تصویر روشنی از گردش ویروس کرونا وجود ندارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حمید سوری با اشاره به کاهش موارد کرونا گفت: این روند کاهشی عمدتا در موارد مرگ رخ داده است. درست است که موارد مرگ نیز خود تابع موارد ابتلا و بستری است اما با این حال تصویر روشنی از گردش ویروس در جامعه به ما ارائه نمی‌دهد. آنچه ما می‌دانیم شدت بیماری‌زایی ویروس در کشور کم شده و بر همین اساس موارد مرگ آن نیز کاهش داشته است.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: برای اینکه بتوانیم قضاوت روشنی از بیماری کرونا در جامعه داشته باشیم نیاز داریم که موارد مبتلا را در جامعه نگاه کنیم. الان بر اساس برخی شاخص‌های اپیدمیولوژیکی روند کاهش را مشاهده نمی‌کنیم، بلکه با یک روند ثابت به همراه یک سری نوسانات جزئی مواجه هستیم، در مراسم‌ها و رخدادهای پیش رو، بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها اگر رعایت موارد پیشگیرانه صورت نگیرد ممکن است احتمال خیزش مجدد اپیدمی وجود داشته باشد، مگر اینکه شاخص‌های مربوط به ویروس تغییر اساسی پیدا کند به طور مثال جهش‌های مربوط به آن به گونه‌ای باشد که شدت بیماری‌زایی و قدرت انتقال آن را کاهش دهند.

وی افزود: BA. 5 و BA. 4 که دو واریانت غالب در جهان هستند، روند افزایشی خود را پس از یک وقفه‌ای دوباره در برخی از کشورها مانند آفریقای جنوبی، آمریکا و. . از سر گرفته است و این نگرانی برای کشور ما نیز وجود دارد. ویروس هوشمند بوده و برای بقای خود تلاش می‌کند به همین دلیل می‌خواهد که شرایط مناسبی را برای خود به وجود می‌آورد. از یک سو نمی‌خواهد که میزبان‌های خود را بکشد و از سوی دیگر هم نمی‌خواهد میزبان‌ها با او مقابله کنند، به همین دلیل سعی می‌کند مقداری در وضعیت ژنتیکی خود تغییر به وجود آورد و اینها شرایط غیرقابل پیش‌بینی را به وجود خواهد آورد به همین دلیل بهترین کار ممکن رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تداوم واکسیناسیون به ویژه در گروه‌های پرخطر است.

سوری ادامه داد: نکته‌ای که در مورد واکسیناسیون وجود دارد این است افرادی که تا کنون واکسن تزریق نکرده‌اند دیگر به آن‌ها توصیه نمی‌کنند واکسن تزریق کنند. این افراد ۲ تا ۳ درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند و در کشور ما نیز این جمعیت بین ۱۰ تا ۱۵ درصد هستند. در همین راستا کشورها باید تمرکز خود را بر روی محافظت از گروه‌های پرخطر که شانس مرگ و بستری در آن‌ها بیشتر است بگذارند البته این کار هم مستلزم این است که وضعیت ایمنی این گروه‌ها را بسنجیم و بدانیم که آیا نیاز به واکسن‌های بوستر دارند یا خیر؟

به گزارش ایلنا عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان اضافه کرد: با در نظر گرفتن شاخص‌ها، عدم رعایت پروتکل‌ها و همچنین رویدادهای پیش رو همچنان شرایط شکننده‌ای را برای کرونا در ایران پیش‌بینی می‌کنیم، در حال حاضر میزان پروتکل‌های بهداشتی زیر ۵۰ درصد است و از آن سو فاصله‌گذاری اجتماعی نیز رعایت نمی‌شود، بر همین اساس شرایط برای گروه‌های پرخطری که می‌خواهند در این مراسم‌ها شرکت کنند، بسیار خطرناک است.

پایان پیام/

مطالب مشابه