف شده است. با توجه به افزایش موارد ابتلاء به کرونا در کشور در طرح مدیریت هوشمند مقابله با کرونا دو موضوع برای کسانی که ارائه خدمت می‌کنند الزامی است. نخست اینکه فرد واکسن زده باشد یا نزده باشد و دوم اینکه در شرایط بیماری هست یا نیست.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ادامه داد: تا کنون "سامانه من" برای کسانی که ۲ دوز واکسن زده باشند ارائه خدمات را مجاز می‌داند. اما با توجه به شرایط بیماری تصمیم گرفته شده از ۱۵ مرداد ۱۴۰۱، معیار ارائه خدمات سامانه من بر اساس ۳ دوز واکسن باشد اولویت سامانه من ۳ دوز واکسن است. اما توصیه بر این است که برای کسانی که مدت زمان تزریق ۳ دوز واکسن آنها از ۶ ماه بیشتر باشد دوز یادآور بزنند تمامی خدماتی که به سامانه ایران من وصل است از ۱۵ مرداد بر اساس ۳ دوز واکسن ارائه خواهد شد.

فرهادی گفت: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا، به همه دستگاه‌ها تاکید شده هر چه زودتر به سامانه ایران من وصل شوند از اینکه شاهد سقوط پروتکل‌ها در جامعه بوده ایم متاسفم به دنبال کاهش آمار کرونا، روند رعایت پروتکل‌ها به شدت نزول کرد تا جایی که در شرایط کنونی کمتر از ۵۰ درصد جامعه از ماسک استفاده می‌کنند، در شرایط کنونی در شهرهای قرمز و نارنجی استفاده از ماسک در فضاهای باز و بسته الزامی است. در شهرهای زرد و آبی نیز توصیه ما استفاده از ماسک در فضاهای بسته و شلوغ است.

به گزارش مهر وی در پایان در خصوص اعمال محدودیت تردد بین شهرهای قرمز و نارنجی اظهار کرد: در حال حاضر اعمال محدودیت‌های تردد بر اساس سامانه ایران من صورت می‌گیرد تلاش می‌کنیم میزان نفوذ سامانه ایران من را افزایش دهیم تا مجبور به اعمال محدودیت‌ها از روش‌های قبلی نباشیم در خصوص اینکه امکان دارد محدودیت‌ها به شکل سابق اعمال و تشدید شود نیز باید گفت طبیعت بیماری کرونا ناشناخته است و اگر مردم نسبت به تزریق دوز یادآور و رعایت پروتکل‌ها جدی نباشند احتمال دارد تمهیدات جدیدی در نظر گرفته شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه