اوایل شهریور به بعد از پیک کرونا گذر می کنیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسین کرمانپور در خصوص آخرین وضیعت کرونا در کشور گفت: بر اساس مِتُد ویروس کرونا بویژه امیکرون پیش‌بینی می‌شد که از اوایل شهریور به بعد ما از پیک کرونا بگذریم و بر همین اساس هم این روند نزولی در بسیاری از شهرها مشهود است. البته در برخی استان‌ها هنوز روند صعودی وجود دارد اما با در نظر گرفتن کلیت می‌توان گفت که از ابتدای شهریور با افت بیماری در کشور مواجه بوده‌ایم.

مدیر اورژانس بیمارستان سینا تهران ادامه داد: این کاهش آمار توانمندی پزشکان، آگاهی مردم و ماهیت ویروس را نشان می‌دهد. البته همه ویروس‌ها به جایی می‌رسند که به نوعی فعالیت کنند که میزبان خود را از بین نبرند تا بتوانند بقا داشته باشند، چون اگر ویروس قرار باشد همه را از پا درآورد که دیگر میزبانی برای حضور پیدا نخواهد کرد. ویروس دارد از فرمول همیشگی خود استفاده می‌کند که با ما زندگی کند، اگر جهش جدید از ویروس رخ ندهد احتمالا موج هشتم و نهم کرونا را شاهد نخواهیم بود، بر این اساس دیگر بیماری تنها به شکل سرماخوردگی با یک اوج و فرود خود را نشان می‌دهد چنان که در حال حاضر هم تنها شاهد بروز جهش‌هایی تنها در یک سویه از کرونا یعنی امیکرون هستیم و جهش جدیدی به وجود نیامده است.

وی در خصوص عوارض کووید طولانی مدت‌ گفت: از ابتدای کرونا تاکنون که فعال هستم، عارضه طولانی مدت کرونایی که لازم باشد مردم به شکل مشهود نگران آن باشند، چیزی ندیدم. به نظر می‌رسد اینکه این موضوع عامل نگرانی نباشد، بهتر است، البته برخی نشانه‌ها و علائم وجود دارد که اگر ظاهر شود دیگر درمان خانگی ندارند و باید جدی گرفته شوند و به پزشک مراجعه کنند تا بیماری وارد فاز بعدی نشود. یکی از مهمترین عوارض این است که ممکن است ابتلا به بیماری کرونا در نهایت سبب شود که ریسک ابتلا به عوارض و مشکلات قلبی در افراد افزایش یابد، بنابراین اگر درد سینه‌ای که به واسطه راه رفتن تشدید می‌شود و همراه با آن تنگی نفس و خستگی ایجاد می‌شود در خود دیدید، دیگر لازم است که پزشک شما را معاینه کند. اگر بعد از ابتلا به کرونا علائمی همچون سرفه‌، تنگی نفس،‌ آلرژی و ... در شما تشدید شده است، حتما باید توسط پزشک معاینه شوید تا وارد فاز آسماتیک نشوید.

به گزارش ایسنا کرمانپور در پایان در خصوص عوارض مغزی پس از ابتلا و بهبودی از کرونا تصریح کرد: اگر می‌بینید مدتی است که تاری دید و دو بینی پیدا کرده‌اید و یا تعادل خود را گاهی از دست می‌دهید و یا حتی سردردهای طولانی مدت و سخت دارید، دیگر نباید در خانه بمانید و باید برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید، اگر بعد از ابتلا به کرونا دچار ضعف و خستگی زودرس هستید، باید آزمایشات لازم را انجام دهید تا خدایی نکرده دچار عوارض خونی و مشکلات استخوانی نشده باشید. در برخی موارد عوارض ادراری، جنسی و گوارشی هم پس از ابتلا به کرونا بروز می‌کند که در مرحله دوم اهمیت قرار دارد، ولی اگر این عوارض هم ایجاد شد و شکل اذیت کننده به خود گرفت از خوددرمانی پرهیز کرده و به پزشک مراجعه کنید.

پایان پیام/

مطالب مشابه