کاهش کمبودهای دارویی به ۷۹ قلم با اجرای طرح دارویاری
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهرام دارایی درباره روند اجرای طرح دارویاری و ارزیابی اقدامات صورت گرفته و چالش‌های حدود یک ماه گذشته در این رابطه گفت: وقتی قرار باشد یک سیاست غلط اصلاح شود، همه‌ کار چالش می‌شود. سیاست غلط ارز ترجیحی در حال به تعطیلی کشاندن صنعت دارویی داخلی کشور بود که اصلاح آن یک چالش بزرگ است.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: اینگونه نیست که بگوییم همه‌ کارها به خوبی و خوشی انجام می‌شود ولی طرح دارویاری در نوع خود در سطح قابل قبولی انجام گرفت. قبل از اجرای طرح در حدود ۱۰۰ قلم داروی مهم کمبود داشتیم که این کمبودها اکنون به ۷۹ قلم رسیده است و امیدواریم طی شهریور ماه در ۲۰ قلم داروی دیگر هم کاهش کمبود داشته باشیم. البته ۵۰ یا ۶۰ قلم کمبود دارویی حالت طبیعی در دنیا است که ممکن است به شکل موقت وجود داشته باشد.

وی افزود: خیلی از کمبودها مربوط به تولید داخل بوده است که از آسیب‌های ارز ترجیحی به داروهای داخلی بوده است. حدود یک ماه از اجرای طرح دارویاری می‌گذرد و تا زمانی که صنعت بتواند از مزایای این روش جدید و ارز آزاد استفاده کند، چند ماهی زمان لازم است و این مشکلات هم برطرف می‌شود، البته ادامه‌ روند وابسته به هماهنگی‌های بین بخشی در سازمان برنامه و بودجه،‌ بیمه‌ها، گمرک و... است تا اقدامات به شکل یک رویه درآید.

دارایی در خصوص طرح دارورسانی درب منزل بیماران مزمن و صعب‌العلاج گفت: با شروع دارورسانی به بیماران SMA این روند آغاز خواهد شد، البته طرح دیگر ما که در شهریور ماه اجرایی می‌شود با کمک دوستان در بنیاد شهید و امور ایثارگران، با جانبازانِ بیمار معظم در استان تهران آغاز می‌شود که بر اساس آن یک بررسی اولیه از کل طرح انجام می‌شود. پس از آن طرح به بیماران خاص ویژه مانند بیماران پیوندی، بیماران هموفیلی، بیماران دیالیزی و... تعمیم داده می‌شود.

رئیس سازمان غذا و دارو تصریح کرذ: طرح به این صورت است که دارو به محل درمان این بیماران یا محل زندگی آنها خواهد رسید. این کار یک اقدام ویژه است که با کمک داروخانه‌ها انجام می‌شود و انجام آزمایشی آن در تهران برای یافتن نواقص یا مشکلات احتمالی است تا پس از واکاوی و برطرف کردن چالش‌ها، طرح در کل کشور بویژه در مناطق محروم اجرا شود، بحث زیرساخت‌های مکانیزه این فرایند آماده است و بخشی هم موضوعات لجستیک و حفظ چرخه سرد است که زیرنظر چرخه توزیع انجام می‌شود. ما بیماران خاص را مدنظر داریم ولی فعلا نمی‌توان عدد دقیقی از تعداد بیمارانی که قرار است این خدمت را دریافت کنند، ارائه کرد.

به گزارش ایسنا وی در پایان در خصوص تقاضای انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد برای قیمت‌گذاری جدید شیرخشک‌ها گفت: یک بار در اردیبهشت‌ماه قیمت جدید را دریافت کرده‌اند و قیمت‌گذاری جدید هم در دستور کار است. مطمئنا هر چیزی افزایش قیمت داشته است و این امر هم مستثنی نیست. قیمت جدید همین روزها اعلام خواهد شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه