دستورالعمل‌های جدید غربالگری جنین پزشک و بیمار را محدود کرده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، فرزانه خضری با اشاره به اجرای قانون جدید  غربالگری جنین در وزارت بهداشت گفت: در دستورالعمل جدید همه مراحل غربالگری را به دوش پزشک انداخته‌اند و زحمت آنها را افزایش داده‌اند، این قانون جدید یک فرافکنی بر علیه متخصصان زنان و زایمان است، چرا که آنها را نیز محدود کرده است. همه مردم و بیماران باید حق انتخاب داشته باشند، اگر کسی دوست دارد که از سلامت جنین خود اطمینان داشته باشد باید این حق را داشته باشند که بتواند از امکانات استفاده کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه طرح باید و نباید و ایجاد محدودیت، پزشک و بیمار را هر دو باهم دچار مشکل می‌کند ادامه داد:‌ در حال حاضر علی‌رغم اینکه قانون جدید تشخیص ناهنجاری جنین را بر عهده متخصصان زنان و زایمان گذاشته است، باید گفت که متخصصان زنان و زایمان در اکثر زمینه‌ها دچار محدودیت‌ شده‌ و به همین دلیل نمی‌توانیم آنچه را که لازم است به صورت کامل انجام دهیم.

وی با اشاره به محدود کردن عرضه وسایل جلوگیری از بارداری نیز اظهار کرد:‌ ما به عنوان پزشکان با هیچ یک از سیاست‌ها موافق نیستیم اما به دلیل اینکه تبدیل به قانون شده است مجبور هستیم این موضوعات را رعایت کنیم اما به نظر من افرادی در سن بالا یا سن پایین که می‌خواهند باروری را تجربه می‌کند باید حق انتخاب داشته باشد.

به گزارش ایلنا خضری در پایان گفت در حال حاضر پزشکان در همه زمینه‌ها مجبور هستند که قوانین را رعایت کنند و نمی‌توانند بهینه‌ترین اقدامات را انجام دهند، این سیاست‌‌هایی است که وجود دارد و باید آنها را انجام داد، مسأله دیگری که اکنون با آن روبه‌رو هستیم مشکلاتی است که بیمه‌ها به وجود آورده است، این موضوع به ویژه در جراحی‌های سنگین برای پزشکان و مردم ایجاد مانع کرده است. عملا بیمه‌ها نه پولی را به بیمار می‌دهند و نه پزشک، پرداختی‌ها رد می‌شود و کسورات زیادی را اعمال می‌کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه