صادرات دارو در ایران شرایط مناسبی ندارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سید حمید خویی با اشاره به این که تاکنون پشتیبانی برای تامین بازارهای صادراتی دارو عملا وجود نداشته یا بسیار ناچیز بوده است گفت: اگر تدابیر فوری برای نوسازی و نوتوانی صنعت داروسازی اندیشیده نشود، در آینده بخش بیشتری از نیازهای دارویی از طریق واردات تامین می شود و این در حالی است که تامین داروی وارداتی 4 تا10برابر بیشتر از تولید داخل هزینه‌بر است.

رئیس انجمن داروسازان تهران با تاکید بر لزوم دیده شدن خدمات و فعالیت‌های داروسازان از سوی مسئولان نظام سلامت کشور گفت: داروسازان خدمات خود را بی‌مزد و منت انجام می‌دهند. به عنوان مثال اگر داروسازان در طرح دارویار همکاری نمی‌کردند، قطعا با مشکل مواجه می‌شد اما در این مدت کوتاه هر کاری از دست‌شان برآمد برای موفقیت طرح دارویار انجام دادند، اگر طرح دارویار به درستی اجرا نشود دوام آن با چالش هایی همراه خواهد بود، اگر منابع واقعی و پایدار برای طرح دارویار وجود نداشته باشد یا هیجان فعلی مسئولان کاهش پیدا کند، با کاهش اصرار بر تامین منابع همراه خواهد بود و تمامی حوزه‌های دارویی کشور را به چالش می‌کشد.

وی با اشاره به توانمندی های جامعه داروسازی کشور افزود: به لحاظ پشتوانه علمی و برخورداری از توانمندی‌های فناورانه، وضعیت صنعت داروسازی بسیار خوب است، اما در شرایط فعلی با چند چالش اصلی مواجه است که اگر اقدامی برای حل و برطرف‌کردن آنها انجام نشود، می‌تواند صنعت داروسازی را در مسیر معکوسی به سمت جمع‌شدن، کوچک‌شدن و ناتوان‌شدن پیش ببرد، نخستین چالش، فرسودگی ماشین‌آلات و دستگاه‌هاست که نوسازی آن نیاز به حمایت جدی دولت دارد، صنعت دارو در جهان به سرعت در حال تغییر است و داروهای جدید هم به‌شدت گران هستند و تولید آنها سرمایه‌های بیشتری می‌طلبد با سرمایه‌گذاری‌ فعلی بخش خصوصی و دولتی امکان تولید داروهای جدید وجود ندارد.

خویی تصریح کرد: اهمیت آن را باید در شرایطی دید که واردات برخی از آنها برای یک دوره درمانی چیزی حدود یک‌میلیارد تومان هزینه دارد اما می‌توان در کشور با قیمت کمتری تولید کرد، که صنعت داروسازی قدرت کافی برای ورود به این نوسازی و و روزآمدسازی را ندارد، صادرات دارو در ایران شرایط مناسبی ندارد، در شرایط فعلی ظرفیت تولید دارو در ایران 3 تا 4برابر نیاز بازار داخلی است اما صادرات شرایط مناسبی نداشته و کمتر از 5درصد ظرفیت استفاده می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی رئیس انجمن داروسازان تهران در پایان گفت: همین حالا هم، صنایع با مشکل جدی نقدینگی مواجه هستند، افزایش قیمت دلار باعث شده صنایع مشکل نقدینگی داشته باشند. هر چند که طرح دارویار بخش کوچکی از این مشکل را حل کرده اما در مقابل، مالیات ارزش افزوده 9درصدی و تعرفه‌های سنگین گمرکی بسیاری از صنایع را با مشکلاتی مواجه کرده و آنها امکان ترخیص مواداولیه گمرکی را ندارند، قیمت دارو چالش دیگر این حوزه است، در طرح دارویار قیمت دارو تا حدودی به رقم واقعی خود نزدیک شد اما حاشیه سود دارو در ایران بسیار پایین است و با دارویار کمتر هم شد. در قیمت‌گذاری دارو در ایران هزینه‌های تحقیق و توسعه دیده نمی‌شود و رفع‌نشدن این مشکل منجر به عقب‌افتادگی از قافله علم و فناوری داروسازی دنیاست.

پایان پیام/

مطالب مشابه