سیاست جذب پزشکان در مناطق محروم وارد فاز نهایی شده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، پدرام پاک آیین گفت: یکی از عوامل نابرابری های خدمات سلامت در مناطق محروم توزیع نامتوازن پزشک در کشور است. برای حل این مسأله، باید انگیزه پزشکان به منظور حضور درمناطق محروم و مراکز درمانی دولتی افزایش یافته و برای پزشکانی که در این بخش ها خدمت می کنند، رضایتمندی ایجاد شود.

وی افزود: لازمه این تصمیم آن است که نسبت درآمد پزشکان شاغل در مناطق محروم و کلان‌شهرها  اصلاح و باز تعریف شده و توزیع پزشک با سند آمایش سرزمین منطبق شود، با تصمیم جدید وزارت بهداشت، جذب پزشکان به بخش دولتی نیز افزایش می یابد و بهره وری و کیفیت خدمات مراکز درمانی بیشتر می شود.

به گزارش ایرنا اوایل شهریور سال ۹۳ بود که معاون وزیر بهداشت وقت اعلام کرد برای ماندگاری پزشکان فراری از مناطق محروم، طرح‌های تشویقی درنظر گرفته شده است؛ آن زمان به‌تازگی اجرای طرح تحول نظام سلامت کلید خورده بود.

پرداخت تعرفه‌های تشویقی برای این پزشکان و اعمال میزان محرومیت آن منطقه در پرداختی پزشکان، یکی از این طرح‌های تشویقی بود که توانست تا میزان قابل توجهی درآمد پزشکان را افزایش دهد. براساس اعلام وزارت بهداشت، به استناد نتیجه تحقیقی که انجام شده بود، پزشکان مورد مطالعه اعلام کرده بودند اگر این طرح‌ها ادامه‌دار باشد، ۴۲ درصد از آن‌ها پس از پایان تعهدات‌شان در مناطق محروم ماندگار می‌شوند اما این طرح بعد از هفت سال به سرانجام نرسید.

پایان پیام/

مطالب مشابه