ایران جزو ۶ کشور برتر جهان در امر مقابله با کرونا است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهرام عین‌اللهی با اشاره به تلاش ها و رشادت‌های کادر درمان و پزشکی کشور در کنترل و مقابله با ویروس کرونا گفت: سال گذشته در همین تاریخ در اوج بیماری کرونا قرار داشتیم به گونه‌ای که روزانه ۵۰ هزار نفر به مراکز درمانی مراجعه کرده و هشت هزار بیمار بدحال و بیش از ۷۰۰ نفر مرگ و میر در کشور داشتیم.

وزیر بهداشت با اشاره به ۳۰۰ شهید مدافع سلامت ادامه داد: وقتی در اوایل شروع به کار دولت سیزدهم خدمت مقام معظم رهبری "مد ظله العالی" رسیدیم ایشان تاکید فرمودند که اولین و فوری‌ترین خواسته از دولت سیزدهم مهار کرونا است و تا کرونا مهار نشود اقتصاد و کار و زندگی مردم راه نمی‌افتد، شیوع و گسترش کرونا در کشور سبب خانه‌نشینی مردم شده بود و بازار، مدارس و دانشگاه‌های سراسر کشور تعطیل شدند و از نظر آموزشی ضربه خوردیم.

وی خاطرنشان کرد: با تلاش و هماهنگی‌ که نه فقط در بخش وزارت بهداشت، بلکه توسط رئیس‌جمهور محترم، معاون اول رئیس جمهور، وزارت امور خارجه، وزارت راه و شهرسازی و هلال احمر صورت گرفت؛   همان هفته اول آغاز بکار دولت سیزدهم ۱۰  میلیون واکسن به کشور وارد شد، به دلیل حجم انبوه واکسن‌های وارداتی و تولیدی با توجه به محدود بودن ظرفیت نیروهای بهداشتی از ظرفیت نیروهای مردمی در بسیج، سپاه و هلال احمر برای واکسیناسیون مردم استفاده کردیم و بسیاری از مراکز در کشور به واکسیناسیون اختصاص یافت، با راه‌اندازی مراکز واکسیناسیون خودرویی و شبانه روزی، سرعت خدمات دهی به مردم را افزایش دادیم.

عین اللهی با بیان اینکه توانستیم رکورد واکسیناسیون نسبت به جمعیت در جهان را صورت دهیم گفت: ما در یک روز، یک میلیون و ۶۰۰ هزار دز واکسن، و هشت میلیون و ۶۰۰ هزار واکسن در هفته یعنی به اندازه جمعیت بعضی از کشورهای حوزه خلیج فارس، واکسن تزریق ‌کردیم و این حجم زیاد در مدت کوتاه سبب ایمنی در مردم شد، میزان مرگ و میر بر اثر بیماری کرونا در کشور ما از ابتدای شروع همه‌گیری تا دی ماه سال گذشته، ۱۳۲ هزار نفر بود که این مقدار از دی ۱۴۰۰ تا کنون به ۱۱ هزار مرگ و میر کاهش یافته است و این نشان دهنده موفقیت واکسیناسیون است.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ۶ مرکز تولید واکسن در ایران مشغول فعالیت هستند تصریح کرد: ۵۰ میلیون دز واکسن ذخیره در ایران وجود دارد و مراکز تولیدی ما اکنون آماده صادرات واکسن کرونا هستند.

وی از صادرات واکسن ایرانی به ونزوئلا خبر داد و افزود: به کشورهای آفریقایی هم اعلام کردیم که آمادگی صادرات واکسن را داریم.

عین اللهی با اشاره به افزایش تخت‌های بیمارستانی در مراکز درمانی گفت: ۱۰ هزار و ۸۰۰ تخت به ۷۹ مرکز درمانی در کشور اضافه شده است و در تلاش هستیم تا کارها را به شکل زیرساختی انجام دهیم.

وزیر بهداشت گفت: امروز امکانی به وجود آمده که از این پس هر نوع ویروس و میکروبی در دنیا پدید بیاید، واکسن آن در کشور به راحتی تولید خواهد شد، طبق گزارشی که نهادهای UN "نهادهای سازمان ملل متحد در ایران" ارائه کرده‌اند، جمهوری اسلامی جزو ۶ کشور برتر در مبارزه با کروناست و در ملاقاتی که بنده در ژنو با برخی از وزرای بهداشت کشورهای مختلف داشتم آنها بر  عملکرد موفق جمهوری اسلامی در کنترل کرونا اذعان داشتند، امروز طبق اعلام بانک جهانی، ایران به رشد اقتصادی رسیده و این به دلیل موفقیت جمهوری اسلامی ایران در واکسیناسیون و راه افتادن اشتغال و کسب و کار مردم  است.  

وی با بیان اینکه موج هفتم کرونا به خوبی کنترل شد افزود: در کرونا سه موج ابتلا، بستری و مرگ و میر داریم که امروز شاهد کاهش چشمگیری در بخش ابتلا و بستری هستیم و خوشبختانه موج مرگ و میر نیز در حال فروکش کردن است و امیدواریم مردم قهرمان ایران دیگر شاهد چنین مصائبی نباشند.  

عین‌اللهی با مقایسه وضعیت بهداشت و درمان جمهوری اسلامی ایران با کشورهای همسایه گفت: بهداشت و درمان جمهوری اسلامی در مقایسه با کشورهای همسایه  در شرایط بهتری قرار دارد.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تزریق واکسن یادآور را به همه مردم توصیه می‌کنیم، عوارض احتمالی تزریق دُز یادآور  واکسن کرونا را شایعه دانست و گفت: پزشکان و اساتید برجسته دانشگاه‌ها که در کمیته علمی وزارت بهداشت حضور دارند بر تزریق دز یادآور واکسن کرونا تاکید دارند، بزودی وارد فصل سرما می شویم و به دلیل بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها تاکید داریم که حتماً دز یادآور تزریق شود تا برای مردم حاشیه امن سلامت به وجود آید.

وی با تاکید بر اینکه مطمئن‌ترین روشی که می‌توانیم سلامت مردم را تضمین کنیم بیمه‌ها هستند، تصریح کرد: بیمه‌ها این تضمین را ایجاد می‌کنند که مردم از لحاظ مالی دچار مشکل نشوند و خدمات به آنها داده شود، بحث بیمه همگانی همیشه در کشور  مطرح بوده و یکی از آرمان‌های جمهوری اسلامی ایران دستیابی به بیمه همگانی بوده است.  

عین اللهی با اشاره به مصوبه مجلس در راستای حمایت از بیمه همگانی گفت: مجلس ۶ هزار میلیارد تومان برای بیمه سلامت تصویب کرد و ما در اجرا، سه دهک جامعه را طبق اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با کد ملی بیمه کردیم و افرادی که اسامی آنها در سه دهک پایین نیست، طی سه ماه می‌توانند در آزمون وسع شرکت کنند و رایگان بیمه شوند.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه ۶ میلیون نفر بیمه رایگان شدند تصریح کرد: تا وقتی که بیمه‌ها مکانیزه نشوند، اثربخشی نخواهند داشت. به همین دلیل نسخه الکترونیک اجرایی شد و اکنون ۹۸ درصد نسخه‌ها الکترونیک شده‌اند و این می‌تواند تضمینی برای ارائه مناسب خدمات به همه مردم باشد، از آنجایی که بیماران خاص و مزمن مجبور بودند دارایی خود را صرف خرید دارو کنند، در همین زمینه مجلس پنج هزار میلیارد تومان بودجه اختصاص داد و تاسیس صندوق بیماران خاص در هیات دولت به تصویب رسید.

وی این اقدام را قدم بسیار بزرگی در کاهش هزینه درمان این گروه از بیماران دانست و افزود: با اعتباری که به این صندوق داده می‌شود خدمات و داروها به سرعت و سهولت و با افتخار  تقدیم این بیماران خواهد شد، ما به دنبال این هستیم تا فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی را که فرمودند وقتی فردی بیمار می‌شود، فقط دغدغه درمان بیماری داشته باشد و لاغیر را محقق کنیم.

عین‌اللهی با اشاره به اجرای طرح دارویار از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: دارو وقتی با قیمت پایین‌تر وارد بازار می‌شد، قاچاق معکوس صورت می‌گرفت، ما موظف هستیم فقط به مردم کشور خودمان که ۸۰ میلیون نفر هستند خدمات دارویی ارائه دهیم نه ۴۰۰ میلیون نفر مردم کشورهای همجوار، از سوی دیگر باید از تولید داخلی حمایت می‌کردیم و بنابراین مجلس به دولت مجوز داد اختلاف ارز ترجیحی و آزاد را در اختیار بیمه‌ها قرار دهد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: از آنجایی که باید بی‌ضررترین داروها "او تی سی" باشند و نیز تحت پوشش بیمه قرار گیرند تا از طریق نسخه الکترونیک به مردم ارائه شود، طرح دارویار به اجرا در آمد، در سازمان غذا و دارو، جوانان دانشمند، مومن و جهادی کار شبانه روزی انجام دادند، ۹۶۰۰ قلم دارو با کد و مبالغ مشخص را بررسی کردند، یارانه سلامت به داروهایی که افزایش قیمت داشتند تعلق گرفت تا پرداختی از جیب مردم افزایش نیابد و ابر سامانه هوشمند یارانه تی تک تدوین شد. بنابراین داروها در داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها از لحاظ قیمتی کنترل می‌شوند.

وی افزود: چون ما احتمال می‌دادیم که اگر طرح دارویار از قبل اعلام شود شاهد احتکار دارو خواهیم بود، بدون اعلام قبلی و شبانه این طرح را اجرایی کردیم و به صورت کاملا موفق انجام شد. با تمهیدی که قبلا انجام شده بود و با همکاری سازمان برنامه و بودجه چهار هزار میلیارد تومان به داروخانه‌ها دادیم و نگرانی در این زمینه وجود ندارد، باید همه انرژی خود را صرف تولید کنیم، ما چون همیشه در معرض تهدید و تحریم دشمنان قرار داریم، باید روی پای خود بایستیم و خودکفا شویم، بنابراین طرح دارویار توجیه اقتصادی دارد. دانشمندان گرانقدری داریم که دانش روز را در این زمینه دارند. می‌توانیم با تکنولوژی بالا دارو تولید کنیم و کمبود دارویی نیز از بین می‌رود و ما به سمت تقویت تولید داخلی می‌رویم.

عین اللهی با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاری باید به سمت تولید سوق داده شود گفت: سرمایه گذاران اگر در تولید دارو مشارکت کنند، صد درصد سود خواهند کرد. در شرایطی هستیم که باید در تولید دارو مشارکت کنیم. در طرح دارویار در همین یک ماه اخیر ۱۰۰ قلم کمبود دارویی به ۸۰ قلم دارو کاهش یافته است و ما قطعا این کمبودها را جبران خواهیم کرد و ان‌شاءالله به خودکفایی می‌رسیم.

وزیر بهداشت با اشاره به دیگر دستاوردها در حوزه بهداشت و درمان گفت: باید به سمت عدالت درمانی و بهداشتی حرکت کنیم؛ چرا که تراکم مراکز درمانی در نقاط مختلف کشور متفاوت است باید به مناطق کم برخوردار بیشتر رسیدگی شود و از این حیث ما ۱۰ هزار و ۸۰۰ تخت بیمارستانی را به مناطق محروم اختصاص دادیم.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات ما در کشور بهره‌وری است افزود: هزار بیمارستان، ۱۱۰ هزار تخت و ۵۰۰ هزار پرسنل داریم. بنابراین بهره‌وری مراکز دولتی باید افزایش یابد و موانع برداشته شود. از این حیث ما سقف درآمد کارانه را در مناطق محروم برداشتیم و این سبب می‌شود پزشکان بیشتر در بخش دولتی مشغول به کار باشند، میزان تعرفه خدمات را در بخش‌های دولتی و خصوصی به هم نزدیک کردیم، تا بخش دولتی بتواند انگیزه حضور افراد را ایجاد کند. شبکه های بهداشتی تقویت شده است.

عین اللهی ادامه داد:  ۲۴۵ طرح بهداشتی را در زیربنای بیش از ۱۰۸ هزار متر مربع در دستور کار داریم که پنچ هزار و ۵۰۰ پروژه تا پایان سال را تمام می‌کنیم که چهار هزار و ۶۰۰ پروژه عمدتا بهداشتی هستند، همچنین ۶۷ هزار نفر در رده‌های مختلف نظام سلامت تبدیل وضعیت شدند و مجوز استخدام ۲ هزار بهورز در راستای تقویت شبکه بهداشتی و درمانی نیز داده شده است، یکی از افتخارات ما، بهورزان هستند و از آنجایی که بهورزان از نیروهای بومی هستند که در شبکه‌ها و خانه‌های بهداشت به مردم خدمت می کنند باید مورد توجه قرار گیرند. سیاست ما  بومی‌گزینی این نیروهاست.

وزیر بهداشت در خصوص نسخه الکترونیک به ارائه توضیحات بیشتر پرداخت و گفت: ما امروزه با یک انفجار اطلاعاتی و تحول در کارها با پیشرفتی که در سخت افزارها اتفاق افتاده رو به رو بوده و با هوشمندسازی مواجه هستیم. نسخه الکترونیک و پرونده الکترونیک ابزاری است که به مدیران و مردم کمک‌های شایانی می‌کند.

وی به اهمیت پرونده الکترونیک اشاره کرد و افزود: طرح پرونده الکترونیک و برنامه پزشک خانواده باید با جدیت دنبال شوند. در گذشته ۵۰۰ سامانه داشتیم که باید با وزارتخانه‌های دیگر متصل می‌شدند تا کارآیی لازم را داشته باشند.   

عین اللهی با اشاره به قانون جوانی جمعیت و با بیان اینکه جمعیت کشور در حال پیر شدن است گفت: ابتدای انقلاب رشد جمعیت بالای چهار درصد بود. کشوری موفق است که نیروی جوان و مولد داشته باشد. اما اکنون رشد جمعیت به یک و شش دهم رسیده و با ادامه این روند در آینده رشد جمعیت منفی هم می شود، در برخی موارد وزارت بهداشت در سال‌های گذشته مقصر بوده، این تفکر غلط وجود داشته که یک فرزند کافی است و در اختیار قرار دادن وسایل پیشگیری از بارداری، سبب شده تا رشد جمعیت منفی شود. ما اکنون فقط ۶ تا ۷ سال فرصت استفاده از پنجره جمعیتی را داریم و به همین دلیل قانون جوانی جمعیت مصوب شد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در وزارت بهداشت قرارگاه جوانی جمعیت تشکیل داده‌ایم گفت: ما وظایف مهم خود را انجام می دهیم که یکی از این وظایف مهم درمان ناباروری است، سه و نیم میلیون نفر در کشور نابارور ولی علاقمند به داشتن فرزند هستند. بنابراین شبکه درمان ناباروری را در کشور ایجاد کردیم و به هر دانشگاه علوم پزشکی دستور داده شده مراکز درمان ناباروری را ایجاد کنند، ۹۰ درصد هزینه ناباروری در بخش دولتی و ۷۰ درصد در بخش خصوصی توسط بیمه ها پرداخت خواهد شد و امیدواریم با تلاش دولت و مردم این مشکل مهم را حل کنیم.

وی با اشاره به ارتقای دیپلماسی سلامت اظهار کرد: دیپلماسی سلامت در ارتباطات بین المللی امری مهم است و نیمه شهریور با وزرای بهداشت پنج کشور دیدار و گفت و گو خواهیم داشت.

به گزارش ایسنا عین الهی در پایان به تعرفه خدمات پرستاری اشاره کرد و گفت: تعرفه پرستاری پس از ۱۵ سال به تصویب هیات دولت رسید و آخر شهریور اجرایی می‌شود و از ابتدای سال ما همه پرداختی‌ها را انجام خواهیم داد.

پایان پیام/

مطالب مشابه