مرگ سالانه ۶۰ هزار ایرانی به‌ دلیل مصرف دخانیات
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدرضا مسجدی گفت: سالیانه بیش از ۶۰ هزار نفر در ایران در اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهند که اگر روند افزایشی کنترل نشود، میزان مرگ و میر در ایران طی ۱۰ سال آینده به ۲۰۰ هزار نفر در سال خواهد رسید.

وی افزود: مصرف دخانیات، سالیانه موجب مرگ ۸ میلیون نفر در جهان می‌شود، ۷ میلیون نفر به علت مصرف مستقیم و ۱.۲ میلیون نفر به علت قرار گرفتن در معرض دود ناشی از استعمال دخانیات "دود دست دوم" از دنیا می‌روند. از این تعداد ۶۵ هزار مرگ سهم بچه‌های زیر شش سال است، دود دخانیات وارد دستگاه تنفسی زنان بارداری که در معرض دود سیگار و قلیان قرار می‌گیرند،   می‌شود و از طریق گردش خون از جفت عبور کرده و وارد دستگاه گردش جنین می‌شود و مرگ، سقط نارس، تولد با وزن کم و مشکل تنفسی نوزاد در روزهای نخست تولد را به دنبال دارد.

دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران گفت: بر اساس محاسبات بانک جهانی و سازمان بهداشت جهانی، دولت‌ها بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان برای درمان بیماری‌های ناشی از دخانیات هزینه می‌کنند. بسیاری از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه از جمله کشورهای همسایه نظیر ترکیه و پاکستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس با افزایش مالیات بر دخانیات تا ۸۰ درصد قیمت خرده‌فروشی، باعث کاهش مصرف محصولات دخانی، افزایش درآمد دولت و کاهش قابل توجه مرگ و میر و بار بیماری‌های ناشی از آن شده‌اند.

مسجدی تاکید کرد: طبق آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی، ایران با نرخ متوسط ۱۵.۵ درصد مالیات، به عنوان یکی از ضعیف‌ترین کشورهای منطقه رتبه بندی شده است و مقایسه ایران با سایر کشورهای منطقه در زمینه اجرای راهبردهای کلیدی کاهش تقاضای مصرف دخانیات نشان می‌دهد که به رغم اقدامات قابل توجه کشورمان در حیطه‌های مذکور، وضعیت کشور در حوزه مالیات بر دخانیات قرمز است، دود سیگارحاوی ۴ هزار ماده زیانبخش و دود قلیان دارای ۷۵۰۰ ماده سمی است.

وی اظهار کرد: از سال ۱۳۹۵ تا سال ۱۴۰۰ بر اساس آمار وزارت بهداشت، ۱۴.۰۱درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال مصرف کننده دخانیات بودند. "۲۵.۸۸ درصد مردان و ۴.۴۴ درصد زنان" در عین حال مصرف قلیان از سال ۹۰ تا ۱۴۰۰ در افراد بالای ۱۸ سال، در زنان ۵۷.۶ درصد و مردان ۱۷.۸ درصد افزایش داشته است و به طورکلی حدود ۲۸ درصد افزایش در گروه سنی بالای ۱۸ سال گزارش شده است، مصرف سیگار از سال ۹۵ تا ۱۴۰۰ در بین گروه سنی "بالای ۱۸سال" در زنان ۱۷.۲ درصد و مردان ۰.۵۴درصد و به طور کلی ۷.۴۴ درصد کاهش گزارش شده است.

دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران گفت: ماده ۲ قانون جامع کنترل دخانیات، تبلیغات محصولات دخانی را ممنوع اعلام کرده است، در صورت وجود این تبلیغات دستگاه‌های قضایی باید با آنها برخورد کنند. متاسفانه در تولیدات سینمایی بخش نمایش خانگی و حتی صدا و سیما به موضوع ممنوعیت تبلیغ مصرف مواد دخانی توجهی نمی‌شود؛ این در حالی است که طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۵، هر نوع تبلیغ، حمایت، تشویق مستقیم و غیرمستقیم و یا تحریک افراد به استعمال دخانیات اکیداً ممنوع است. بنابراین انتظار می رود که دستگاه‌های مربوطه همانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به حل این مساله ورود کنند.

مسجدی گفت: سالانه ۶۰۰ میلیون درخت، برای تولید سیگار بریده می‌شوند، این تعداد درخت قطع می‌شود تا ۶ هزار میلیارد سیگار تولید شود که همین کار سبب کاهش هوای سالم می شود. سالانه ۳.۵ میلیون هکتار زمین برای کشت توتون از بین می‌رود. متاسفانه ۴۵ الی ۵۰ درصد زمین‌های زراعی کشور در استان‌هایی مانند آذربایجان غربی، گیلان و...  به کشت توتون اختصاص دارد، حتی در آستارا شرکت دخانیات، کشاورزان را به کشت توتون در زمین‌های‌شان تشویق می‌کند. حالا سوال اینجا است چرا به جای توتون، در زمین‌ها دانه‌های روغنی کشت نمی‌شود؟ چرا به جای خودکفایی در گندم به فکر خودکفایی در تنباکو هستند؟

به گزارش ایسنا وی در پایان در خصوص طرح پاد اظهار کرد: طرح پاد "پیشگیری از استعمال دخانیات" با هدف کاهش استعمال دخانیات در بین دانش آموزان برای اولین بار در کشور در سال ۹۵ در شهرستان ورامین با همکاری جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات شروع شد. این طرح باهدف اجرا در سطح ملی، هم‌اکنون در ورامین به عنوان پایلوت در حال اجراست که در حال حاضر بیش از ۵ هزار نفر دانش‌آموز را آموزش داده است و در شهرستان رباط کریم نیز در حال اجراست. همچنین واحد فرآموز نفس پاک جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات، برای آشنایی هرچه بیشتر خردسالان با مضرات دخانیات از سال ۱۳۸۸ راه‌اندازی شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه